Schody

Dzień dobry,
Witaj ponownie na Strefie dla Inżyniera, dziś zapowiadany wcześniej temat o schodach. W niniejszym artykule mowa będzie o nazewnictwie poszczególnych elementów schodów, a także przedstawię Ci wybrane, podstawowe zasady ich projektowania. Oczywiście poniżej znajdziesz też definicję schodów, bo bez tego ani rusz, mimo że na pewno wiesz czym schody są i czym się charakteryzują. Zapraszam do lektury.

Definicja

Schody – to ciąg stopni będący elementem wewnętrznym lub zewnętrznym budynku lub będący elementem ukształtowania terenu. Umożliwiają ciąg komunikacji pieszej pomiędzy kolejnymi poziomami. Schody wykonuje się między innymi z takich materiałów jak: drewno, beton, żelbet czy stal.  

Nazewnictwo poszczególnych elementów schodów

Poniższa ilustracja ukazuje nazwy poszczególnych elementów składających się na schody.

Wybrane zasady projektowania schodów

Zasada nr 1

Po pierwsze przy projektowaniu schodów należy zwrócić uwagę by były one wygodne w użytkowaniu. Zgodnie z warunkami technicznymi przy projektowaniu wykorzystuje się niniejszy wzór:

2h + s = 60-65 cm

gdzie:
h – wysokość stopnia [cm]
s – szerokość stopnia [cm]
60-65 cm to przeciętna długość kroku ludzkiego

Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że wysokość stopnia przyjmuje się z przedziału od 15 – 20 cm. Jednak aby zapewnić jak największy komfort użytkowania schodów wart przyjąć wartość między 16-18 Szerokość stopni też nie jest bez znaczenia, dobrze więc jeśli mają min. 25 cm (od 25-30cm).

Zasada nr 2

Koleją istotną kwestią przy projektowaniu schodów jest ilość stopni w danym biegu. Wygodnym dla użytkowników rozwiązaniem jest przyjecie nie więcej niż 18 stopni w jednym biegu. Ilość ta wynika z faktu, że przy większej liczbie koniecznych do pokonania stopni ich użytkownik po prostu się męczy.

Zasada nr 3

Warto tez zwrócić uwagę na szerokość biegu. zwyczaj minimalna projektowaną szerokością jest 80 cm. Jednak aby przejście było swobodne polecam Ci wykonanie biegu nie węższego niż 100 cm.

Podsumowanie

Znasz już teraz prawidłowe nazewnictwo poszczególnych elementów schodów oraz trzy zasady ich projektowania. Zasad tych oczywiście jest więcej, a znajdziesz je w warunkach technicznych. Dzisiejszy artykuł nie wyczerpuje jednak w całości tematu schodów pozostały do omówienia ich rodzaje, materiały z których się je wykonuje, a także szczegółowy opis zasad ich projektowania. Spodziewaj się więc już wkrótce na blogu kontynuacji tematu. Koniecznie daj znać czy interesuje Cię ten temat i potrzebujesz dalszych szybkich informacji. Zachęcam Cię też do kontaktu poprzez maila kontakt@strefadlainzyniera.pl lub pozostawiając komentarz pod artykułem albo na którymś z profili społecznościowych. Odpowiem najszybciej jak to będzie możliwe.
Pozdrawiam i do zobaczenia,
InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)