Zmiany w Prawie budowlanym

Cześć, zgodnie z zapowiedzią dziś wpis o zmianach w Prawie budowlanym. Najbliższe i największe zmiany już 19 września 2020 r. Co się zmieni? Całkiem sporo. Poniżej znajdziesz wybrane przeze mnie zmiany, z którymi w mojej ocenie powinieneś się zaznajomić, jeżeli często masz styczność z Prawem budowlanym. W mojej ocenie uczenie się przepisów na pamięć zawsze było bezcelowe. Po to stworzono m.in. Internetowy System Aktów Prawnych (z bezpłatnym dostępem), żeby w razie potrzeby korzystać z aktualnych ustaw i rozporządzeń, a nie zaprzątać sobie głowę coraz to nowymi zmianami. Oczywiście, jeżeli ktoś na co dzień korzysta z określonych ustaw ich znajomość jest dla niego niezbędna. Warto w takim przypadku poświęcić kilka chwil na zapoznanie się ze zmianami. Im częściej będziesz korzystać z określonych zapisów, tym szybciej je zapamiętasz. Zapraszam poniżej do sprawdzenia co już niebawem ulegnie zmianie.

Gdzie szukać zmian?

Zacznijmy od tego gdzie i jak szukać zmian. Najprostszą i pewną metodą jest pobranie z Internetowy System Aktów Prawnych najnowszej ustawy i zapoznanie się z wprowadzonymi w niej zmianami. Informacje o tym co ulega zmianie i kiedy wejdzie w życie znajdziesz na marginesie aktu prawnego.

Jakie zmiany nas czekają?

Zmiana definicji

Już na początku przeglądania ustawy Prawo budowlane natkniesz się na zmianę definicji obszaru oddziaływania obiektu.

Jest:

obszarze oddziaływania obiektu –należy przez to rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy, tego terenu.

Będzie:

obszarze oddziaływania obiektu –należy przez to rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zabudowie tego terenu.

Egzamin na uprawnienia budowlane

Doprecyzowane zostały też przepisy związane z przeprowadzaniem egzaminu na uprawnienia budowlane.

Jest:

egzamin jest przeprowadzany co najmniej dwa razy w roku, w terminach ustalanych przez właściwą izbę samorządu zawodowego.

Będzie:

Egzamin jest przeprowadzany co najmniej dwa razy w roku, w terminach ustalanych przez właściwą izbę samorządu zawodowego, przy czym część pisemna egzaminu odbywa się we wszystkich okręgowych izbach właściwej izby, w tym samym dniu i o tej samej godzinie.

Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego

Ze zmianami tym miałeś już okazję zapoznać się przy okazji wpisu pn. „Prawa i obowiązki projektanta„. Jeśli chcesz więc szczegółowo zapoznać się ze zmianami w tym zakresie, koniecznie odwiedź wyżej wspomniany artykuł.

Pozwolenie na budowę

Zmianie ulegnie też sklasyfikowanie obiektów podlegających pozwoleniu na budowę, a tym samym zgłoszeniu. To jak jest i jak będziesz znajdziesz poniżej w pliku pdf. do pobrania. Udostępniłam fragment ustawy w poniższy sposób z uwagi na obszerną treść omawianego zagadnienia. Opisanie całości w treści artykułu zabrało by dużo miejsca i zniechęciło Cię do dalszego zapoznania się ze zmianami. Zachęcam do pobrania, jeśli interesują Cię zmiany w zakresie pozwolenia na budowę.

Projekt budowlany – nowy podział

Jedną z największych rewolucji jest nowy podział projektu budowlanego. W swym założeniu zmiana ta, ma doprowadzić do uproszczenia procedur związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Z czego, wiec po nowemu będzie składać się projekt budowlany:

  • z projektu zagospodarowania działki lub terenu,
  • projektu architektoniczno-budowlanego,
  • oraz z projektu technicznego.

Poniżej dokładne, nowe brzmienie artykułu 34. ust. 3. do pobrania w formie pliku pdf.

Pozostałe zmiany

Jakie jeszcze nowości czekają budowlańców? Między innymi zmianą ulegną:

  • przepisy w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego,
  • wprowadzenie uproszczeń związanych z legalizacją samowoli budowlanych,
  • uzyskanie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych przed zmianą decyzji o pozwolenie na budowę,
  • zrezygnowano ze wzoru decyzji pozwolenia na budowę,
  • i wiele innych.

Podsumowanie

Jak sam widzisz tych zmian jest dużo, a to nie wszystkie, które wchodzą w życie. Powyżej znajdują się jedynie wybrane przeze mnie zmiany, które uważam za stosunkowe istotne. Jeśli potrzebujesz dokładnych informacji co ulegnie zmianie, polecam Ci przejrzeć całą ustawę. Wszelkie zmiany zawsze umieszczane są na marginesie, więc na pewno ich nie przeoczysz. Mam nadzieję, że powyższy wpis pomoże Ci w poznaniu podstawowych zmian ustawowych. Jeśli masz jakieś pytania napisz koniecznie do mnie wiadomość lub zostaw komentarz poniżej. Odpowiem najszybciej jak to będzie możliwe.

Pozdrawiam,
InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)