Wybór tematu pracy dyplomowej

Cześć, w życiu każdego studenta w końcu przychodzi taki moment, że musi dokonać wyboru tematu pracy dyplomowej np. inżynierskiej. Nie jest to zadanie proste bowiem temat musi być dla Ciebie zrozumiały, zgodny z zainteresowaniami, dopasowany do specjalności na której jest (o ile jakąś na Twoim kierunku musiałeś obrać), zaakceptowany przez promotora itd. Tych kwestii, które musisz, a przynajmniej powinieneś rozważyć przed podjęciem decyzji o wyborze tematu jest całkiem sporo. W niniejszym wpisie przytoczę Ci najważniejsze według mojej oceny aspekty konieczne do rozważenia przed ostatecznym wyborem tematu pracy dyplomowej. Jeśli obronę pracy masz już za sobą i temat Cię szczęśliwie nie dotyczy zostaw koniecznie komentarz na jakiej podstawie Ty podjąłeś decyzję o wyborze tematu. Zapraszam do lektury.

Najważniejsze kryteria przy wyborze tematu pracy

1. Dostępność źródeł

Moim zdaniem to jeden z najważniejszych aspektów przy podejmowaniu decyzji o wyborze tematu. Możesz wybrać wedle Twojej oceny łatwy temat, ale znalezienie materiałów potrzebnych do stworzenia bibliografii będzie graniczyć z cudem. Wybór tej wersji nie jest dobrym rozwiązaniem. Będziesz musiał opracować i przedstawić źródła, z których korzystałeś i… będzie problem. Stworzysz „naciąganą” bibliografię, która nie spodoba się promotorowi i staniesz pod ścianą.

Warto więc rozważając wybór tematu sprawdzić nawet pobieżnie ile materiałów masz łatwo dostępnych w internecie, bibliotece czy np. w firmie w której pracujesz. Sama wybrałam temat – oczywiście po konsultacji z promotorem – do którego materiały miałam bezpośrednio pod nosem w firmie, w której pracowałam. Zastanów się więc i sprawdź czy z danego zakresu łatwo będzie Ci zdobyć materiały. Stwórz w głowie listę słów kluczowych i poszperaj w internecie, wierz mi to na prawdę się opłaci. A dodatkowo, jeśli jakaś konkretna pozycja z literatury Cię zainteresuje już na etapie poszukiwań zapisz jej tytuł, link do strony i nie zgub, a gdy będzie potrzeba wróć do niej.

2. Trudność tematu

Nie da się ukryć, że są tematy mniej i bardziej ambitne, jak i sami studenci. Czy Twoim zdaniem warto wybierać bardzo ambitne wyzwanie? W mojej ocenie nie. Mało kto doceni Twój trud włożony w napisanie pracy. Niestety taka jest smutna rzeczywistość. Oczywiście, jeśli Twoją ambicją jest podjęcie się trudnego tematu np. żeby sobie coś udowodnić, śmiało zabierz się za trudny temat. Przy okazji wyboru tematu weź też pod uwagę swoje plany na przyszłość – o czym też będzie poniżej odrębny punkt – może bowiem chcesz zostać na uczelni i wykładać, a ambitny temat pracy będzie mile widziany przez pracodawcę i przyszłych kolegów po fachu.

Moje tematy prac w oczach wielu osób były ambitne i trudne, ale nie dla mnie. Rozpisałam się zarówno w pracy inżynierskiej – w tej szczególnie – jak i magisterskiej, nie odchodząc od clou tematu i pisało mi się jak na pracę dyplomową lekko i bez większych trudności, gdyż temat mnie interesował, a to kolejny ważny aspekt.

3. Dopasowanie tematu pracy dyplomowej do zainteresowań

Idealnie jest, jeśli już w trakcie studiów znajdziesz dziedzinę, pewien obszar, który Cię interesuje. Nie wszystkim to się udaje, część osób idzie na studia bo musi i wybrała dany kierunek bo nie miała innego pomysłu i się na nim męczy, ale „domęczy” się do końca. Zakładając jednak wariant optymistyczny, że jest pewien wycinek wiedzy na danym kierunku studiów, który Cię interesuje to koniecznie dąż do zajęcia się nim w ramach pisanej pracy dyplomowej. Dlaczego? Łatwiej Ci będzie pisać na temat, który Cię interesuje, który chcesz zgłębiać, który jest po prostu dla Ciebie ciekawy.

Porozmawiaj z promotorem, że interesujesz się „tym i tym” i chcesz zgłębić temat. Większość promotorów łagodnie patrzy na na osoby, które proponują pewien zakres tematyczny najlepiej zbieżny z ich specjalnością. Część z promotorów kreuje takie tematy dla dyplomantów, które są przystępne i dostosowane dla obu stron, tak aby każdy był umiarkowanie zadowolony. Miałam to szczęście i przy obu pracach dyplomowych i obu promotorach temat został dopasowany do moich zainteresowań i był zgodny z zakresem nauczania na danej katedrze, gdzie pracował każdy z promotorów. A pamiętaj, że katedrę i promotora wybierasz Ty. A o tym jak dokonać wyboru promotora przeczytasz na Strefie dla Inżyniera w odrębnym wpisie pn. „Wybór promotora”.

4. Temat pracy dyplomowej a praca zawodowa

To ważna kwestia, jeśli masz sprecyzowane plany na przyszłość, co do swojej kariery zawodowej. Wpisując temat pracy dyplomowej w CV będący zbieżnym z profilem pracodawcy zyskujesz plus w jego oczach. Oznacza to bowiem, że dany temat, praca, Cię po prostu interesują. Nie oszukujmy się też, mało który student może pochwalić się w CV długim stażem pracy, każda więc inna, wyróżniająca się w CV sekcja przyciąga uwagę. Może więc się zdarzyć, że Twój temat pracy dyplomowej przykuje uwagę pracodawcy. Warto więc, byś zastanowił się przy wyborze tematu pracy dyplomowej, gdzie planujesz pracować, w jakiej specjalności budowlanej i postarał się do niej nawiązać w swojej pracy, w szczególności jeśli planujesz wpisać tytuł pracy do CV.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że tych kila rad dotyczących tego jakie aspekty warto rozważyć przy wybieraniu tematu pracy dyplomowej będzie dla Ciebie przydatnych. Nie zrażaj się przy formułowaniu pierwszych tematów, jeśli promotor sceduje na Ciebie ten obowiązek. Poszukaj w internecie na stronach uczelni i zainspiruj się tymi propozycjami. Pamiętaj, przede wszystkim wybierz temat dla którego posiadasz spory zasób materiałów w tym wartościowej literatury (nie tylko materiały z internetu). Postaraj się również o to by pisanie przyszło Ci umiarkowanie lekko, abyś nie musiał każdego dnia, czy też na ostatnią chwilę – oby nie – siadał z oporem do komputera i dopisywał kolejne „koślawe zdanie”.
Nie ukrywam, że mi pisanie przyszło z łatwością bo po prostu lubię pisać. Jednakże starałam się do tego tematu podejść dużo wcześniej. Z wyprzedzeniem szukałam materiałów, zapisywałam tematy i linki interesujących artykułów. w czasie pisania pracy wysyłałam na bieżąco do promotora kolejne partie pracy dyplomowej, dzięki czemu na bieżąco miałam kontrolę nad poprawnością pisania pracy. Jeśli potrzebujesz porad dotyczących tego jak napisać pracę mając już wybrany temat i promotora daj koniecznie znać, chętnie stworzę odrębny artykuł na ten temat.

Za dzisiejsze spotkanie. Dziękuję i zapraszam do odwiedzenia Strefy dla Inżyniera ponownie,
InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)