Zaimki wskazujące

Hello, dziś na Strefie dla Inżyniera stawiam na naukę gramatyki i zaimki wskazujące. Temat łatwy lekki i przyjemny. Nie będzie skomplikowanych reguł, wyjątków i wielu zasad do zapamiętania. A w celu lepszego przyswojenia wiedzy, przygotowałam dla Ciebie proste ilustracje ukazujące główne zasady stosowania zaimków. Co Ty na to? Mam nadzieję, że jesteś zwarty i gotowy do wspólnej nauki, zapraszam.

Zaimki wskazujące – zasady

Wyróżniamy w języku angielskim cztery zaimki wskazujące. Są to: this, that, these, those. Używamy ich do wskazywania rzeczy blisko lub daleko. To który zaimek wzbierzemy zależy od tego, czy to na co wskazujemy jest jedną rzeczą czy kilkoma i oczywiście – jak wcześniej wspomniałam – czy jest w bliskiej odległości czy dalekiej. Mamy więc cztery możliwości i cztery możliwe do wykorzystania zaimki. Proste? Proste. Przejdźmy więc do zasad i przykładów.

This

This oznacza „ta, to, ten”. Jak sam już po tłumaczeniu widzisz, służy do wskazywania osób lub rzeczy w liczbie pojedynczej, ale co ważne takich, które znajdują się blisko osoby mówiącej.

Przykłady:
This woman is very pretty. – Ta kobieta jest bardzo ładna.
This is Tom. – To jest Tom.
This is a saw. – To jest piła.

That

That tłumaczymy jako: „tamta, tamten, tamto”. Stosujemy do wskazania jednej rzeczy lub osoby znajdującej się daleko od osoby mówiącej.

Przykłady:
That is my car. – To jest mój samochód (tam w oddali).
That hammer is too big. Tamten młotek jest za duży.
That was a beautiful day. – To był piękny dzień.

These

These oznacza „te, to, ci”. Zaimek ten stosujemy do wskazywania kilku osób lub rzeczy, w bliskiej odległości od osoby mówiącej.

Przykłady:
These are my shoes. – To są moje buty.
These pencils or those pencils? – Te ołówki czy tamte?
These are my watches. – To są moje zegarki.

Those

I ostatni przypadek czyli those, tłumaczymy jako „tamte, tamci, tamto”. Z użyciem tego zaimka wskazujemy kilka osób lub rzeczy znajdujących się daleko od mówiącego.

Przykłady:
Those are my dogs. – To są moje psy (tam w oddali).
Those trousers are too big. – Tamte spodnie są zbyt duże.
Can you see those houses? – Czy widzisz tamte domy?

Podsumowanie

Widzisz nie było tak źle. Na poziomie podstawowym gramatyka w języku angielskim nie jest wcale taka zła. Dopiero im dalej w las tym więcej drzew i staję się trudniej. Jednak staram się odczarować tę jakże skomplikowaną gramatykę, zaczynając małymi krokami. Mam nadzieje, że jest to dla Ciebie pomocne. Daj znać w komentarzu lub zostawiając kciuka w górę. Dzięki temu mam pewność, że to co robię jest dla Ciebie wartościowe i moja praca pomoże choć jednej osobie – jednemu budowlańcowi. Dziękuję za kolejną wspólną lekcję i Twój czas. Do zobaczenia w kolejnych wpisach na Strefie dla Inżyniera.

Pozdrawiam,
InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)