Jak znaleźć kierownika budowy?

Dzień dobry,
W dzisiejszym artykule dowiesz się jak, a właściwie gdzie znaleźć kierownika budowy. Nigdy nie sądziłam, że wybór właściwej osoby na to stanowisko – przy budowie domu – może sprawiać tyle kłopotów. Do czasu licznych pytań od znajomych i rodziny o to, jak znaleźć taką osobę. Przychodzę, więc z garścią porad i podpowiedzi ułatwiających szukanie i wybór właściwej osoby do pełnienia tej funkcji. A dla zainteresowanych szerzej tematem kierownika budowy – jego prawami i obowiązkami, a także ścieżkami kariery, zarobkami, czy cechami osobowości polecam artykuły: Prawa i obowiązki kierownika budowy oraz Zawód – kierownik budowy. A teraz czas na główny temat czyli: jak znaleźć kierownika budowy.

Jak znaleźć kierownika budowy

W dobie rozwiniętego internetu i mediów społecznościowych byłam zdania, że znalezienie kierownika budowy to pestka. Jednakże ku ogromnemu zdziwieniu dostałam w ostatnim czasie sporo zapytań o pomoc w znalezieniu właściwej osoby do pełnienia funkcji kierownika budowy. Jak więc znaleźć kierownika budowy, gdzie w ogóle szukać? Możliwości jest kilka oto one:

Internet

I w tym przypadku Wujek Google powinien pomóc. Wpisanie hasła kierownik budowy nazwa – miasta, województwa/wsi/itd. daje bardzo dobre rezultaty. Wyświetlą nam się różne wyniki od ogłoszeń np. na OLX, przez strony internetowe konkretnych firm czy osób, aż po fora internetowe, na których inwestorzy polecają sobie konkretne osoby.

Gorzej jednak z tym kogo wybrać. Najłatwiej zadzwonić do kilku osób spotkać się z nimi i zadać kilka pytań m.in. o cenę usługi kierowania budową. Uprzedzam rozbieżności mogą być spore. Dobrze się, więc zastanów nad wyborem konkretnej osoby. Co powiesz na odrębny wpis, właśnie na temat tego, jakie pytania zadać potencjalnemu kierownikowi budowy, kogo wybrać i dlaczego? Daj znać w komentarzu, czy taki wpis Cię interesuje.

Kierownik z polecenia

To opcja, którą najmocniej rekomenduję. Zapytaj znajomych, rodzinę, a może sąsiadów lub inną osobę w dalszym lub bliższym sąsiedztwie, której prowadzona inwestycja na pierwszy rzut oka wygląda perfekcyjnie. Jest duża szansa, że osoby te polecą konkretna osobę, która jest sumienna, rzetelna, niedroga i przykłada się do swoich obowiązków.

Ktoś z rodziny

Zatrudnienie kogoś z rodziny może być dobrym rozwiązaniem jeśli znasz tę osobę dobrze i masz pewność co do jej oddania sprawie. Może być jednak znacznie gorzej, planujesz obniżyć koszty, prosisz kogoś z najbliższej rodziny, za którą może nawet nie przepadasz, ale czego się nie robi dla oszczędności… A później kłopoty z terminami, z dopilnowaniem poprawności realizacji poszczególnych etapów, niewypełniony dziennik budowy itd. Polecam Ci zatrudnić kierownika budowy zewnętrznego, dla świętej zgody.

Kierownik budowy od wykonawcy

Często bywa tak, że kierownika budowy proponuje wykonawca. Działają od wielu lat razem, dobrze im się współpracuje, a wielu inwestorów akceptuje takie rozwiązanie. Ja szczerze odradzam Ci taki wybór kierownika. Dlaczego? Często bywa tak, że taki kierownik na budowie nie pojawia się wcale i nie ma pojęcia o tym co się na niej dzieje. W takiej sytuacji to wykonawca sprawuje pieczę nad Twoja inwestycją. Dobrze, jeżeli ma wykształcenie budowlane i doświadczenie w tym co robi, gorzej jeżeli brakuje mu obu tych cech. Sam/sama pomyśl… Taka współpraca niesie za sobą duże ryzyko. Oczywiście nie zawsze tak jest. Ja rekomenduję Ci jednak ostrożne podejście do sprawy i zatrudnienie niezależnej osoby, która weźmie rzeczywistą odpowiedzialność za powierzoną jej inwestycję.

Podsumowanie

Na tym moje propozycje poszukiwań właściwej osoby się kończą. Te cztery opcje to podstawowe i najczęściej spotykane rozwiązania wybierane przez inwestorów. Z czego polecam Ci skorzystać? Z podpytania ostatnio budujących się znanych Ci osób o rekomendacje w sprawie zatrudnienia właściwej osoby. To bezpieczne rozwiązanie, w dodatku sama/sam możesz zobaczyć efekty pracy kierownika odwiedzając budowę danej osoby. Zdecydowanie nie lubię współpracy biznesowej z rodziną, ale też odradzam Ci wybór kierownika budowy rekomendowanego przez wykonawcę. Im większy Twój wkład i kontrola nad realizacją, tym lepsze jej efekty.

Pozdrawiam,
Inżynierka

P.S. Polecam Ci też artykuł o wyborze wykonawcy, gdzie podpowiadam gdzie szukać wykonawcy i kogo wybrać. Znajdziesz go o tu.

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)