Rodzaje powierzchni w budownictwie

Kto choć raz nie miał problemu z właściwym przyporządkowaniem rodzaju powierzchni do definicji, niech pierwszy rzuci kamień. A teraz poważnie, w zasadzie każdy, nawet budowlańcy mają z tym problem. Dlaczego? Dlatego, że na pierwszy rzut oka wszystkie powierzchnie wyrażają to samo. A wcale tak nie jest. Poniższy wpis powstał po to by rozwiać wszelkie wątpliwości, co do zakresów obejmujących dane rodzaje powierzchni i przede wszystkim by ułatwić Tobie odnalezienie się w tym gąszczu powierzchni. Wytłumaczę Ci wszytko najprościej jak się da, byś zapamiętał rodzaje powierzchni lub wracał tu kiedy zdarzy się taka konieczność.

Powierzchnia zabudowy budynku

Zacznę od powierzchni zabudowy ponieważ to jeden z ważniejszych rodzajów powierzchni, na który w szczególności należy zwrócić uwagę przy realizacji inwestycji. Każda bowiem działka posiada ściśle określoną powierzchnię zabudowy, której nie możesz przekroczyć.

  • Np. w warunkach zabudowy możesz zaleźć zapis, że powierzchnia biologicznie czynna Twojej działki musi wynosić co najmniej 50%. To oznacza, że pozostałe 50% masz prawo zabudować. Jednakże nie tylko mowa tu o budynku, ale również o chodnikach czy podjeździe. Pamiętaj o tym, to szalenie istotne.

Dobrze, ale czym właściwie jest ta powierzchnia zabudowy i jak ją określić wybierając wymarzony projekt domu? Najprościej ujmując to powierzchnia budynku liczona po jej krawędziach zewnętrznych (obrysie zewnętrznym), czyli to co zabudujesz. To tak jakbyś spojrzał na rysunek z góry, wziął kredki i wypełnił obszary, które chcesz wymurować, czy zabetonować, łącznie z tym co do budynku przylega np. garaż.

Dobrze, to skoro wiesz czym jest powierzchnia zabudowy, to teraz małe utrudnienie, czy też potwierdzenie tego, czego do powierzchni zabudowy nie wliczmy:

  • elementów pobocznych tj. schody, markizy.
  • tego co nie wystaje ponad ziemię: np. piwnica, ściany fundamentowe,
  • obiektów takich jak: altanki, szklarnie, drewutnie,
  • oraz elementów które zostały wzniesione na słupach czy to drewnianych czy murowanych np. elementy ozdobne (rzeźby).

Powierzchnia całkowita

Jak sama nazwa wskazuje do powierzchni całkowitej wliczamy całkowitą całość. Ni utrudniaj sobie życia i skojarz z nazwą, co masz wliczyć. Powierzchnia całkowita to łączna powierzchnia wszystkich zawartych w projekcie, czy też wzniesionych kondygnacji budynku wraz z elementami z nim nierozerwalnymi (np. garaż, taras, balkon, czy schody zewnętrzne). Liczysz ją adekwatnie do powierzchni zabudowy czyli po krawędziach zewnętrznych.

W Twoich obliczeniach wartość ta powinna być najwyższa ze wszystkich. Sprawdź!

Powierzchnia użytkowa

Dwie proste zabudowy mamy za sobą, myślę że wiesz już dobrze jak się je określa, pora więc na krok dalej i coś trudniejszego, czyli powierzchnię użytkową. Znowu podpowiadam, ucz się poprzez skojarzenia. Powierzchnia użytkowa, czyli ta którą możesz używać.

Powierzchnię użytkową jest łączna powierzchnia wszystkich pomieszczeń, ale wykończonych (z warstwą tynku), czyli dokładnie to co możesz użytkować. Wszystko pięknie, ale… w wielu domach są skosy, niskie pomieszczenia, komórki pod schodami itd. i gdy one występują powierzchnię użytkową musisz obliczyć z uwzględnieniem pewnych zasad:

  • powierzchnia pomieszczenia, którego wysokość przekracza 2,20 m liczona jest jako 100%,
  • powierzchnia w pomieszczeniach, których wysokość zawiera się pomiędzy 1,40 a 2,20 m liczona jest jako 50%,
  • natomiast powierzchnia w pomieszczeniach, których wysokość wynosi mniej niż 1,40 m nie jest wliczana do powierzchni użytkowej.

Powyższe dane są zgodne z normą: PN-70/B-02365 oraz Ustawą o podatku od spadków i darowizn.

lub

  • powierzchnia pomieszczenia, którego wysokość przekracza 1,9 m liczona jest jako 100%,
  • powierzchnia w pomieszczeniach, których wysokość jest mniejsza od 1,90 liczona jest jako powierzchnia pomocnicza i nie wlicza się jej.

Powyższe dane są zgodne z normą PN-ISO 9836:1997

Jest to pewnego rodzaju utrudnienie, ale z pewnością i z tym sobie poradzisz w obliczeniach. Jeśli nie jesteś w stanie zapamiętać tych wartości, nic nie szkodzi. Zajrzyj tu, gdy będziesz mieć taką potrzebę, wpis będzie na bieżąco aktualizowany, więc w przypadku zmiany wartości w przepisach krajowych ulegnie on zmianie. Dodatkowo na temat powierzchni użytkowej przygotuję stosowny odrębny artykuł, w który szerzej opiszę wszystkie „wysokości” i sposoby ich obliczania. Jeśli chcesz, więc być na bieżąco to zapraszam do śledzenia Strefy dla Inżyniera w mediach społecznościowych na Facebooku i Instargramie oraz do zapisania się do newslettera poniżej.

Powierzchnia netto

To już ostatni rodzaj powierzchni, chyba najrzadziej używany, co niezaznaczona, że niewarty zapamiętania. Przeciwnie, więc już Ci spieszę wyjaśnić, jak tę powierzchnię określić i łatwo zapamiętać. Skojarzenia? Tak, wszędzie gdzie tylko można. Z czym Ci się kojarzy netto? Z brutto, podatkami i VAT-em? Mi też i dobrze, ta wiedza przyda się i tu. Kwota netto jest tą mniejszą, brutto za to powiększona o VAT. Podobnie tu, powierzchnia netto jest mniejsza bo liczymy ją po obrysie wewnętrznym, a nie zewnętrznym „powiększonym” o to z czego nie korzystasz. Jest to więc powierzchnia użytkowa, ale liczona po obrysie wewnętrznym nie obejmująca np. otworów na drzwi.

Podsumowanie

Jak widzisz wszystkie powyższe rodzaje powierzchni: zabudowy, całkowitą, użytkową i netto łatwo zapamiętać poprzez skojarzenia. Każda z nich ma inny cel i zadanie. Powierzchnie zabudowy i całkowitą liczymy po obrysie zewnętrznym a użytkową i netto po obrysie wewnętrznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zajrzeć do artykułu i sprawdzić na bieżąco definicje. Daj znać zostawiając lajka, komentarz, czy udostępniając artykuł, że powyższy wpis był dla Ciebie przydatny. Będzie mi bardzo miło i będę mieć pewność, że to co robię ma sens i jest dla Ciebie wartościowe.

Dziękuję za Twoją obecność i zapraszam do czytania kolejnych artykułów.
InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)