Rodzaje koparek

Dzień dobry Strefowiczu,

Miło Cię widzieć na blogu. Strefa dla Inżyniera z każdym miesiącem zdobywa nowych czytelników – z czego niezmiernie się cieszę i dziękuję, że jesteś jednym z nich – i działa od drugiej połowy 2019 roku, a jest to dopiero pierwszy wpis z serii o sprzęcie budowlanym. Jako, że to pierwszy artykuł z tej tematyki zacznę od postaw. Przedstawię Ci rodzaje koparek (ze względu na osprzęt) i w sposób uproszczony opiszę do jakiego rodzaju prac, z której należy skorzystać. Od razu uprzedzam, że dobrze jest wiedzieć coś więcej o koparkach niż to, ze istnieją jeśli się z nich korzysta – bo dość często słyszę podobne stwierdzenie – „co za różnica koparka to koparka”. Dlaczego warto umieć rozróżniać poszczególne rodzaje koparek? Po pierwsze, by nie oblać egzaminu/zaliczenia na studniach (budowlanych), a po drugie by wynająć odpowiedni sprzęt do pracy na budowie i nie marnować ani czasu, ani pieniędzy na wynajem czegoś innego.  Artykuł ten jest, więc przeznaczony dla studentów oraz osób szukających podstawowej wiedzy z zakresu budownictwa. Zapraszam do lektury.

Koparka

Na początek zacznijmy od tego czym jest i do czego służy koparka. To maszyna przeznaczona do wykonywania prac ziemnych. Oddziela urobek i składuje je na wyznaczonych składowiskach lub na maszyny go transportujące.

Tak na marginesie koparka nie jest tym samym czym koparko-ładowarka!

Rodzaje koparek ze względu na osprzęt

Przedsiębierna

Jest to maszyna przeznaczona do wykonywania wykopów o dużych objętościach. Jej praca odbywa się na poziomie dna wykopu, a wydobywany urobek przekazywany jest na pojazdy ustawione na koronie wykopu, bądź na jego dnie.  

Podsiębierna

Z kolei ta koparka ustawiana jest zazwyczaj na górnej krawędzi wykopu. Wykorzystuje się ją na placach budowy w przypadku, gdy wprowadzenia koparki na dno wykopu jest niemożliwe lub obszar na którym prowadzone prace jest niewielki. Koparki podsiębierne najczęściej wykorzystywane są przy wykopach liniowych.    

Chwytakowa

Jak sama nazwa wskazuje koparka ta, wyposażona jest w zawieszony na linach chwytak, zagłębiający się w grunt pod wpływem własnego ciężaru, który samoczynnie otwiera się i zamyka. Gdzie najczęściej się ją wykorzystuje? W budownictwie hydrotechnicznym do wydobywania gruntu z wody, ale także służą do wykonywania głębokich wykopów, ale o niewielkich średnicach (np. studnia).             

Zbierakowa

Ten rodzaj koparki możesz najczęściej zobaczyć przy okazji wykonywania wykopu pod instalacje, ale również dobrze sprawdzi się przy okazji wszelkich rodzajów wykopów nawet tych o ograniczonym obszarze pracy. Posiada zbierak, który pod wpływem działania ciężaru własnego i siły naciągu liny zbieraka umożliwia prowadzenie prac przez koparkę.    

Minikoparka

Nie trudno się domyśleć, ze to po prostu pomniejszony rodzaj koparki, którego głównym celem jest praca w trudno dostępnych – dla dużego sprzętu – miejscach. Minikoparki to też niższe koszty eksploatacji transportu. Masa minikoparki nie przekracza 15 ton, przez co z powodzeniem używa się jej przy pracach brukarskich czy instalacyjnych.  

Wieloczerpakowa

To już ostatni rodzaj koparki, często pomijany w opracowaniach, być może dlatego, że trudny do zobaczenia „na żywo”.  Koparka wieloczerpakowa to ogromna maszyna, która służy do wykonywania robót wydobywczych np. pozyskiwanie żwiru czy piasku z dna rzeki. Ustawia się ją przy górnej krawędzi wykopu, na którego zboczu pracuje ruchoma rama z czerpakami, pobierającymi urobek.  

Podsumowanie

Jak Ci przypadła powyższa wiedza teoretyczna? Jeśli nadal mylą Ci się rodzaje koparek i ich przeznaczenie, proponuję nauczyć się nazw na pamięć i skojarzyć sposób pracy z nazwą, a dopasowanie najczęściej wykonywanych prac przy użyciu poszczególnych rodzajów maszyn nie powinno sprawić czy znaczącego problemu. Mówiąc prosto trzeba „wziąć to na logikę”. Mam nadzieję, że pomogłam Ci tym artykułem. Do zobaczenia w kolejny wtorek przy okazji nowego wpisu, albo w sobotę na wspólnej lekcji języka angielskiego budowlanego.
Pozdrawiam,
InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)