Przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy

Cześć, zgodnie z niedawno publikowanym artykułem dotyczącym warunków zabudowy, a dokładniej wniosku o ustalenie warunków zabudowy, który znajdziesz o tu, poniżej obiecana kontynuacja tematu. W niniejszym artykule opiszę procedurę przeniesienia warunków zabudowy. Jest to stosunkowo proste zadane dla przyszłego inwestora, ale warto je szczegółowo omówić by na etapie składania wniosku nie popełnić błędu, który może rzutować na czas oczekiwania na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Zapraszam do lektury.

Warunki zabudowy

O tym czym są warunki zabudowy wspominałam na blogu wielokrotnie. jednakże staram się by każdy wpis zaczynał się od wprowadzenia do tematu od strony „czysto teoretycznej”, więc i tym razem tak będzie. Poniższy fragment pochodzi z artykułu: Warunki zabudowy a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a także znalazł się w wcześniej wspomnianym artykule Wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Jeśli znasz już choćby jeden z artykułów, możesz pominąć niniejszy akapit i przejść do kolejnego punktu nienorującego o tym, gdzie złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy.

Warunki zabudowy to dokument w którym określa się funkcje oraz parametry zabudowy, dla danej działki lub działek. Znajdziesz w nim m.in takie informacje jak:

– powierzchnia zabudowy budynku,
– szerokość elewacji frontowej budynku,
– maksymalna liczba kondygnacji budynku,
– geometra dachu budynku (kąt),
– liczba miejsc postojowych,
– % ilość powierzchni koniecznej do zostawienia jako biologicznie czynnej,
– warunki zaopatrzenia w wodę,
– warunki zaopatrzenia w energię elektryczną,
– pozostałe ustalenia dotyczące ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu.

Ponadto warunki zabudowy mają ułatwić gminom utrzymanie ładu przestrzennego na posiadanych przez nie trenach.

Decyzja o warunkach zabudowy jest niezbędna w sytuacji, gdy dany teren na którym planowane jest wzniesienie inwestycji nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Gdzie złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy?

Wniosek o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy powinieneś złożyć w urzędzie:

 • miasta lub gminy,
 • wojewódzkim,
 • dzielnicowym m.st. Warszawy,
 • miasta na prawach powiatu.

Opłata za złożenie wniosku

Aktualnie – na dzień pisania artykułu – opłata skarbowa wynosi 56 zł. Istnieją jednak pewne wyjątki zwalniające z konieczności dokonania opłaty skarbowej za przeniesienie warunków mianowicie, nie musisz jej dokonywać jeśli:

 • decyzja dotyczy budownictwa mieszkaniowego,
 • jesteś: organizacją pożytku publicznego, jednostką budżetową, czy jednostką samorządu terytorialnego.

Opłatę skarbową należy uiścić w momencie złożenia wniosku na konto bankowe danego urzędu lub bezpośrednio w kasie.

Pamiętaj też, że w przypadku powołania pełnomocnika musisz dokonać „dodatkowej” opłaty skarbowej w wysokości 17 zł właśnie za jego pełnomocnictwo.

Termin oczekiwania

Zazwyczaj decyzję o przeniesieniu warunków zabudowy otrzymasz w przeciągu miesiąca. Termin ten może jednak ulec wydłużeniu i czas oczekiwania może wynieść dwa miesiące. W większości przypadków (które ja znam) termin ten wyniósł do trzech tygodni.

Co powinien zawierać wniosek o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy?

Podobnie jak w przypadku wniosku o ustalenie warunków zabudowy – jak i innych dokumentów urzędowych – w zależności od urzędu wzór wniosku może być inny. Jednakże zakres merytoryczny powinien być identyczny. W dalszej części artykułu znajdziesz pusty jak i wypełniony wzór wniosku, dostępny na stronie Biznes.gov.pl dokładnie o tu. jakie informacje powinny znaleźć się we wniosku o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy:

 • dane inwestora (imię, nazwisko, dane kontaktowe),
 • nazwa i adres organu do którego kierowany jest wniosek,
 • dane zamierzenia budowlanego, którego dotyczy wniosek (nazwa, adres),
 • oświadczenie o przejęciu warunków zawartych w decyzji,
 • załączniki do wniosku w tym m.in. dowód uiszczenia opłaty skarbowej, zgoda strony, dla której została wydana decyzja o warunkach zabudowy, na jej przeniesienie na rzecz innego podmiotu.

Wzór wniosku o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy

Poniżej znajdziesz wzór wniosku dotyczący przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy. Jest to wniosek w formie edytowalnej w pełni darmowy, który znajdziesz pod wcześniej wskazanych linkiem.

Poniżej znajdziesz jeszcze jeden wniosek, ale wypełniony przeze mnie fikcyjnymi danymi. Jakakolwiek zbieżność danych ze stanem rzeczywistym jest w pełni przypadkowa. Poniżej wypełniony wniosek jest tylko wzorem, do którego musisz podstawić własne dane. We wniosku umieściłam też kilka komentarzy, aby rozwiać Twoje ewentualne wątpliwości. Zachęcam do pobrania i zapoznania się ze wzorem.

Podsumowanie

Kolejny wpis o warunkach zabudowy mamy już za sobą, ale na pewno nie wyczerpuje on jeszcze całego tematu związanego z warunkami zabudowy. Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny, chociażby z uwagi na zebranie wszystkich najważniejszych informacji w jednym miejscu. Koniecznie podziel się ze mną swoją opinią na jego temat. A jeśli temat Cię zainteresował i artykuł pomógł w rozwiązaniu zagwozdek związanych z przeniesieniem decyzji o warunkach zabudowy koniecznie zostaw kciuka górę i podziel się wpisem z innymi potencjalnie zainteresowanymi osobami. Niech wieść się niesie, niech służy innym.

Pozdrawiam,
InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)