10 pytań, które należy zadać sprzedawcy przy zakupie działki

Cześć, czy masz już za sobą pierwsze wizyty z osobami sprzedającymi działki? Szukasz tej jednej wymarzonej, umawiasz się na spotkanie, ale nie wiesz o co zapytać? Nie martw się nie jesteś jedyną osobą, która zastawia się jakie powinna zadać pytania sprzedawcy, aby nie kupić kota w worku. Jeśli pierwsze lub kolejne spotkanie przed Tobą skorzystaj z poniższej listy pytań i przygotuj się do oględzin działki. Pamiętaj, wybór właściwej działki zaważy na dalszych losach Twojej budowy, w tym w szczególności na jej kosztach.

10 pytań do sprzedawcy

1. Czy działka objęta jest MPZP czy WZ?

Warto wiedzieć, czy działka którą planujesz zakupić objęta jest MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego) czy WZ (Warunki Zabudowy), aby sprawdzić jaki obiekt budowlany może powstać na planowanej do zakupu działce. Do MPZP możesz zajrzeć samodzielnie i sprawdzić, jakie gmina daje możliwości zabudowy okolicznych terenów. WZ wydawane są dla każdej działki oddzielnie, a więc żeby sprawdzić zapisy w nich zwarte musisz zwrócić się koniecznie do sprzedającego o ich udostępnienie. O warunkach zabudowy, a także Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzenno szerzej przeczytasz w artykule: Warunki zabudowy a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

2. Jaki jest numer działki i numer księgi wieczystej?

Po co Ci numer działki i numer księgi wieczystej? Dzięki niemu możesz w dowolnej chwili sprawdzić na mapach udostępnionych przez gminę, czy bezpośrednio w siedzibie gminy najważniejsze informacje na temat Twojej działki np. jakie jest jej przeznaczenie. A dzięki numerowi księgi wieczystej sprawdzisz, czy działka nie jest objęta hipoteką, a także ilu jest jej właścicieli – o czym szerzej poniżej.

3. Kto i ilu jest właścicieli nieruchomości?

Po co sprawdzić ilu jest właścicieli? Niestety sprzedawcy bywają nieuczciwi, więc miej się na baczności i dopytuj o wszelkie szczegóły, które przychodzą Ci do głowy. Jednym z tych szczegółów jest liczba właścicieli i informacja ogólna, kto jest właścicielem/współwłaścicielem. Może okazać się, że właścicieli jest kilku, z czego chętnych do sprzedaży 2 z 3. Problem prawda? Lepiej nie wpłacać zaliczki w takiej sytuacji. Może też się okazać, że skłócone rodzeństwo planuje sprzedać działkę odziedziczoną w spadku po rodzicach, ale najlepiej nie spotykając się i nie ustalając wspólnie ceny. Siedzisz u notariusza, a tu problem z ustaleniem ceny i obecnością. Co robić? Dopytaj zawczasu!

4. Jakie media są podciągnięte do działki?

Woda, prąd, gaz, kanalizacja, telefon, internet. To media, które dla wysokiego komfortu życia należy mieć (również część z nich z uwagi na przepisy prawa krajowego). Brak mediów to poważny kłopot. Może się on wiązać z dodatkowymi kosztami związanymi z koniecznością ich podciągnięcia, ale nawet z brakiem możliwości wybudowania się. Zapytaj, więc czy są, jakie są, a jeśli nie ma gdzie są najbliżej lub może kiedy będą.

5. Do kogo należy droga?

Znowu InzyniErka wymyśliła, czy to na prawdę ważne, na tym etapie? „Będę się martwić jak się wybuduję”. Otóż błąd!. Do kogo należy droga to ważny punkt w rozmowie ze sprzedawcą, może się bowiem okazać, że wymagane jest tzw. ustanowienie służebności. W tym przypadku to Ty ponosisz odpowiedzialność za jej stan przez cały rok. To natomiast wiąże się z dodatkowymi kosztami jej utrzymania. A pomyśl, o wypadku na takiej drodze, albo małym incydencie ze złamaną ręką sąsiada?

6. Jakie jest przeznaczenie działki i działek w najbliższej okolicy?

Tu zapewne się domyślasz jaki jest sens tego pytania. Twoja działka budowlana może być „oddelegowana” wyłącznie do zamieszkania, ale (przyszły) sąsiad kupując działkę obok będzie miał działkę z możliwością prowadzenia nieuciążliwych usług. Sklep, zakład blacharski, zakład meblowy, zakład szklarski, to przecież nieuciążliwe nie licząc: hałasu, dużego natężenia ruchu, samochodów klientów i pracowników pod oknami. Jak się domyślasz moja ironiczna wypowiedź, ma Cię zmusić do dopytania się sprzedającego o tytułowy aspekt, czyli jakie jest przeznaczenie działki i działek w najbliższej okolicy.

7. Jakie są warunki gruntowo-wodne?

Super, jeśli sprzedawca posiada wyniki z przeprowadzonych badań (odwiertów) gruntu i Ci je nieodpłatnie udostępnia. Jeśli nie ma takich badań zastanów się poważnie nad ich wykonaniem przed zakupem, choć jest to niemały koszt. Jednakże, po ich wykonaniu będziesz mieć pewność, czy budowa na danym terenie jest możliwa. Wyobraź sobie torfowisko, albo zasypanie składowisko śmieci na działce, którą właśnie co kupiłeś. Koszty budowy wzrastają już na wstępie, a o budowie w takich warunkach nie ma mowy. Jeśli ryzykujesz i nie masz zamiaru zrobić badań gruntu, rozejrzyj się po okolicy, zobacz co rośnie na działce, zapytaj sąsiadów (jeśli są) na jakie oni warunki gruntowe trafili i przejedź się na dany teren w trakcie różnych warunków pogodowych. Zobacz czy woda stoi na działce, w którym miejscu, a może wszystko jest momentalnie wchłaniane i oceń „na chłopski rozum” co to może być za grunt.

8. Dlaczego działka jest sprzedawana?

To pytanie może również wydawać Ci się lekko śmieszne, ale odpowiedź może mieć drugie dno. To pytanie mające na celu wybadanie sprzedawcy. Jeśli kupujesz działkę przez pośrednika, możesz pominąć to pytanie. Pośrednik chce sprzedać i zarobić. Jednak, może się okazać, że powie Ci coś nieoczekiwanego, jak np. że w planach gmina ma zamiar na przeciwko wybudować przedszkole, albo żłobek i właściciel nie chce mieszkać w takim sąsiedztwie. W takim wypadku porzuć plany zakupu i szukaj innej lokalizacji. Chyba, że hałas, czy duża ilość samochodów, nie stanowią dla Ciebie problemu.

9. Czy i ewentualnie jakie inwestycje przewiduje gmina w okolicy oglądanego gruntu?

Jak widzisz z wcześniejszego pytania i przykładu, warto dopytać o plany miejscowych władz na przyszłość, w szczególności jeśli zależy Ci na odludnej działce, z dala od cywilizacji. Okolica, w której chcesz się wybudować może się okazać „aktualna” wyłącznie przez krótki czas, z uwagi na inne plany miejscowych władz, co do okolicznych terenów. Zapytaj, więc sprzedawcę co wie na ten temat, a jeśli uzyskana odpowiedź nie jest dla Ciebie wystarczająca – sprawdź w gminie.

10. Wreszcie jaka jest cena działki za metr?

Nawet jeśli masz nieograniczony budżet, zapytaj jaka jest cena za metr. Musisz wiedzieć, ile przygotować pieniędzy na zakup gruntu, doliczając do tego koszty około zakupowe, jak np. opłata za usługę notarialną. A… i pamiętaj, zawsze negocjuj cenę, nawet jeśli w danej chwili Ci na tym nie zależy. Zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na przyszły proces budowlany, albo rozdysponować na cele charytatywne.

Podsumowanie

Które z powyższych pytań zadałeś podczas oględzin działki przed przeczytaniem powyższego artykułu? Mam nadzieję, że wszystkie przyszły Ci do głowy. Może masz jeszcze jakieś dobre pytania, które warto włączyć do powyższej listy, wynikające z Twojego doświadczenia przy szukaniu właściwego terenu pod budowę.

Zdradzę Ci jeden sekret dotyczący szukania wymarzonej działki. Potrzebujesz cierpliwości i świadomości kompromisów, na które musisz pójść wybierając teren. Mało jest, takich osób, które w pełni zaspokoiły swoje pierwotne wymagania względem kupowanego terenu. Mi znalezienie tej właściwej działki zajęło prawie dwa lata. Także cierpliwości w poszukiwaniach. A gdybyś potrzebował/potrzebowała pomocy w znalezieniu gruntu koniecznie przeczytaj: Zakup działki część 1 i Zakup działki część 2.

InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)