5 faktów, które należy sprawdzić przed wyborem wykonawcy

Co należy sprawdzić przed wyborem wykonawcy? Poniżej znajdziesz 5 najważniejszych faktów, które powinieneś sprawdzić chcąc dokonać właściwego wyboru. Sprawdzenie poniżej opisanych aspektów, przed podpisaniem umowy czy też zlecenia z wykonawcą zapewni Ci należyte wykonanie inwestycji, bez niepotrzebnych nerwów, zmartwień i problemów. A jeśli chcesz dowiedzieć się jak powinno wyglądać wzorcowe zlecenie na roboty budowlane koniecznie zajrzyj do artykułu „Zlecenie na roboty budowlane” . Poniżej natomiast skupię się na 5 najważniejszych aspektach, dzięki którym wybór właściwego wykonawcy będzie dla Ciebie dużo łatwiejszy, a dodatkowo będzie on bardziej świadomy i pewny.

Doświadczenie

Zawsze zachęcam inwestorów, jak i wykonawców, aby na etapie negocjacji/rozmów wstępnych odpowiednio: sprawdzili i pochwalili się doświadczeniem. Nie chodzi jednak tylko o powiedzenie, ile w ostatnim okresie wznieśli danych obiektów, ale też czy wcześniej pracowali dla dużych firm, na jakich zasadach i w jakim czasie zrealizowali zadanie. Jeśli jesteś inwestorem, przepytaj potencjalnego wykonawcę, niech jego doświadczenie Cię przekona. Dla inwestora ważną informacją jest, ile lat dana firma funkcjonuje na rynku, dzięki temu jest w stanie określić, czy można przedsiębiorcy choć trochę zaufać.

Przy długim stażu funkcjonowania wykonawcy na rynku, łatwiej znajdzie się o nim informacje, czy to w internecie, czy też wśród osób związanych z branżą budowlaną.

Nie jest jednak regułą, że dobrzy wykonawcy reklamują się w sieci, czy też po prostu w niej są. Często bywa tak, że rozchwytywany wykonawca nie ma potrzeby prowadzenia strony internetowej, bądź profilu w mediach społecznościowych. Zadowoleni klienci polecają sobie wzajemnie sprawdzone firmy, dzięki czemu wykonawca ma darmową reklamę na podstawie dobrze zrealizowanych inwestycji. A jak sprawdzić czy dany wykonawca rzeczywiście posiada doświadczenie, którym się tak szeroko chwali? Poprzez referencje, o których przeczytasz w kolejnym akapicie.

Referencje

Czym są referencje? Referencje stanowią poświadczenie przez osoby trzecie, rzeczywiście wykonanego zadania inwestycyjnego, w określonym czasie, za określoną sumę i z zachowaniem odpowiedniego stanu jakościowego. Prawdziwość referencji jesteś w stanie sprawdzić na kilka sposobów. Dopytując firmę czy osobę prywatną, która referencje te podpisała o ich prawdziwość, jadąc na miejsce inwestycji i oglądając jej stan faktyczny, czy też szukając informacji na temat wykonanej realizacji w internecie.

Część poświadczeń bywa wystawiana przez firmy, z którego materiałów korzysta dany wykonawca. Zaświadczenia te potwierdzają, że wykonawca z którym planujesz rozpocząć współpracę korzystał z materiałów i produktów danej firmy, ukończył szkolenie z zakresu ich stosowania i wie jak się nimi poprawnie posługiwać. Możesz, więc też zadzwonić do firmy, handlowca, czy innej osoby która poświadczenie to podpisała i dopytać, czy rzeczywiście szkolenie to miało miejsce, ale i czy w praktyce wiadomości z tego szkolenia były przez wykonawcę wykorzystane.

Rozważając, więc wybór konkretnego wykonawcy poproś lub zaradzaj referencji od wykonawcy przynajmniej z trzech realizacji. Dwóch nowszych i jednej starszej, by sprawdzić doświadczenie i profesjonalizm firmy.

Wiedza

Potwierdzone doświadczenie wykonawcy jest bardzo ważne, ale żeby realizacja zadania była wykonana poprawnie, konieczna jest sprawdzenia jaką wiedzą dysponuje dana firma. Nie chodzi o skomplikowane pytania i wymyślanie niestworzonych historii dotyczących możliwych przypadków kontrukcyjno-budowlanych, ale o zorientowanie się jaką podstawową wiedzą dysponuje osoba, z która przyjdzie nam współpracować.

Możesz zapytać o to jakimi parametrami charakteryzują się najpopularniejsze materiały do wznoszenia ścian i jakie są ich najważniejsze zalety. Jednak by wiedzieć o czym mówi wykonawca koniecznie zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat materiałów budowlanych przeznaczonych do wznoszenia ścian na Strefie dla Inżyniera o tu.

Oprócz standardowych pytań, zorientuj się co wykonawca powie na temat organizacji placu budowy (o tym też przeczytasz na Strefie dla Inżyniera o tu), czy na temat wydatków nieprzewidzianych – do przeczytania w tym artykule. Zadaj jak najwięcej pytań, ale pamiętaj przygotuj się do tej rozmowy i Ty. Miej wiedzę i pewność o co pytasz, chcąc sprawdzić zakres wiedzy drugiej osoby.

Wynagrodzenie

To zawsze trudny temat, więc konieczny do szczegółowego uregulowania w umowie lub w zleceniu przed właściwym wyborem wykonawcy. O tym jak wybrać właściwego wykonawcę przy zachowaniu jednakowych kryteriów wyboru pisałam w odrębnym wpisie „Wybór wykonawcy”. Przypomnę Ci jeśli nie miałeś jeszcze okazji przeczytać w/w artykułu, że ważnym punktem przy porównywaniu ofert jest zastosowanie jednakowych kryteriów dla wszystkich wykonawców od których oferty na realizację zadania chcesz otrzymać.

One bowiem pozwolą w prosty sposób dokonać wyboru najwłaściwszego wykonawcy. O jakich kryteriach mowa? Przede wszystkim chodzi o określenie przedmiotu realizacji – dokładnego zakresu prac np. w postaci przedmiaru robót. Oczywiście należy również wskazać miejsce wykonania zadania z uwzględnieniem dostępności mediów. Koniecznym jest też określenie końcowego terminu wykonania robót. Ponadto musisz zaznaczyć jakie materiały Cię interesują, czy chcesz sam je zamówić, czy pozostawiasz to w gestii wykonawcy. Jednakże, jeśli ma on to zrobić w Twoim imieniu, powinieneś dokładnie określić czego sobie życzysz.

Wybór wykonawcy„, Strefa dla Inżyniera.

Na podstawie jednakowych wytycznych dla wszystkich wykonawców wybierz ofertę, która najbardziej Cię zadowoli i która jest najbliższa Twoim oczekiwaniom. Najniższa cena nie zawsze oznacza jednak, że oferent, który ją zaoferował to najlepszy wykonawca. Pamiętaj by sprawdzić dokładnie ofertę i wszystkie zapisane drobnym druczkiem dodatkowe koszty.

Nie zapomnij zapytać, czy zaoferowana kwota została podana jako kwota brutto czy netto. Dodanie np. 23% stanowi dużą różnicę dla inwestora w liczeniu kosztów inwestycji.

Status prawny i podatkowy wykonawcy

Dlaczego masz sprawdzać status prawny i podatkowy wykonawcy? By wiedzieć, czy firma z którą masz zamiar zrealizować inwestycję na prawdę istnieje, by uniknąć oszustwa podatkowego i nie wspierać wykonawców, którzy próbują dorobić się w nieuczciwy sposób i niszczą rynek budowlany.

Sprawdzenie wykonawcy jest ważne również z uwagi na gwarancję i rękojmię za wykonaną usługę. Brak dokumentów potwierdzających realizację zadania w postaci umowy, zlecenia czy chociażby faktur utrudnia dochodzenie praw na drodze sądowej właśnie w kontekście prawa do realizacji gwarancji. Niechęcią do podpisania jakichkolwiek dokumentów charakteryzują się zazwyczaj przedsiębiorcy unikający płacenia podatków, czy dążący do szybkiej realizacji za niewygórowaną sumę, ale przy zachowaniu niskiej jakości realizacji. Uważaj, więc z kim planujesz rozpocząć współpracę i na jakich zasadach.

Gdzie sprawdzić wykonawcę? Najprościej wchodząc na jedną z poniższych stron i sprawdzając status przedsiębiorcy:

  1. Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT,
  2. KRS online,
  3. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Wszystkie te strony są stronami rządowymi, gdzie dane aktualizowane są na bieżąco. Do sprawdzenia danego podmiotu wystarczą Ci podstawowe jego dane np. NIP.

Podsumowanie

Wykazując się stosunkowo niewielkim nakładem pracy i czasu przy wyborze wykonawcy, możesz wykonując zaledwie 5 krokach uniknąć poważnych problemów realizacyjnych. Sprawdź poświadczone doświadczenie wykonawców, potwierdź wiedzę każdego z nich określ jednakowe wymagania w celu uzyskania porównywalnych ofert i ustalenia tej najkorzystniejszej i na sam koniec sprawdź, czy dana firma w ogóle istnieje.

Pamiętaj o podpisaniu umowy lub zlecenia z wybranym wykonawcą, by mieć pewność co do terminu, wysokości wynagrodzenia za zrealizowane prace przy zachowaniu właściwej jakości robót i materiałów oraz gwarancji i rękojmi za wady.

InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)