Odnawialne źródła energii

Dzień dobry,
Jestem InżyniErka i witam Cię na Strefie dla Inżyniera. Tym razem przygotowałam dla Ciebie wpis na temat odnawialnych źródeł energii w budownictwie. Jest to wstęp do nowej serii, która pojawi się na blogu. W serii tej znajdziesz informacje ogólne o odnawialnych źródłach energii – właśnie w tym wpisie – a następnie w poszczególnych artykułach skupię się na poszczególnych rodzajach energii, oczywiście w kontekście budownictwa. Pomogę Ci spojrzeć na to zagadnienie szeroko, nie tylko w kontekście ochrony środowiska, ale również z punktu widzenia inwestora i korzyści (lub niekorzyści) finansowych płynących z inwestycji w OZE. Zainteresowany? Jeśli tak, to zapraszam Cię na wstęp do nowej serii.   

Odnawialne i nieodnawialne źródła energii

Zacznijmy od podstawowych informacji. Nieodnawialne źródła energii (inaczej konwencjonalne) najprościej ujmując, to źródła energii, które nie odnawiają się w krótkim okresie, przez co ich zużycie jest znacznie szybsze niż uzupełnianie zasobów. Źródłami nieodnawialnymi są m.in. : węgiel kamienny, węgiel brunatny czy ropa naftowa.

A energia odnawialna? Jej istotą jest wykorzystywanie odnowionych – na skutek oddziaływania niewyczerpalnego przez miliony lat promieniowania słonecznego – nośników energii: słonecznej, wiatru, cieków wodnych oraz biomasy.

Sposoby pozyskiwania energii z OZE

Istnieje kilka sposobów pozyskiwania energii pochodzącej z OZE. Ich opłacalność ekonomiczna i ekologiczna jest różna w praktycznie każdym kraju z uwagi na odmienne warunki klimatyczne. Wiele krajów wprowadziła, bądź wprowadza – z lepszym lub gorszym skutkiem – politykę „zielonego kraju”.  Zakłada ona, że większość energii pozyskiwana będzie z odnawialnych źródeł energii. Wśród najbardziej powszechnych sposobów pozyskiwania energii z OZE należy wymienić energię:

  • Słoneczną – stosunkowo popularna w naszym kraju, ale należy wskazać, iż cechuje się dużym rozproszeniem, ale i dużymi zasobami. Ponadto, niestety koszt instalacji jest wysoki, a przez to dla wielu mało opłacalny.
  • Wiatru– wytwarza prąd przy wykorzystaniu turbin zainstalowanych w elektrowniach wiatrowych, których wadą jest wysoki poziom hałasu.
  • Wody – słabo rozpowszechniona w Polsce, za to najbardziej wydajne i jednocześnie stabilne źródło energii.  
  • Biomasy – to efektywne rozwiązanie, opierające się na spalaniu odpadów, z wydzieleniem do atmosfery nieszkodliwych i niedużych ilości substancji pochodzących z procesu spalania.  

O poszczególnych energiach i sposobie ich pozyskiwania dowiesz się z kolejnych wpisów, szczegółowo traktujących o każdej z w/w energii.

Opłacalność inwestycji z zakresu OZE

O odnawialnych źródłach energii najczęściej mówi się w kontekście ochrony środowiska często zapominając, aby przekonać niezdecydowanych, iż może to być również pewien sposób na dodatkowy zarobek. Jednak ten dodatkowy zarobek w przypadku energii odnawialnej, obarczony jest pewnego rodzaju ryzykiem i długim czasem zwrotu zainwestowanych środków finansowych. Mimo, że to typ inwestycji o długim czasie zwrotu, może on okazać się dodatkowym zastrzykiem finansowym nie dla jednego, ale przynajmniej dwóch pokoleń – o tym szerzej przy okazji pozyskiwaniu energii z wody.

Musze też wspomnieć, że inwestowanie w OZE jest tym bardziej opłacalne im większe dofinansowanie uda się uzyskać inwestorowi. Z tym w Polsce nie jest łatwo. Jednak istnieją fundusze o różnych zasadach działania, które w części sfinansują planowana inwestycję – ale o tym też szerzej w kolejnych wpisach.

Podsumowanie

Dziękuję Ci za (kolejne) spotkanie na Strefie dla Inżyniera. Mam na dzieję, że temat jak i zapowiedź nowej serii przypadły Ci do gustu i zajrzysz tu ponownie w kolejny wtorek. Dzisiejszy wstęp to wyłącznie początek i zapowiedź kolejnych tematów. Jest on niezbędny do tego, bym nie musiała w każdym opisie poszczególnych źródeł energii ponownie opisywać czym są odnawialne źródła energii, a czym nieodnawialne. Skróci to też kolejne artykuły, które będą zdecydowanie bardziej treściwe niż ten dzisiejszy. Mam nadzieję, ze widzimy się za tydzień.
InżyniErka  

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)