Gdzie kupować materiały budowlane?

Gdzie kupować materiały budowlane? na pierwszy rzut oka bardzo błahy temat, bo jak gdzie… tam gdzie dany produkt jest najtańszy. Czy na pewno? Otóż nie. Nie zawsze tam gdzie najtaniej kupisz materiał, rzeczywiście finalnie będzie on najtańszy, bo co z kosztami przesyłki, co z jakością, trwałością, już nie wspominając o legalności zakupy. O tym właśnie, gdzie kupować i jak kupować przeczytasz w poniższym artykule. Zapraszam.

Hurtownie materiałów budowlanych

Zasadniczo materiały budowlane kupuje się od firm, z którymi współpraca odbywa się już od kilku lat. Tacy kontrahenci skłonni są udzielać wyższych rabatów, współpracować na preferencyjnych warunkach (finansowych), a wymiana czy zwrot towaru przebiega zazwyczaj szybciej niż w przypadku jednorazowego zakupu. Oczywiście generalizuję, bo nie w każdym przypadku tak jest. Jednakże, co ma zrobić inwestor, który na własną rękę szuka materiałów budowlanych?

Polecam odwiedzić na początek okoliczne hurtownie zapytać o ceny kilku konkretnych materiałów, podając parametry, nazwę, model itp. danych produktów. Koniecznie zapytaj o cenę transportu tu potrafi być ukryta duża różnica między konkurencyjnymi hurtowaniami. Bądź drobiazgowy i dopytaj, jak duży jest ten samochód transportujący bo może się okazać, że konkurencja powie u nas transport za stówkę, ale… będą potrzebne 3, a w sąsiedniej hurtowni transport 250 zł, ale jednorazowo.

Wszystkie ceny w okolicznych hurtowniach podobne? Zdecydowałeś się, więc na najtańszą? STOP. Wykonaj jeszcze przynajmniej dwa sprawdzenia w bardziej odległych punktach od Twojej inwestycji. Nie zdziw się, jak się okaże, że hurtownia z drugiego końca miasta ma niższe ceny (wraz z transportem) niż ta najbliżej Ciebie. Sprawdzenie, więc w kilku, a nawet kilkunastu miejscach to podstawa.

Zachęcam Cię do współpracy z hurtowniami, ponieważ często przy większych, czy po prostu kolejnych zakupach możesz liczyć na rabat. Dlatego najlepiej zdecydować się na jedną, góra dwie hurtownie materiałów.

Kolejna wskazówka to pokazywanie poszczególnym hurtowniom cen konkurencji, w ten sposób możesz uzyskać korzystniejsze ceny. Handlowcy często mają większe możliwości zrabatowania towarów niż Ci się wydaje, niż jak podają to do oficjalnej wiadomości.

Producenci

Dużym plusem zakupów bezpośrednio u producenta, jest pewność, co do rodzaju zamówionego materiału, jego jakości deklarowanej w opisie produktu oraz (zazwyczaj) właściwego przechowywania materiału. Nie zawsze jednak zakupy u producenta są korzystne finansowo dla inwestora. A to dlatego, że preferencyjne warunki finansowe uzyskują hurtownie zamawiające duże ilości materiału. Jednorazowe zakupy przez prywatnego inwestora nie stanowią dla producentów głównego źródła dochodu, stąd też często oferują oni sprzedaż materiałów drożej niż w hurtowni.

Zakupy w internecie

Na zakupy w internecie materiałów nie będę Cię namawiać, ale nie będę Cię też do nich zniechęcać. Tu po prostu moim zdaniem trzeba bardziej uważać. oczywiście w kontekście zamawiania hurtowego materiałów budowlanych, nie mówię o tradycyjnych zakupach. Ceny często są korzystniejsze, ale później bywają problemy z otrzymaniem nie tego materiału co na zdjęciu, zdezelowanego, zawilgoconego itd. Zwrot, wymiana czasami bardzo kosztowne nie zawsze okazują się w finalnym rozrachunku korzystne dla klienta. Wielu przypadkach tranzakcie są w pełni korzystne dla obu stron, a dostarczony materiał jest w pełni wartościowy, zgodny z ofertą i niejednokrotnie dużo tańszy niż w hurtowni stacjonarnej. Jednak sprawdź dwa razy zanim zamówisz, nie zapomnij sprawdzić opinii o sklepie.

Markety budowlane

Oferują materiały różnych producentów, o odmiennej jakości i wysokich cenach w porównaniu do hurtowni. Tu zrobisz raczej szybkie, zakupy z doskoku, gdy czegoś zabraknie, niż będziesz się zaopatrywał w stale w duże ilości produktów, chyba, że masz nieograniczony budżet.

Niestety powszechną opinią, często mająca potwierdzenie w rzeczywistości jest, to że produkty trafiające do dużych marketów budowlanych są z tak zwanego drugiego sortu lub specjalnie produkowane pod konkretne markety. Niższa jakość, krótsza trwałość, a cena.. cóż z tym bywa różnie czasami niska, czasem wyższa. Uważaj więc i kupuj tu raczej produkty, których wysoka jakość nie jest Ci niezbędna.

Materiał w spadku

Używany, albo nowy pozostały po innej budowie możliwy do odkupienia po niskiej cenie. Warto? Tak, jeśli masz pewność, że był on np. przechowywany pod przykryciem, czy też nie posiada wad ukrytych. Kupuj więc, tylko z pewnego źródła. Od znajomego, ale nie krętacza, od sąsiada, którego darzysz zaufaniem, czy rodziny, która nie chce się z Tobą pokłócić tylko rzeczywiście Ci pomóc. Jeśli chcesz coś kupić używano w internecie, same zdjęcia poglądowe produktu mogą nie wystarczyć. Warto przed jego zakupem po prostu go obejrzeć lub chociażby poprosić o większą ilość zdjęć.

Kiedy kupować materiały budowlane?

Najwygodniej dokonywać zakupów, na krótko przed zapotrzebowaniem danego materiału na placu budowy. W praktyce, nie mając doświadczenia zazwyczaj kupujemy wszystko na ostatnią chwilę i powodujemy tym samym przestój na budowie. Lepiej ma się sytuacja, gdy posiadamy chociaż pobieżną wiedzę budowlaną i kupujemy materiał z wyprzedzeniem, składując go następnie w odpowiednich warunkach dla poszczególnych produktów. O tym jak składować materiały i zorganizować plac budowy przeczytasz we wpisie Organizacja placu budowy.

Wskazówka: warto rozważyć zakup materiałów w okresie zimowym. To czas przestoju dla wielu hurtowni, które czekają na wiosnę, gdy ponownie ruszają budowy. Dlaczego warto kupować zimą? Ponieważ hurtownie często obniżają ceny. Chcą w ten sposób po prostu coś sprzedać i organizują korzystne dla klientów promocje. Wiosną i latem ceny natomiast rosną, a i dostępność materiałów może być ograniczona przed duże zainteresowanie kupujących. Masz miejsce i warunki do składowania materiałów? Kupuj zimą!

Podsumowanie

To gdzie najlepiej zakupić materiały zależne jest od tego, jaki posiadasz budżet dla danej inwestycji, na jakiej jakości realizacji Ci zależy i jak ogromny zakres masz do wykonania. Do wyboru masz wiele miejsc w których materiały dostępne są od ręki lub z pewnym opóźnieniem. Polecam kupować materiały budowlane w zaufanych hurtowniach, czy też u przedstawicieli handlowych, którzy oferują korzystne ceny. Pamiętaj też, że dobrym rozwiązaniem może być zakup materiałów w okresie zimowym Wtedy też ceny są często dużo korzystniejsze niż w pozostałej części roku. Jednakże, jeżeli kupujesz zimą zadbaj o właściwe przechowanie zakupionych elementów.

Pozdrawiam,
InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)