Rodzaje kosztorysów

Cześć, dziś poruszę temat o który zahaczałam wielokrotnie w kolejnych artykułach, a o którym odrębny wpis jeszcze nie powstał czyli kosztorysy. Zdziwiłam się jak wiele osób – również w budownictwie – nie potrafi odróżnić występujących rodzajów kosztorysów. A nie jest to w cale takie trudne. Już same nazwy kosztorysów sugerują na jakim etapie realizacji, bądź dla kogo są dedykowane. Z niniejszego artykułu dowiesz się więc, czym jest kosztorys, jakie występują jego rodzaje oraz w jakim celu są tworzone. Zapraszam do lektury.

Co to jest kosztorys?

Kosztorys jest dokumentem finansowym określający wartość kosztorysową realizacji robót budowlanych przewidzianych dla danej inwestycji budowlanej. Sporządzany jest według ustalonej wcześniej metody tj. na podstawie przedmiaru* lub obmiaru robót**. Dowiemy się więc z niego, co, w jakiej ilości i za jaką cenę zostanie zrealizowane w ramach danego zadania inwestycyjnego

Rodzaje kosztorysów

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje kosztorysów:

inwestorski

To rodzaj kosztorysu sporządzany przez inwestora lub na rzecz inwestora. Sporządza się go przed podjęciem czynności budowlanych na placu budowy, w celu określenia szacowanego kosztu realizacji całej inwestycji. Zawiera informacje o cenach materiałów oraz za pracę ludzi i sprzętu. Kosztorys inwestorki oprócz wyżej wspomnianego przeznaczenia, jest wykonywany w celu umożliwienia inwestorowi ubiegania się o przyznanie dofinansowania na realizację zamierzenia inwestycyjnego. To także dokument niezbędny do rozpoczęcia/wybrania właściwej procedury przetargowej w przypadku inwestycji realizowanej ze środków publicznych.

ofertowy

Kosztorys ofertowy sporządza (potencjalny) wykonawca, w którym szacuje koszty realizacji danego przedsięwzięcia budowlanego. Omawiany rodzaj kosztorysu sporządzany jest i udostępniany na wezwanie zamawiającego lub na potrzeby własne wykonawcy, przed podpisaniem umowy lub zlecenia o roboty budowlane. O tym co powinno zawierać prawidłowo wykonane zlecenie na realizację robót budowlanych przeczytasz w odrębnym wpisie o tu.

zamienny

Jak sama nazwa wskazuje kosztorys zamienny musi coś zamieniać/zmieniać. Co? Kosztorys ofertowy. Kosztorys zamienny zastępuje kosztorys ofertowy w przypadkach w których np. nastąpiło odstępstwo w robotach budowlanych wcześniej nieprzewidzianych i zmieniły się ilości w przedmiarze robót na podstawie którego sporządzony został kosztorys ofertowy. Nie stanowi on jednak ochrony dla wykonawcy, bowiem nie usprawiedliwia on błędów w kalkulacji wykonawcy w postaci np. nie uwzględnienia danej pozycji z przedmiaru robót w wycenie.

powykonawczy

Jeśli rozliczenie między inwestorem a wykonawcą następuje bez wcześniejszego sporządzenia kosztorysu ofertowego konieczny do sporządzenia jest kosztorys powykonawczy. Na jego podstawie (m.in) wypłacane jest wykonawcy wynagrodzenie za realizacje robót. Ten typ kosztorysu sporządza się gdy nie ma możliwości wcześniejszego oszacowania kosztów za realizację danej inwestycji. Kosztorys powykonawczy stosuje się często przy okazji robót remontowych, gdzie nie ma wcześniejszej możliwości oszacowania dokładnego zakresu robót, a więc i ostatecznego kosztu realizacji zadania.

Podsumowanie

Po lekturze powyższego wpisu nie powinieneś już mieć problemu z określeniem zasad stosowania poszczególnych rodzajów kosztorysów. Poszczególne nazwy są intuicyjne i łatwe do zapamiętania. Jednak jeśli nadal masz problem z ich zapamiętaniem po prostu zajrzyj tu kilkukrotnie i przeczytaj nagłówki, gdzie znajdują się właściwe nazwy. Już w niedługim czasie wszystkie dzisiejsze pojęcia (razem z przedmiarem i obmiarem robót) znajdziesz w BUDOPEDII. Jeśli jeszcze nie byłeś w tym rejonie Strefy dla Inżyniera, zajrzyj tam koniecznie. To idealne źródło definicji budowlanych. Zapraszam Cię też do śledzenia Strefy dla Inżyniera w mediach społecznościowych na Facebooku i Instagramie. Za dziś dziękuję i do zobaczenia.

Pozdrawiam,
InżyniErka

*przedmiar to – zestawienie ilości, rodzaju i sposobu wykonania wszystkich prac związanych z planowaną realizacja inwestycji budowlanej. Wykonywany przed realizacją zadania.
** obmiar robót to zestawienie ilości, rodzaju i sposobu wykonania wszystkich prac związanych zrealizowanej inwestycji budowlanej. Wykonywany po zakończeniu zadania.

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)