Jednostki długości

Cześć,
Witaj na Strefie dla Inżyniera w sekcji Angielski dla Inżyniera. Przed Tobą pierwszy wpis z zakresu jednostek miar i wag. Jak zapewne Ci wiadomo Anglicy posługują się innymi jednostkami niż my i stanowią one istotą częścią angielskiej kultury. System miar stosowany w Wielkiej Brytanii (i dawnych koloniach brytyjskich) nazywamy jednostkami imperialnymi. Jako, że tych różnic jest sporo w porównaniu z tym stosowanym w Polsce (jednostki metryczne) podzieliłam to zagadnienie na mniejsze porcje by było łatwiej je zapamiętać. Dziś zajmiemy się wyłącznie jednostkami długości. Zapraszam.

Lista słówek

INCH – CAL

1 in = 25,4  mm

FOOT – STOPA
1 ft = 12 cali = 0,3048 m

YARD – JARD
1 yd = 3 stopy = 0,9144 m

MILE – MILA
1 mi = 8 furlongów = 1609,344 m

LEAGUE – LIGA
1league = 3 mile = 4828,032 m

POLE/PERCH/ROD – PRĘT
1 rd = 5,5 jarda = 5,0292 m

CHAIN – ŁAŃCUCH
1 ch = 4 pręty = 20,1168 m

FUR – FURLONG
1 fur = 10 łańcuchów = 660 stóp= 201,168 m

Dodatkowo warto wiedzieć

12 INCHES  = 1 FOOT

3 FEET = 1 YARD

Zapamiętaj!!!

Chcąc oddzielić zapisane w języku angielskim liczby – części dziesiętne, setne, tysięczne – stosuj kropkę, a nie przecinek.

Przecinek za to stawiaj tam, gdzie zwyczajowo (w polskim zapisie) postawiłbyś kropkę, czyli do oddzielenia tysięcy, czy milionów.  

Podsumowanie

Zapamiętanie poszczególnych nazw do trudnych nie należy, jednak już zapamiętanie odpowiednich wartości stanowi niemałe wyzwanie. Jednym przyjdzie to z łatwością, innym znacznie trudniej będzie powiązać ze sobą właściwe liczby. Z tego też względu podzieliłam temat „odmiennych jednostek” na mniejsze porcje. Koniecznie zapamiętaj też uwagę dotyczącą właściwego stawiania kropek i przecinków, bo bez tego ani rusz. Pierwsze cztery wymienione jednostki na pewno znasz, kolejne stanowią natomiast dla wielu zaskoczenie, pewnego rodzaju ciekawostkę. Jeśli temat Cię zainteresował koniecznie zostaw kciuka w górę i zapraszam w kolejna sobotę na nową dawkę językową.

InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)