Wybór promotora

Cześć, dziś wpis dedykowany studentom, zajmiemy się kwestią wyboru promotora. Temat ten jest ściśle powiązany z wyborem tematu pracy dyplomowej, ale zaczniemy od tego, co zazwyczaj wybieramy jako pierwsze, czyli od promotora właśnie. Natomiast w kolejnym wpisie poświęconym studiom przybliżę Ci, co wziąć pod uwagę przy wyborze tematu pracy dyplomowej. Studenci studiów drugiego stopnia mają już zdecydowanie łatwiejsze zadanie, ponieważ wiedzą co ich czeka oraz na podstawie własnych doświadczeń i błędów są w sanie dokonać najwłaściwszego dla nich promotora. Zdecydowanie przed większym dylematem stoją przyszli inżynierowie i dlatego ten wpisy przeznaczony jest głównie dla nich. Zachęcam jednak wszystkich przyszłych magistrów do pozostania i przeczytania artykułu do końca oraz finalnie, do pozostawienia komentarza opisującego własne doświadczenia w tej kwestii. A teraz, wszystkich zainteresowanych tematem wyboru promotora zapraszam do lektury.

Promotor – kim jest i jaka jest jego rola?

Promotor to osoba nadzorująca pracę dyplomanta zmierzającą do przygotowania pracy dyplomowej. Jest to pracownik naukowy zatrudniony na wyższej uczelni. Jego zadaniem jest wsparcie dyplomanta w prawidłowym napisaniu pracy wieńczącej kolejny etap nauki na uczelni wyższej np. pracy inżynierskiej. Promotor analizuje, podpowiada i wskazuje jakie treści powinny pojawić się w pracy naukowej, co powinno być poprawione, a czego unikać. Idealny promotor, to osoba lubiąca pracę w bezpośrednim kontakcie ze studentem i odpowiadająca na maile lub (często) wyznaczająca godziny konsultacji. Niby małe wymagania co do idealnego promotora prawda? Jednak uwierz mi, że znalezienie takiej osoby nie jest wcale takie proste.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze promotora?

Poniżej znajdziesz listę z aspektami, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze promotora. Nie zostały one uszeregowane w kolejności według istotności, ponieważ każdy punkt jest równie ważny do rozpatrzenia. Podejmij decyzję wyłącznie rozpatrując z Twojego punktu widzenia, co jest najważniejsze przy współpracy. Zapraszam do analizy.

1. Wybór katedry

Jak zapewne wiesz, każdy pracownik prowadzący zajęcia na uczelni przyporządkowany jest do pewnej katedry i specjalizuje się w określonej dziedzinie lub dziedzinach. Ty również możesz mieć określoną dziedzinę, która najbardziej Cię interesuje lub jest dla Ciebie najłatwiejsza do nauki. Weź pod uwagę ten aspekt by Twoje zainteresowania były zbieżne z zainteresowaniami promotora – katedrą do której należy.

2. Dostępność dla studentów

Rozważając wybór promotora bardzo prawdopodobne, że miałeś już okazję odbywać z daną osobą zajęcia, wiesz więc mniej więcej na ile osoba ta dostępna jest dla studentów. Poprzez dostępność promotora dla studentów rozumiem: odpowiadanie na maile, pojawianie się na uczelni, udostępnienie numeru do kontaktów (i odbieranie telefonów, czy też oddzwanianie), czy wyznaczanie godzin konsultacji, ale nie raz na półrocze a np. raz na miesiąc, czy raz na dwa miesiące.

3. Podejście do studentów

Kolejną kwestią, którą należy dokładnie przeanalizować przed wyborem promotora jest podejście promotora do studentów. Jak wiesz są różni ludzie o różnym usposobieniu, które może nam nie odpowiadać, nie warto więc na siłę wiązać się z kimś do współpracy, jeżeli obycie tej osoby nas irytuje.

4. Sposób przekazywania wiedzy

Spotkać możesz różne typy nauczania studentów. Mniej lub bardziej konwencjonalne. Sposób nauczania (na co dzień) będzie prawdopodobnie przekładać się na podobny styl odbywania konsultacji pracy dyplomowej. Zastanów się więc czy ewentualne niekonwencjonalne, bądź bardzo konwencjonalne podejście do przekazywania wiedzy studentom, Ci odpowiada. Jeśli preferujesz kontakt z promotorem online, aniżeli spotkania w katedrze, zdecyduj się na osobę dla której obcowanie z komputerem nie jest obce.

5. Opinia o promotorze starszych roczników

Spróbuj znaleźć kogoś ze starszego rocznika, którego promotorem był wykładowca, którego Ty chcesz poprosić o pomoc w pisaniu pracy. Oczywiście wszelkie uwagi, w szczególności te krytyczne przesiej przez sito i podziel na dwa. Ludzie lubią narzekać i wytykać innym błędy nie zawsze mając rację. Jednak jeśli posiadasz zbieżne informacje od kilku osób o danym promotorze, weź je pod uwagę.

Podsumowanie

Powyższych kilka rad z całą pewnością pomoże Ci w podjęciu właściwej decyzji, co do wyboru promotora. Jest ona równie ważna, co wybór tematu pracy. Współpraca z odpowiednią, doświadczoną osobą, podchodząca z szacunkiem do studenta ułatwia napisanie wartościowej pracy dyplomowej. Każdy z wyżej wymienionych aspektów ma znaczenie. Możesz mieć świetny temat, ale promotora, który nie odpowiada na maile, co spotęguje stres i wpłynie negatywnie na efekt końcowy Twojej pracy. Inna sytuacja, możesz mieć trudny mało interesujący temat, ale promotora, który otworzy właściwe drzwi do zdobycia cennej wiedzy spowoduje, że praca upłynie szybko i bezboleśnie, efektem czego będzie godna najwyższej oceny, gotowa praca dyplomowa. Przemyśl więc dokładnie, swoją decyzję i zastanów się kilka razy zanim zapytasz promotora, czy zgodzi się na pełnienie tej ważnej funkcji. Pamiętaj zapytaj o zgodę wykładowcy na zostanie Twoim promotorem z wyprzedzeniem, nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Tych najbardziej rozchwytywanych „rezerwuje” się ponad rok wcześniej.

Życzę powodzenia i trafnych decyzji,
InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)