Inspektor Bezpieczeństwa i Higieny pracy – kim jest i jaka jest jego rola na placu budowy?

Cześć, dziś postanowiłam na Strefie dla Inżyniera opisać, krótko ale treściwie kim jest Inspektor Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz jaka jest jego rola na placu budowy. Powszechnie każdy wie kim jest BHP-owiec. W dodatku bardzo często pracownicy budowlani bagatelizują jego rolę i wskazywane przez niego obowiązki do wykonania. W tym artykule nie będę Cię pouczać o zasadach bezpieczeństwa koniecznych do przestrzegania na placu budowy, o tym powstały już odrębne wpisy:

 1. Wypadek na budowie właściwe postępowanie
 2. Praca na wysokości o czym należy pamiętać
 3. Organizacja placu budowy
 4. Pogoda na budowie
 5. Koronawirus a praca na budowie
 6. Czym są i jakie występują środki ochrony indywidualnej

W tym wpisie przedstawię Ci natomiast kim jest Inspektor BHP i po co go wpuszczać na plac budowy. Zapraszam do lektury artykułu.

Kim jest Inspektor Bezpieczeństwa i Higieny Pracy?

Inspektor BHP sprawuje nadzór nad przestrzeganiem procedur bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach pracy. Ponadto weryfikuje możliwe zagrożenia w związku z wykonywanymi czynnościami przez poszczególnych pracowników, a także wskazuje rozwiązania mające na celu zminimalizowanie występowania wszelkich ryzyk dla zdrowia i życia pracowników w związku z wykonującymi przez nich obowiązkami zawodowymi.

Inspektor BHP zajmuje się także szkoleniami okresowymi, czy wstępnymi. Egzekwuje u pracodawcy wszelkie zmiany zmierzające do wykluczenia, czy też zminimalizowania ryzyka zawodowego pracowników zakładu pracy oraz kontroluje przestrzeganie określonych przez lekarza/y medycyny pracy obostrzeń, co do warunków pracy danego pracownika.

Rola Inspektora BHP na placu budowy

Niezaprzeczalnie najważniejszą rolą Inspektora BHP jest nadzór nad bezpieczeństwem wykonywanych przez pracowników czynności na placu budowy. Nadzór ten przejawia się pod postacią kontroli m.in. korzystania przez pracowników ze środków ochrony indywidualnej, ale też weryfikacji, oceny i łagodzenia zagrożeń mogących wystąpić podczas prowadzenia prac. Ponadto inspektor współpracuje (a przynajmniej powinien) z kierownikiem budowy przy zapewnieniu właściwej organizacji placu budowy w celu optymalizacji i prawidłowego wyznaczenia np. dróg kołowych i pieszych, czy miejsca składowania odpadów.

Cechy idealnego inspektora BHP

Czy istnieje zbiór cech, które określają idealnego inspektora? Moim zdaniem tak i są nimi:

 • stanowczość i pewność siebie,
 • sumienność i skrupulatność,
 • odpowiedzialność,
 • obowiązkowość,
 • umiejętność pracy z ludźmi,
 • rzetelność,
 • umiejętność przekazywania wiedzy innym,
 • umiejętność pracy pod presją,
 • chęć stałego rozwoju i doszkalania się,

Podsumowanie

Inspektor BHP to osoba sprawująca nadzór nad przestrzeganiem ogólnie przyjętych zasad i norm z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach pracy, ale i na placach budowy. Identyfikuje zagrożenia, dokonuje ich oceny i wprowadza usprawnienia mające na celu zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożeń życia i zdrowia pracowników. Niezależnie od tego, czy przestrzegasz zasad BHP na placu budowy, czy też podchodzisz do nich lekceważąco, nie ma najmniejszych wątpliwości, że praca inspektora zmierzająca do zapewnienia ochrony pracownikom jest ważnym i potrzebnym zawodem. A ja mocno Cię zachęcam do rzetelnego przestrzegania zasad BHP w każdym zakładzie pracy i na placach budowy, aby chronić siebie i innych.

Pozdrawiam,
InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)