Programy komputerowe używane na studiach budowlanych

Cześć, jak widzisz wpis dedykowany głównie studentom, a w zasadzie przyszłym studentom. Raz po raz otrzymuję pytanie, „czy przed rozpoczęciem studiów budowlanych muszę znać jakieś programy komputerowe?”. Od razu odpowiem, że… i tak i nie. Żadna to odpowiedź prawda? Wszystko wyjaśnię w poniższym wpisie. Zapraszam do lektury.

Programy komputerowe używane na studiach budowlanych

Wielu przyszłych studentów drży na myśl o studiach i zastanawia się jaką wiedzę powinno posiąść przed rozpoczęciem nauki. Przyszłych budowlańców najczęściej trapi, czy powinni poznać jakieś programy, z których będą musieli korzystać w trakcie studiów, czego się spodziewać i jak się przygotować do nowego życiowego wyzwania, jakim jest studiowanie. Na pierwszą niewiadomą odpowiem w niniejszym artykule. A kolejne niewiadome już częściowo rozwiałam wcześniejszymi wpisami. Linki do polecanych artykułów studenckich poniżej:

  1. Studencki niezbędnik
  2. Architektura czy budownictwo?
  3. Studia stacjonarne czy niestacjonarne?
  4. Uczelnia prywatna czy publiczna?

Powyższe wpisy nie tylko pomogą Ci podjąć decyzję zgodną z tematem wpisu, ale i opisują jak wygląda życie studenckie. Warto, więc do nich zajrzeć. A po ich lekturze zapraszam na główną część niniejszego artykułu, czyli wyszczególnienie z krótkim opisem programów powszechnie używanych na studiach budowlanych.

Pakiet Microsoft Office

Bezwzględnie musisz płynnie poruszać się w zakresie programów służących do tworzenia treści. Większość z nas korzysta z pakietu office, więc poniższy akapit będę opierać właśnie na jego składowych. Word – bez niego ani rusz. Ciągle będziesz coś pisać, zapisywać i tworzyć, chociażby pracę dyplomową, więc warto się w niego wyposażyć. Kolejnym równie ważnym programem jest Excel. W mojej ocenie pobieżna znajomość tego programu może być niewystarczająca. Warto zgłębić go bardziej niż na poziomie podstawowym. Jeśli więc, chcesz zacząć już się przygotowywać do rozpoczęcia nauki, na początek zachęcam do zgłębienia wiedzy z zakresu znajomości Excela. Jak pakiet Office to i PowerPoint. Niejedną prezentację przyjdzie Ci przygotować, warto więc wiedzieć jak dodawać podstawowe animacje, wstawić film itp.

AutoCAD

To podstawowy program służący do ułatwienia pracy inżynieriom na całym świecie. Poznasz go zapewne już na pierwszym roku studiów. Nie stresuj się jeśli nigdy o nim nie słyszałeś. Nauczysz się z niego korzystać w podstawowym zakresie na zajęciach na uczelni. Wraz z ilością projektów koniecznych do stworzenia przy użyciu AutoCAD’a, Twój poziom zaawansowania i szybkość pracy będą rosnąć. AutoCAD nie jest trudny do nauki – przynajmniej w podstawowym zakresie. Jeśli będziesz chcieć dowiedzieć się więcej i opanować triki ułatwiające bardziej efektywną pracę z omawianym programem zachęcam Cię do przeczytania wpisu 5 trików w AutoCADzie, które ułatwią Ci pracę.

Program do kosztorysowania

programów do kosztorysowania jest kilka. Jak to zwykle bywa każda uczelnia wybiera inny program. Na mojej uczelni korzystano z Norma Pro. Tu też nie musisz się martwić poznasz podstawowe funkcje programu do kosztorysowania na dedykowanych ku temu zajęciach. Na mojej uczelni nauczenie studentów korzystania z Normy potraktowano po macoszemu, na szczęście ja znałam program w stopniu zaawansowanym jeszcze przed rozpoczęciem zajęć z tego zakresu. Mam nadzieję, że na Twojej uczelni temat zostanie potraktowany zdecydowania poważniej, tym bardziej, że umiejętność stworzenia kosztorysu od podstaw z realnymi wartościami nie jest wcale taki łatwy. A umiejętność ta ceniona jest przez przyszłych pracodawców.

Oprogramowanie do obliczania konstrukcji budowlanych

Tu programów jest kilka. Różnią się one między sobą przede wszystkim funkcjonalnością. Możesz spotkać się na uczelni z takimi nazwami programów jak: Soldis Projektant, Robot, Dlubal, Rm-win i wiele innych. Ich również nauczysz się na studiach, ale zapewne w podstawowym zakresie. Nie licz na zgłębianie wiedzy do poziomu mistrzowskiego w ramach zajęć na uczelni. Dostaniesz tylko taką wiedzę, jaka będzie Ci niezbędna do stworzenia projektu na zajęcia.

Podsumowanie

Jak widzisz nie masz się czego obawiać. Zdecydowaną większość programów poznasz dopiero na zajęciach na uczelni. Jednak dobra rada, nie unikaj zajęć praktycznych, na których poznawać będziesz funkcjonalność poszczególnych programów. AutoCAD’a nadrobisz bez większych przeszkód, istnieją bowiem w internecie darmowe kursy w ramach których możesz nadrobić stracone lekcje, czy też pogłębić wiedzę z innymi może być większy problem.

Wspomnę jeszcze, dodatkowo o jednym programie, który na mojej uczelni nie wystąpił, ale ja z niego kilkukrotnie z powodzeniem korzystałam. Mowa o programie Mathcad. Jest on prosty w obsłudze, ma przystępny interfejs, a posłużyć Ci może np. do wykonywania operacji na macierzach.

Mam nadzieję, że pomogłam i rozwiałam Twoje obawy przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego. Jeśli masz jakieś pytania np. odnośnie studiów pisz śmiało lub zostaw komentarz. A jeśli wpis przypadł Ci do gustu zostaw lajka i udostępnij, dzięki temu mój artykuł pomoże większej ilości przestrasznych, pierwszorocznych studentów.

Pozdrawiam,
InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)