Elektrownie wodne

Cześć,
Bardzo się cieszę, ze widzimy się ponownie, a jeśli jesteś tu pierwszy raz to wypada się przedstawić, jestem InżyniErka (czyli Ewa) i jestem autorką Strefy dla Inżyniera. Przed Tobą artykuł z nowej serii o Odnawialnych źródłach energii. Mam nadzieję, że jesteś już po lekturze wstępu do omawianego cyklu, jeśli nie to zajrzyj koniecznie i przeczytaj: Odnawialne źródła energii. We wstępie znajdziesz podstawowe informacje na temat odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii, a także dowiesz się, że inwestycja w tę dziedzinę to nie tylko opłacalność dla środowiska. Odsyłam Cię więc raz jeszcze do wstępu, po lekturze którego koniecznie powróć tutaj.

Jak zapewne widziałeś po tytule, dziś przybliżę Ci temat elektrowni wodnych w ramach serii o odnawialnych źródłach energii. Całe zagadnienie związane z elektrowniami podzieliłam na cztery części. W pierwszej z nich – czyli tej poniżej – znajdziesz podstawowe informacje o elektrowniach wodnych, czyli definicję, podział, a także zalety i wady elektrowni wodnych. W dalszych artykułach opiszę Ci szczegółowo każdy rodzaj elektrowni wodnej (dużą, małą i mikro).

Pojawi się jeszcze jeden artykuł bezpośrednio związany z tematem elektrowni wodnych, ale i pozostałymi inwestycjami z zakresu OZE o dofinansowaniach. Dziś natomiast ruszamy ze wstępem do elektrowni wodnych. Zapraszam!

Elektrownia wodna – definicja

Elektrownia wodna to obiekt budownictwa hydrotechnicznego. Produkuje ona energię elektryczną z wykorzystaniem turbiny do przekształcenia energii kinetycznej wody na energię mechaniczną. Wykorzystując spiętrzoną wodę zabezpiecza potrzeby energetyczne społeczności głównie lokalnej, a także pozytywnie wpływa na krajową gospodarkę wodną.

Podział elektrowni wodnych z uwagi na moc zainstalowaną

Elektrownie wodne dzieli się z uwagi na moc zainstalowaną, na trzy typy:

 1. Elektrownie wodne (duże elektrownie wodne) o mocy :> 5MW
 2. Małe elektrownie wodne o mocy: 1 <…≥5 MW
 3. Mikroelektrownie wodne ≤ 1 MW

Elektrownie wodne w Polsce i na świecie

Aktualnie Państwo Polskie w głównej mierze korzysta z tradycyjnych metod wytwarzania energii elektrycznej, czyli z wykorzystaniem kurczących się i zanieczyszczających środowisko paliw kopalnych. Niestety zdecydowanie zbyt małą rolę odgrywają alternatywne rozwiązania, znacznie korzystniejsze dla środowiska, czyli najogólniej ujmując energia odnawialna. 

Niepokojący jest też, stan wykorzystania potencjału hydroenergetycznego kraju, który został zilustrowany poniżej.

Źródło: Na podstawie artykułu Matuszek W., „Stan aktualny i rozwój hydroenergetyki jako źródło OZE”.

Daleko jak widać nam do Francji, czy Szwajcarii, a dobrze by było dogonić chociaż Słowenię. Pamiętając przy tym, że ciągle Polska korzysta w około 80% z tradycyjnych źródeł, wyniki te więc nie napawają optymizmem.   

Zgodnie z danymi. Urzędu Regulacji Energetyki na dzień 31.12.2016 r. w Polsce odnotowano 761 obiektów hydroenergetycznych o mocy zainstalowanej 993.994 MW

Warto jeszcze podkreślić. że polska jako kraj nizinny ubogi w wodę, średnio notuje opad roczny sięgający zaledwie 600 mm (milimetrów), a odpływ 54,3 km3 A co z tego wynika? Że koniecznie należy chronić i nadzorować występujące zasoby również przy wykorzystaniu elektrowni wodnych.

Wady i zalety elektrowni wodnych

Zalety:
 • Produkcja „czystej” energii,
 • Zapewnienie mikroretencji,
 • Oszczędzania pierwotnych nośników energii,
 • Napowietrzanie wody,
 • Bieżący monitoring jakości wody,
 • Niskie zapotrzebowanie na energię własną w stosunku do innych metod pozyskiwania energii elektrycznej w sposób niekonwencjonalny,
 • Długi okres funkcjonowania od 50 do ponad 100 lat.
Wady:
 • Przecinanie ciągłości rzeki,
 • Przyczynianie się do pogłębiania erozji wodnej,
 • Utrudnienie spływu lodu,
 • Zagrożenie dla życia poszczególnych organizmów.

Budowa elektrowni wodnej to szereg zalet, jednak jak każda inwestycja – nawet w odnawialne źródła energii – posiada pewne wady. Szerzej o zaletach i wadach elektrowni (wraz z komentarzem poszczególnych aspektów) przeczytasz w kolejnych, dedykowanych każdemu rodzajowi elektrowni artykułach. Z uwagi na wielkość elektrowni zmieniają się pozytywne i negatywne aspekty.   

Problemy związane z realizacją inwestycji

Istnieje szereg problemów związanych z realizacja omawianego typu inwestycji w Polsce, wśród których należy wymienić:

 • Biurokracja – konieczne jest do zdobycia wiele dokumentów i opracowań, co dla inwestorów jest znaczną uciążliwością. Okres pozyskiwania poszczególnych zgód, decyzji itp. w Polsce trwa od jednego aż do nawet ośmiu lat, co skutecznie zniechęca potencjalnych inwestorów.
 • Znalezienie właściwej firmy do realizacji tego typu inwestycji nie jest najłatwiejszym zadaniem – powinno to być sprawdzone i doświadczone przedsiębiorstwo, specjalizujące się w budowie obiektów hydrotechnicznych z odpowiednio doświadczoną kadrą pracowniczą.
 • Niesatysfakcjonujące dofinansowania do inwestycji – inwestorzy wystrzegają się realizacji budowy elektrowni wodnych z uwagi na brak satysfakcjonujących ich dofinansowań, a koszty budowy elektrowni wodnych są stosunkowo wysokie, ale o tym szerzej w dedykowanych wpisach.
 • Dużym problemem dla inwestorów jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji pod budowę. Zapewnione musi być chociażby właściwe piętrzenie wody.
 • W trakcie budowy uciążliwe mogą być warunki pogodowe – za niski za wysoki stan wód.

Problemów tych jest niestety więcej, ale nie można zapomnieć o pozytywnym wpływie inwestycji na środowisko.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że artykuł ten okaże się pomocny przy zgłębiana tematu elektrowni wodnych i stanowi idealne wprowadzenie do dalszego rozwijania tematu budowy elektrowni wodnych. Po przeczytania powyższego artykułu chciałabym, abyś w szczególności zwrócił uwagę nie na problem zbyt wysokiego wykorzystywania tradycyjnych metod produkcji energii, a na marne wykorzystanie posiadanego potencjału hydroenergetycznego naszego kraju. Mamy możliwości, a z nich nie korzystamy. Trudno jednak korzystać z możliwości, które nie zawsze są opłacalne ekonomicznie dla inwestorów, ale o tym dokładniej w kolejnym wpisie o elektrowniach wodnych. Pierwsze wezmę pod lupę małe elektrownie wodne. Spodziewaj się więc w niedługim czasie kontynuacji tematu.    

A co Ty sądzisz o elektrowniach wodnych? Ja uważam, że jako państwo powinniśmy wykorzystać potencjał krajowy i skupić się na dofinansowaniach dla inwestorów chcących budować małe elektrownie wodne (ponieważ ich koszty budowy są znacznie niższe niż tych dużych elektrowni). Przemawia za tym, ich znacząca ilość zalet dla środowiska, ale i długi okres funkcjonowania bez konieczności wykonywania generalnych napraw czy remontów (nawet 100 lat). 

Pozdrawiam,
Inżynierka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)