Wniosek o ustalenie warunków zabudowy

Witaj na Strefie dla Inżyniera, gdzie w poniższym artykule znajdziesz informację o tym w jaki sposób wypełnić wniosek o ustalenie warunków zabudowy lub zamiennie po wydanie warunków zabudowy. Na temat warunków zabudowy pojawiły się już wpisy na blogu od których polecam Ci rozpoczęcie zgłębiania tematu: Warunki zabudowy a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz Budowa domu na działce rolnej. Tym razem zajmiemy się jednak bardziej praktyczną stroną tematu. Po omówieniu formy wzoru wniosku przejdziemy do jego wypełnienia. Zapraszam.

Warunki zabudowy

Zacznijmy od części teoretycznej, czyli od tego czym są warunki zabudowy. Jeśli jesteś już po lekturze artykułu Warunki zabudowy a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przejdź do kolejnego akapitu o tym gdzie złożyć wniosek o warunki zabudowy, jeśli nie czytałeś powyższego artykułu koniecznie przeczytaj ten ustęp do końca.

Warunki zabudowy to dokument w którym określa się funkcje oraz parametry zabudowy, dla danej działki lub działek. Znajdziesz w nim m.in takie informacje jak:

– powierzchnia zabudowy budynku,
– szerokość elewacji frontowej budynku,
– maksymalna liczba kondygnacji budynku,
– geometra dachu budynku (kąt),
– liczba miejsc postojowych,
– % ilość powierzchni koniecznej do zostawienia jako biologicznie czynnej,
– warunki zaopatrzenia w wodę,
– warunki zaopatrzenia w energię elektryczną,
– pozostałe ustalenia dotyczące ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu.

Ponadto warunki zabudowy mają ułatwić gminom utrzymanie ładu przestrzennego na posiadanych przez nie trenach.

Decyzja o warunkach zabudowy jest niezbędna w sytuacji, gdy dany teren na którym planowane jest wzniesienie inwestycji nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

fragment artykułu Warunki zabudowy a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Gdzie złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy?

Wniosek o ustalenie warunków zabudowy powinieneś złożyć w:

  • urzędzie miasta lub gminy,
  • urzędzie wojewódzkim,
  • urzędzie dzielnicowym,
  • urzędzie miasta na prawach powiatu.

Opłata za złożenie wniosku

Aktualna stawka (od 24.07.2020 r.) za wydanie decyzji o warunkach zabudowy wynosi aż 598 zł, to aż prawie 6 x więcej niż dotychczas (107 zł).
Jeśli formalności będzie wypełniać za Ciebie pełnomocnik, jesteś dodatkowo zobligowany do dokonania opłaty skarbowej za pełnomocnictwo w wysokości 17 zł.

Co powinien zawierać wniosek o ustalenie warunków zabudowy?

Pomimo, że w zależności od urzędu wzory wniosków różnią się od siebie ich zakres informacyjny/merytoryczny powinien być identyczny. W dalszej części artykułu będę posługiwać się wnioskiem, który dostępny jest na stronie Biznes.gov.pl dokładnie o tu. Dobrze, ale co powinien zawierać wniosek? M.in.:

  • dane inwestora (imię nazwisko, dane kontaktowe),
  • nazwę i adres organu do którego kierowany jest wniosek,
  • nazwa i adres zamierzenia budowlanego,
  • charakterystykę planowanej inwestycji (np. powierzchnia zabudowy, powierzchnia użytkowa, liczba kondygnacji, rodzaj dachu),
  • dane dotyczące przewidywanie zaopatrzenia w media,
  • załączniki do wniosku w tym m.in. kopia mapy zasadniczej lub katastralnej, dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

Wzór wniosku o ustalenie warunków zabudowy

Poniżej wcześniej wspomniany wzór wniosku o ustalenie warunków zabudowy w wersji edytowalnej. ten sam wniosek znajdziesz ona stronie rządowej o tu.

Zgodnie z obietnicą pokażę Ci jak powinien wyglądać uzupełniony wniosek. W pliku, który znajdziesz poniżej, uzupełniłam puste pola całkowicie zmyślonymi danymi, więc jakakolwiek zbieżność ze stanem rzeczywistym jest przypadkowa. Wypełniany przez Ciebie wniosek musi oczywiście zostać opatrzony Twoimi danymi, zgodnymi ze stanem rzeczywistym. Oprócz wypełnienia poszczególnych pól, wstawiłam kilka komentarzy, aby łatwiej było Ci zrozumieć wprowadzane we wniosku dane. Zachęcam do pobrania.

Podsumowanie

Złożenie wniosku o ustalenie warunków zabudowy, nie jest wcale takie trudne. W odrębnym wpisie na blogu omówię też wzór wniosku o przeniesienie warunków zabudowy. Wstępnie chciałam połączyć te tematy i opisać wszystko w jednym artykule, jednak wydaje mi się, że rozłożenie tego aspektu na odrębne pozycje będzie korzystniejsze do przyswojenia. W niedługim, więc czasie spodziewaj się kontynuacji tematu na Strefie dla Inżyniera.

Za dzisiejsze spotkanie bardzo dziękuję i zapraszam na kolejne. jeśli wpis okazał się dla Ciebie przydatny koniecznie zostaw kciuka w górę i udostępnij dalej. Niech służy także innym.

Pozdrawiam,
InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)