8 wskazówek na czym zaoszczędzić przy budowie domu

Zacznijmy od pytania, czy w ogóle jest coś, na czym można zaoszczędzić przy budowie domu, zważywszy na galopujące ceny materiałów budowlanych? Zawsze znajdzie się jakiś obszar, na którym możemy zaoszczędzić. Od razu uprzedzam to nie będą wielkie oszczędności, nie spodziewaj się, że planujesz wydać milion, a dzięki tym podpowiedziom zaoszczędzisz 300.000 zł. Aż tak dobra w oszczędzaniu nie jestem, ale mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi oszczędzisz kilka, kilkanaście, może kilkadziesiąt tysięcy, a to już coś, prawda?. To jak zainteresowana/zainteresowany tematem? Jeśli tak, zaprasza, do artykułu.

1. Materiały budowlane

Czy na materiałach budowlanych można oszczędzać? Na materiałach budowlanych oszczędzać nie warto, ale nie trzymaj się tego ślepo. Jeżeli w projekcie masz wpisany materiał konkretnego producenta, ale Ty chcesz inny o lepszych parametrach, mniej znanej, ale sprawdzonej firmy w dodatku taniej to bierz. Nie kupuj jednak nic niesprawdzonego! Uważaj też, na zakupy przez internet i na cudowne okazje. Często materiał pochodzący z takich promocji np. był przechowywany w nieodpowiednich warunkach i stracił swoje właściwości. Na materiałach budowlanych, oszczędzaj więc z głową.

2. Transport

Kupując materiały budowlane w hurtowniach, zawsze pytaj o cenę transportu! Może bowiem się okazać, że kupisz w hurtowni A materiał super tanio, ale musisz zapłacić duża sumę za transport. Za to cena materiału w hurtowni B jest wyższa, a transport darmowy. Co w ostatecznym rozrachunku może spowodować, podkreślam może, że łącznie cena w hurtowni B będzie niższa. Uważaj więc, na pułapki stawiane przez sprzedawców.

Pamiętaj też, że zamawiając materiał np. w hurtowni wraz z transportem, zamawiaj tak, by samochód nie jechał pusty np. z jedną paletą cementu. Jeśli wiesz, że za miesiąc będziesz potrzebować np. cegłę, klej albo styropian to już go zamów, niech przyjadą razem, a ty zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych na dostawie. Mało? Takich dostaw możesz mieć dziesiątki. Załóżmy, że w ostatecznym rozrachunku będą to 22 transporty każdy za 400 zł, ale Ty masz jeszcze w głowie, że 6 krotnie zoptymalizowałeś przewóz materiałów. Masz 22 transporty po 400 zł czyli 8.800 zł, a miałbyś jeszcze 6 więcej (2.200) czyli łącznie 11.200 zł. Zaoszczędziłeś kwotę 2.200 zł, która na pewno przyda Ci się na etapie wykończenia wnętrz np. na jakąś szafkę do łazienki.

3. Praca własnych rąk

Jeśli chcesz przyoszczędzić, rób jak najwięcej sam. Pamiętaj jednak, że brak stosownej wiedzy może dużo kosztować. Co możesz zrobić samemu? Najwięcej czynności na etapie wykończenia, jak pomalowanie ścian, przyklejenie listew podłogowych, założenie gniazdek, łączników, lamp. Możesz też wykonać samodzielnie ogrodzenie, położyć kostkę na podjeździe czy płytki w pomieszczeniach. Tu jednak trzeba mieć doświadczenie, czas, zapał i niejednokrotnie pomocnika.

Jednakże, jeżeli w tym samym czasie, w którym możesz pracować fizycznie na swojej budowie, możesz zarobić np. pracując na nadgodzinach w miejscu pracy i zarobek ten, będzie wyższy niż zarobek osoby/osób, którym możesz podzlecić te zadania, to rozważ nadgodziny, czy zlecenie dodatkowe. Zatrudniając specjalistę masz większą pewność, że wykona zadanie należycie i w krótszym czasie.

4. Sprawdzony wykonawca

Niejednokrotnie tu na blogu czy to w mediach społecznościowych namawiałam do współpracy wyłącznie ze sprawdzonymi wykonawcami z polecenia, a nie z Panem Andrzejem, Zenkiem czy Januszem. Inwestorzy jednak często zapominają, że zatrudniając wykonawcę i podpisując z nim umowę mają ustaloną z góry kwotę, termin wykonania zadania, natomiast współpracując z Panem Andrzejem płacą za godziny, a termin pozostaje jedną wielką niewiadomą. Ostatecznie płacąc za godzinę pracy Panu X wydadzą więcej niż firmie, z którą umówiliby się na konkretną kwotę i termin. A przecież początkowo tak dobrze się zapowiadało miało być dużo taniej, nawet kosztem dłuższego terminu realizacji.

5. Projekt

Wybierając projekt, zastanów się w szczególności nad jego wielkością i poziomem skomplikowania (który najłatwiej ocenić po konstrukcji dachu, ilości wykuszy itp. elementach). Duży, dom z piwnicą, poddaszem użytkowym, 4 balkonami, 2 wykuszami i jeszcze innymi „utrudniaczami” znacząco podwyższy koszty budowy. Na etapie wyboru projektu powinieneś pomyśleć czy bryła budynku, jego wielkość i wysokość nie spowodują niepotrzebnie zwiększenia kosztów budowy. A te przy trudnym obiekcie mogą być wyższe nawet o 20-30%.

6. Działka

Cofając się jeszcze dalej, czyli do wyboru działki, tu też możesz dużo zaoszczędzić. Jak? W szczególności wykonując badania gruntowe, ale i nie tylko. Tu odsyłam Cię do dwóch dedykowanych wpisów na ten temat. W których, szczegółowo opisałam na co zwrócić uwagę przy wyborze działki: Zakup działki część 1, Zakup działki część 2. Wybór działki bardzo mocno wpływa na finalny koszt inwestycji. Wyobraź sobie: kupujesz piękną działkę, zaczynasz budowę, robisz wykop, a tam zamiast piasków, o których zapewniał Cię sprzedawca torf. Koniec, kaplica, amen, budowa staje, ale Ty chcesz się budować i co robisz? Decydujesz się na kosztowną wymianę gruntu. Jak tego uniknąć? Wykonujac badania gruntowe, lub chociaż pytając najbliższy sąsiadów na co oni się natknęli (choć tu uważaj nie ma reguły).

7. Zabezpieczenie placu budowy

Czy to już aby nie przesada, co można na tym zaoszczędzić? A wartość materiałów budowlanych, narzędzi i sprzętu, które postanowili zwędzić złodzieje, pewnej urokliwej nocy. Ogrodzenie to minimum. Dobrze jest mieć barak, garaż, alarm, które odstraszą złodzieja, a ty dzięki temu nie będziesz musiał ponownie kupować materiałów pod budowę domu.

8. Standard

Od tego jaki chcesz mieć standard w domu zależeć będą główne koszty. Tak naprawdę dopiero okna, drzwi, instalacje wewnętrzne i samo wyposażenie wnętrz opróżnia Twój portfel. Mury, tynki, posadzki, dach to niewielki koszt do tego co Cię czeka później. Zastanów się jaki standard chcesz mieć w domu cz zadowolą Cię meble z marketów budowlanych i sieciówek, czy raczej te ze średniej półki cenowej, a może tylko luksusowe elementy wyposażenia? Pamiętaj, że zawsze możesz zrobić remont. Ja mam przekonanie, że warto celować w średnią półkę cenową, a tam gdzie trzeba kupować drogie, ale jakościowe rzeczy, a nie drogie dla zasady. To już jednak pozostawiam w pełni ocenie Tobie.

Negocjacje

Zawsze negocjuj. Pytaj o rabaty, zniżki, atrakcyjne oferty. Na pewno uda Ci się coś wynegocjować podczas całego procesu budowlanego i zaoszczędzić kilkaset złotych.

Podsumowanie

I to tyle z oszczędzania. Na koniec zastanówmy się wspólnie ile można zaoszczędzić na każdym etapie? Tu odpowiem Ci z własnego podwórka i własnej budowy na podstawie wcześniej wykonanego budżetu budowy domu. Oszczędności:

Materiały budowlane: 21.000,00 zł – miałam zniżki z racji znajomości w hurtowniach budowlanych,

Transport: 4.300, 00 zł – optymalizowałam maksymalnie koszty transportu, dodam że w moim przypadku koszty transportu były wysokie bo mieszkam na totalnej wsi, a więc do miasta i dużych hurtowni budowlanych mam spory kawałek,

Praca własnych rąk: 16.000,00 zł – mój partner wykonał spory zakres prac siłą własnych mięśni i mięśni kolegów chętnych do pomocy,

Sprawdzony wykonawca i negocjacje: 6.300,00 zł – finalnie wynegocjowaliśmy niższą cenę za realizację zadania

Projekt: 0,00 zł – od samego początku zakładaliśmy dom o bardzo prostej bryle, bez podpiwniczenia, więc tu nic nie zoptymalizowaliśmy na etapie budowy,

Działka: 0,00 zł – zrobiliśmy badania gruntowe przy zakupie działki, mieliśmy więc pewność już na etapie zakupu, że wszystko jest w porządku, a więc do budżetu wpisana była kwota, którą zapłaciliśmy za grunt,

Zabezpieczenie placu budowy – ogrodzenie i alarm możliwe, że pomogły nam zaoszczędzić na kosztach związanych z kradzieżą i koniecznością ponownego zakupu materiałów. W związku z tym, że nie odnotowaliśmy żadnych prób kradzieży trudno określić ile zaoszczędziliśmy,

Standard: określam: jaki średni, albo średnio-wysoki. Tu zdecydowanie nie oszczędzaliśmy. Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, ze zaoszczędzone środki na innych etapach przeznaczyliśmy na wyposażenie wnętrz.

Nie sumuj jednak tych wartości, nie na tym ta analiza polega. Każda budowa charakteryzuje się odrębnymi problemami. Życzę Ci żeby Twoja budowa wygenerowała oszczędności i tak jak ja/my żebyś mogła/mógł przeznaczyć te środki na wyposażenie wnętrz i wysoki standard i komfort mieszkania.

InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)