Nauka języka w wakacje

Cześć,
Tym razem nie będzie nowych słówek, zwrotów, zadań utrwalających czy testu. Tym razem chcę Cię namówić do stałego podnoszenia swoich umiejętności językowych nawet w okresie wakacyjnym. Uważam, że nie warto wybijać się z rytmu ciągłej nauki, wręcz przeciwnie powinno się utrzymać właściwe tempo pracy. Można jednak, z uwagi na fakt, że są wakacje, urozmaicić naukę poprzez stosowanie innych form zapamiętywania materiału niż zakuwanie słówek. Okres letni to czas często rozleniwienia, nie chce nam się siadać przy biurku i czytać po raz setny słówek, wolimy obejrzeć film, przeczytać książkę… i świetnie. Jak najbardziej możesz połączyć ulubione czynności z nauką języka. W tym wpisie przedstawię Ci właśnie co warto robić w okresie wakacyjnym, aby Twoja dobra forma językowa nie podupadła. Jak się trzymać wyznaczonego celu językowego mimo braku siły i wolnego czasu do nauki w tych gorących, wakacyjnych dniach. Wszystkie zawarte tu rady to oczywiście wyłącznie moje spojrzenie na podstawie dotychczasowej przygody językowej. Mam nadzieję jednak, że skorzystasz z zawartych tu porad i przysłużą Ci one w nauce języka.

Co zamiast wkuwania słówek?

Czytanie

Świetną metodą nauki języka jest czytanie tekstów np. książek w języku angielskim. Łączysz przyjemne z pożytecznym, o ile lubisz czytać. Nie muszą to być wyłącznie książki, możesz znaleźć w internecie mnóstwo materiałów w języku obcym i z nich skorzystać, tłumacząc jednocześnie niezrozumiałe słówka. Na Strefie dla Inżyniera znajdziesz zakładkę z tekstami językowymi i prostymi dialogami do przeczytania. Zapraszam.

Jeśli wolisz jednak książkę (ja uwielbiam czytać książki) to polecam Ci te, dedykowane do nauki języka. Na rynku znajdziesz takie, które np. po prawej stronie mają tekst w języku angielskim a po lewej w języku polskim, są też takie, które na marginesie mają wyjaśnione najtrudniejsze słówka. Książki dedykowane do nauki języka angielskiego, mają tę zaletę, że są dopasowane do poziomu ucznia. Nie musisz więc się stresować, że nie rozumiesz co czytasz. Wystarczy wybrać właściwy poziom i gotowe. Jeśli nigdy jeszcze nie czytałeś całych książek w języku angielskim, aby się nie zniechęcić, polecam zacząć od czytania książek dla dzieci. Tam słownictwo jest bardziej przystępne. Wartymi zainteresowania książkami są:

  1. Angielski Gamebook z ćwiczeniami Near Death Experience
  2. Angielski Gamebook Z Ćwiczeniami Enigmas
  3. Anne of Green Gables/Ania z Zielonego Wzgórza. Adaptacja klasyki z ćwiczeniami do nauki angielskiego
  4. Angielski kryminał z ćwiczeniami Dead in the Water
  5. Czytam po angielsku. The Wild Wood / O czym szumią wierzby. Poziom 1

Możesz także skorzystać z gazet w języku angielskim np. The Times, których artykuły dostępne są w internecie. Od pewnego czasu Newsweek sprzedaje magazyn w języku angielskim: Newsweek LearningEnglish. Jeśli szukasz czegoś dedykowanego inżynierom to znajdziesz krótkie artykuły/lekcje językowe w miesięczniku Inżynier budownictwa. A dla tych co lubią aplikacje na telefon polecam Ci aplikację Ewa (niestety płatną). Czytanie to jednak nie wszytko sprawdź co jeszcze polecam.

Filmy i seriale

Kocham czytać, ale lubię od czasu do czasu coś obejrzeć. Zazwyczaj korzystam z jakże popularnego Netflixa, którego i Tobie polecam do nauki języka. Możesz korzystać oczywiście także z innych źródeł np. YouTube. Jeśli dopiero raczkujesz w oglądaniu filmów czy seriali w języku angielskim polecam Ci rozpocząć oglądanie z napisami. To znacząco ułatwi rozumienie tekstu. Nie zrażaj się jeśli na początku będzie ciężko, z czasem będzie coraz lepiej. Co polecam?

  1. Bajki dla dzieci – to dla osób raczkujących językowo,
  2. serial Friends czyli Przyjaciele – bardzo popularny wśród uczących się języka angielskiego. Proponuję Ci najpierw obejrzeć odcinek w języku polskim i zrozumieć w pełni o czym mowa, a następnie obejrzeć ponownie po angielsku z napisami lub bez – jak wolisz. Jeden odcinek serialu jest krótki, trwa około 20 min, dlatego możesz obejrzeć jeden odcinek dwukrotnie bez znacznej straty czasu.
  3. serial The Crown – to jeden z moich ulubionych seriali. Czekam niecierpliwie na kolejną serię. Językowo to wysoki poziom wtajemniczenia. Proponuje więc oglądać go przez osoby zaawansowane wraz z napisami.
  4. Filmy – do wyboru to koloru, co lubisz i na co masz ochotę. Dla bezpieczeństwa najlepiej włącz napisy unikniesz dzięki temu frustracji, że czegoś nie rozumiesz.
  5. TED – to filmy z konferencji dotykające rożnych tematów społecznych, gospodarczych, politycznych itp. Przemowy wygłaszane są przez osoby z różnych środowisk i pochodzeniu stąd masz idealną okazję oglądając poszczególne konferencje do poznania nieznanych akcentów.

Muzyka

Lubisz słuchać muzyki? Większość osób lubi, a to ponownie idealna możliwość do nauki języka. Planując naukę w ten sposób możesz słuchać piosenek, zapisywać ich tekst w języku angielskim, a następnie tłumaczyć. Lub znaleźć w internecie oryginalny tekst, śpiewać razem z wykonawcą i tłumaczyć wyłącznie nieznane słówka. Istnieje jednak bardzo dobra aplikacja + strona internetowa do nauki języka właśnie z wykorzystaniem piosenek. Co to za aplikacja i strona? Lyricstraining możesz więc skorzystać albo z aplikacji albo ze strony internetowej. Ja akurat preferuję aplikację z której korzystam raz w tygodniu.

Audiobooki

Zdecydowanie preferuję książki w wersji tradycyjnej czyli papierowej. Jest jednak duże grono osób, które korzystają z audiobooków chociażby ze względu na częste podróże np. samochodem, bądź komunikacją miejską. Jeśli masz okazję i lubisz słuchać książek zainwestuj w Audiobooki. Słuchasz czego chcesz, co lubisz i kiedy masz tylko wolną chwilę, albo przerwę od służbowych zajęć.

Aplikacje

Jako że żyjemy w czasach osób zafiksowanych na punkcie technologii w niniejszym zestawieniu nie może zabraknąć aplikacji na urządzenia mobilne. Jedną już poznałeś przy okazji części dotyczącej czytania. A pozostałe to:

1. duolingo – to świetna aplikacja dla osób rozpoczynających naukę języka angielskiego. Sama z niej korzystałam i z czystym sumieniem Ci ją polecam.
2. busuu – to jedna z wiodących aplikacji na rynku do nauki języków obcych. Z której od niedawna korzystam mając wolne 5 -10 minut w ciągu dnia.
3. LearnEnglish Podcasts – to połączenie słuchania z aplikacją. Dzięki tej aplikacji osłuchasz się z językiem angielskim, poznasz gramatykę i nowe słówka.

Gry

Granie zarówno w planszówki jak i gry (np.) komputerowe to również dobra metoda nauki. Relaksujesz się jednocześnie poznając nowe słownictwo i osłuchując się z językiem. Pamiętaj jednak, żeby taka naukę traktować jako dodatek, a nie podstawowe źródło wiedzy językowej.

Codzienne czynności

Możesz też poczynić kilka kroków na co dzień, które pomogą w nauce języka nie utrudniając jednocześnie życia. Po pierwsze warto zmienić język w telefonie na angielski, dalej warto utrzymywać kontakt z osobami z zagranicy w ten sposób będziesz zmuszony do korzystania z języka, a jeśli znasz kogoś/ masz w rodzinie wśród przyjaciół osobę która posługuje się płynnie językiem angielskim zapytaj czy nie zechce kontaktując się z Tobą rozmawiać w języku angielskim.

Jak nie stracić motywacji?

W wakacje łatwo stracić motywację. Wolimy spędzić czas na świeżym powietrzu korzystając z uroków lata zamiast zakuwać słówka. Żeby więc nie stracić siły walki o poprawę umiejętności językowych włącz do swojej codziennej rutyny powyższe dodatkowe opcje nauki. Czytaj, oglądaj filmy, śpiewaj – baw się językiem. Nie przejmuj się jeśli w jednym dniu przerobisz mniej materiału, a w innym więcej. Staraj się jednak każdego dnia poświęcić choć 15 min na naukę. Jeśli nie możesz w każdym dniu usiąść do biurka i uczyć się to słuchaj w wolnej chwili muzyki, czy audiobooków to też nauka nie zawsze tak samo efektywna jak wykonywanie ćwiczeń językowych, ale pozwala na utrzymanie kontaktu z językiem, a to bardzo ważne.

Pamiętaj, że najlepszą metodą na utrzymanie motywacji jest przypominanie sobie celu zarówno głównego jak i celów pośrednich. Zaplanuj więc naukę i wyznacz cele – cel główny jak i cele pośrednie. Nagradzaj się za każdy osiągnięty cel pośredni i nie karaj za potknięcia. Nauka ma sprawiać Ci przyjemność, a nie być wyłącznie przykrym obowiązkiem.

Podsumowanie

Możliwości nauki języka angielskiego jak sam widzisz jest wiele. Natomiast rada na utrzymanie motywacji jest jedna, pamiętaj po co to robisz i tyle. Staram się stosować większość z wyżej wymienionych opcji nauki języka. Nie korzystam jedynie z audiobooków, po prostu nie lubię. Choć dla wielu na pewno to rozwiązanie okaże się strzałem w dziesiątkę. Wybierz to co lubisz i eksperymentuj. Daj koniecznie znać w komentarzu jakie są twoje sprawdzone sposoby na naukę języka obcego. Co uważasz za najbardziej skuteczne?

Pamiętaj też, że część szkół językowych organizuje w trakcie wakacji lekcje online. Sama z takiej opcji korzystam. Raz w tygodniu przez 1h widzę się na Skype z moją przesympatyczną nauczycielką (którą serdecznie pozdrawiam) i z którą rozmawiamy o wszystkim oczywiście po angielsku. Taka naturalna rozmowa o „życiu” pozwala mi na swobodną komunikację w normalnych, codziennych warunkach.

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do nauki języka w wakacje i wiesz co robić w obliczu kryzysu naukowego – przypomnieć sobie cel. Zapraszam Cię na kolejne wpisy o nauce języka angielskiego i moich doświadczeniach, które mam nadzieję pomogą Ci osiągnąć sukces w postaci biegłej znajomości języka/języków obcych.

Pozdrawiam,
InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)