Powrót do regularnej nauki języka po przerwie

Cześć, powrót dzieci do szkoły to dla większości rodziców powrót do regularności. To też mniej czasu na „głupoty”, ale i na odpoczynek. Zbyt krótka doba – brak czasu – to dla wielu osób mobilizacja do podjęcia/kontynuacji nauki języka. Jednak kilkumiesięczna przerwa w nauce łączy się zazwyczaj z trudnym powrotem i przypominaniem sobie wszelkich zasad językowych. W przypadku całkowitego przerwania nauki nauki języka, warto wdrożyć proste kroki, które umożliwią Ci „rozkręcenie się językowe”. Ciężko bowiem bezproblemowo po długiej przerwie, zacząć od razu płynnie władać językiem tym bardziej gdy jesteśmy na początku drogi naukowej. Jeśli zaczerpnąłeś z moich propozycji wakacyjnych metod nauki języka obcego, o których pisałam o tu, to ten wpis nie jest dla Ciebie. Jeśli nie, koniecznie przeczytaj artykuł, jak bezboleśnie wrócić do regularnej nauki językowej.

Sposoby na powrót do regularnej nauki języka… bez problemów

Otaczanie się językiem

Zrób wszystko co w twojej mocy by język, którego się uczysz był zawsze z Tobą. Słuchaj piosenek w danym języku, zmień język w telefonie, rozmawiaj ze znajomymi w obcym języku. To wszystko pomoże Ci osłuchać się, przyzwyczaić się do obcego języka. Może lubisz audiobooki? Jeśli tak, wybierz coś prostego na początek, najlepiej bajkę i słuchaj. Nie skupiaj się na pojedynczych słowach, po prostu słuchaj, tylko tyle.

Filmy i seriale

Obejrzyj kilka ulubionych filmów, seriali i bajek w języku, do nauki którego będziesz wracać po przerwie. Na początek ustaw wersję z napisami, dopiero w dalszej kolejności się ich pozbądź. Nie wiesz jakie filmy i seriale wybrać? Zajrzyj do wpisu o nauce języka angielskiego w wakacje o tu, tam znajdziesz kilka propozycji, które polecam Ci obejrzeć.

Proste zadania

Niezależnie od tego na jakim etapie zaawansowania językowego jesteś, zacznij od banalnie prostych zadań językowych. Znajdź wpis i/lub test ze słówek, które znasz od dawna np. o kolorach, który znajdziesz o tu. Jeśli chcesz natomiast zacząć od gramatyki to również wybierz coś niezbyt skomplikowanego np. wpis o czasowniku „be„. Powtórzenie czegoś co się umie, pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie. Pomyślisz sobie, że nie jesteś taki słaby z języka w końcu pamiętasz to i owo, albo wszystko z danego zakresu. To ważne by pozytywnie wrócić do nauki języka. Jeśli rzucisz się na głęboka wodę i zacznij od skomplikowanych reguł gramatycznych to gwarantuję, że zniechęcisz się już po kilku minutach i dalsza nauka nie będzie tak efektywna.

Rozmawianie… ze sobą

Nie musi być w pełni poprawnie, ale ma być skutecznie. Ta rada może wydawać Ci się dość dziwna – by rozmawiać ze sobą – jednak zapewniam o jej skuteczność. Rozmawiaj ze sobą (jeśli nie masz albo nie chcesz z kimś). Nie musisz tego robić na głos, jeśli się wstydzisz. Możesz w myślach prowadzić dyskusje z samym sobą lub wizualizować sytuacje i na nie reagować. Wykorzystaj wyobraźnię. Jeśli nie masz problemów z rozmową ze sobą na głos, to świetnie. W takim wypadku będziesz słyszeć jak mówisz, sam stwierdzisz czy idzie Ci dobrze, czy źle i nad czym trzeba jeszcze popracować. Nie bój się, że będziesz powielać błędy, chodzi o tzw. „rozgadanie się”. Błędy i pomyłki zdarzają się każdemu, a od tego jest nauczyciel żeby je zweryfikował i pomógł Ci je wyeliminować.

Aplikacje

Nie zapomnij też rozpocząć korzystanie z aplikacji do nauki języka. Wybierz taką, która oferuje naukę na poziomie językowym, o jeden stopień niższym niż byłeś przed przerwą. Nauka przez kilka tygodni na niższym poziomie, nie spowoduje „uwstecznienia się językowego”, a przeciwnie utrwalisz wiedzę, uzupełnisz ewentualne braki, ale przede wszystkim upewnisz się, na jakim poziomie zaawansowania jesteś i co możesz zrobić by odnotować postęp. Poczucie pewności siebie w nauce języka jest bardzo ważne, otwiera umysł i zapewnia łatwiejsze wchłanianie wiedzy. Pomaga też dostrzec i ustabilizować motywację do nauki, która jest niezbędna by osiągnąć sukces.

Podsumowanie

Powrót do nauki po długiej przerwie nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Nie rzucaj się na głęboką wodę i zacznij naukę od prostych rzeczy np. od wyżej przytoczonych lekcji językowych. Zachęcam Cię do wypróbowania i wdrożenia wszystkich powyższych metod przed rozpoczęciem regularnej nauki języka po długiej przerwie. Daj koniecznie znać co sądzisz o powyższych radach oraz jakie Ty stosujesz metody.

Udanej nauki,
InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)