10 zasad realizacji budynku energooszczędnego

Witaj na Strefie dla Inżyniera,
Ostatnie wpisy na blogu zostały poświęcone odnawianym źródłom energii, a były to: Odnawialne źródła energii i Elektrownie wodne. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji ich przeczytać serdecznie Cię do tego zachęcam. W niniejszym artykule odejdziemy od tematu odnawialnych źródeł energii, ale poniekąd pozostajemy w temacie ochrony środowiska, bowiem dziś o zasadach budowy domów energooszczędnych. Oprócz niżej wymienionych elementów, które znacząco wpływają na fakt, że obiekt jest energooszczędny, dowiesz się z poniższego artykułu jaka jest definicja domu energooszczędnego i jaki wpływ ma on na jego mieszkańców. Zapraszam do lektury.

Definicja budynku energooszczędnego

W ustawie Prawo budowlane nie znajdziemy definicji budynku energooszczędnego, a jedynie budynku, czy też budynku mieszkalnego jednorodzinnego, których wyjaśnienie znajdziesz w Budopedii. Nie ma, więc jednoznacznie określonej definicji budynku energooszczędnego, ale określenie to jest powszechnie używane. W mojej ocenie, aby definicja była pełna i zrozumiała należy rozszerzyć znaną z ustawy Prawo budowlane definicję budynku mieszkalnego jednorodzinnego o aspekty energooszczędne. W związku z czym proponuję niniejsze brzmienie: poprzez budynek mieszkalny jednorodzinny energooszczędny należy rozumieć budynek wolnostojący bądź budynek w zabudowie bliźniaczej, grupowej lub szeregowej o zespole cech powodujących ograniczenie zużywania energii użytkowanego domu o minimum 40 % w stosunku do budynku mieszkalnego jednorodzinnego (tradycyjnego). Mający na celu zapewnienie potrzeb mieszkaniowych. W budynku mieszkalnym jednorodzinnym możliwe jest wydzielenie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych, bądź też lokalu mieszkalnego i użytkowego, którego powierzchnia nie będzie przekraczać 30 % całkowitej powierzchni budynku. Budynek mieszkalny jednorodzinny konstrukcyjnie stanowi samodzielną całość.

10 zasad realizacji budynku energooszczędnego

  • Budynek powinien mieć prostą i zwartą bryłę – chodzi o to by stosunek przegród zewnętrznych do kubatury domu był jak najmniejszy. Dobrym rozwiązaniem jest wybór budynku na rzucie prostokąta bez wykuszy czy lukarn.
  • Prosty kształt dachu – najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są dachy jednospadowe lub dwuspadowe, na których montuje się kolektory słoneczne.
  • Właściwe usytuowanie budynku – dom powinien być zorientowany w kierunku południowym. Najbardziej przeszkloną część elewacji powinno zlokalizować się od strony południowej z uwagi na największe nasłonecznienie, a w związku z tym na naturalne” oświetlenie i nagrzanie budynku. Jednakże pamiętaj, aby nie stosować „na ślepo” tych zasad. Zwróć szczególną uwagę na otoczenie i lokalizację (nasypy, las, itp.) domu i na tej podstawie dokonaj statecznego wkomponowania bryły budynku na danym terenie.
  • Prawidłowe zaplanowanie pomieszczeń – warto zwrócić szczególną uwagę na rozkład pomieszczeń względem stron świata. Po stronie bardziej nasłonecznionej – południowej – w domu powinny znaleźć się takie pomieszczenia z których spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia np: jadalnia czy salon. Zdecydowanie mniej słońca potrzebują takie pomieszczenia jak np: kotłowania, pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia, garaż.
  • Maksymalne zredukowanie mostków termicznych/cieplnych – w miejscach tych „ucieka” ciepło z wnętrza budynku (straty ciepła są najwyższe), koniecznie należy, więc ograniczyć ilość mostków cieplnych. Niezalecane jest więc z tego powodu wykonywanie balkonów czy tarasów.
  • Zapewnienie właściwej izolacji przegród zewnętrznych – w budynkach energooszczędnych stosuje się izolację ścian zewnętrzną (przeważnie) nie mniejszą niż 20 cm, a dachu nie mniejszą niż 30 cm. W budynkach energooszczędnych.
  • Wybór okien i drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła – dzięki zamontowaniu okien o niskim Uw straty ciepła przez tę przegrodę są zredukowane. Aktualnym, minimalnym standardem jest montaż okien trzyszybowych.
  • Dobór odpowiednich materiałów budowlanych – zastosowanie materiałów o niskich współczynnikach przenikania ciepła przyczyni się do realnych oszczędności zużywanej energii. Szczególną uwagę należy zwrócić na wybór właściwego materiału do budowy ścian zewnętrznych budynku oraz materiału potrzebnego do ich ocieplenia. O właściwościach niektórych materiałów budowlanych przeznaczonych do budowy ścian przeczytasz na blogu o tu.
  • Zastosowanie odnawialnych źródeł energii – budując dom warto zainwestować w odnawialne źródła energii (z wykorzystaniem dofinansowania), które obniżą koszty comiesięcznych opłat np. za prąd. Najpopularniejsze są kolektory montowane na dachach domów i wykorzystujące energię słoneczną przekształcając ją w energię użytkową.
  • Systemowe podejście do tematu domu energooszczędnego – obok kwestii budowlanych w tym właściwego doboru materiałów, czy zagwarantowania właściwego nasłonecznienia, warto pomyśleć o innych rozwiązaniach przyjaznych środowisku, które z powodzeniem możemy wpleść do naszego życia codziennego w wybudowanym energooszczędnym domu. Mam tu na myśli korzystanie ze sprzętu AGD o klasie energetycznej A+++, zastosowanie rozwiązań tak zwanego inteligentnego domu, który za nas zdecyduje kiedy odsłonić rolety by doświetlić i dogrzać dom, czy zamontowanie ledowych źródeł światła.

Podsumowanie

Im więcej zasad wykorzystasz przy budowie domu tym lepsze efekty „energooszczędne” uzyskasz, co przełoży się na korzyści finansowe jak i środowiskowe. Nawet nie chcąc wybudować domu energooszczędnego warto zainwestować w okna czy materiały o niskim współczynniku przenikania ciepła i sprzęt AGD o klasie A+++, w końcu po co marnować pieniądze na ciepło uciekające w tym miejscu.

Jak wygląda Twoje podejście do budowy domów energooszczędnych, jak i pasywnych? Zostaw koniecznie komentarz i podziel się w nim swoja opinią.

Pozdrawiam,
Inżynierka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)