Irregular verbs

Hello,
How are you? Jak się masz? Mam nadzieję, że dobrze w pełnym zdrowiu i z uśmiechem na ustach. Dziś zajmiemy się czasownikami bo dawno ich tu nie było, ale utrudnię trochę zadanie i będą do czasowniki nieregularne – o tym czym one są opowiem Ci poniżej. Jeśli nie miałeś jeszcze okazji przeczytać poprzedniego artykułu o czasownikach – Verbs – to zachęcam Cię do nadrobienia zaległości, tam też zamieściłam pewną ważna uwagę co do nauki czasowników, więc warto wejść i się z nią zapoznać. Do nauki przygotowałam i tym razem 10 nowych słówek, zadania utrwalające i odpowiedzi do nich. Lekcję możesz też pobrać i wydrukować w zależności od Twoich potrzeb i upodobań. To jak zaczynamy? Let’s go!

Czasowniki nieregularne – co to?

Zazwyczaj lekcje językową zaczynam listą słówek koniecznych do nauki w ramach danego materiału, tym razem przedstawię Ci w skrócie czym są czasowniki nieregularne w języku angielskim.  Najprościej ujmując czasowniki nieregularne (irregular verbs) to (dość duża) grupa czasowników, która w formie przeszłej nie jest tworzona przez zwyczajowe dodanie końcówki -ed to formy podstawowej danego czasownika (bezokolicznika). Niestety nie znajdziesz tu stałej regułki, trzeba się tego nauczyć na pamięć, najlepiej małymi porcjami. Poniżej znajduje się lista słówek w formie tabelki. W której znajdziesz:

  • W kolumnie I  – bezokolicznik (czyli to samo co w słowniku)
  • W kolumnie II  – formę dedykowaną dla czasu Past Simple – czyli tzw. Czasu przeszłego prostegosłówka z tej kolumny nazywa się „II formą”
  • W kolumnie III – formę dedykowaną takim czasom jak: Present Perfect, Past Perfect, Future Perfect oraz w stronie biernej – słówka z tej kolumny nazywa się „III formą”
  • W kolumnie IV tłumaczenie

Lista słówek zebrana w tabeli

BEZOKOLICZNIK II FORMA III FORMA TŁUMACZENIE
BE WAS, WERE BEEN BYĆ
BREAK BROKE BROKEN ŁAMAĆ, POŁAMAĆ
BRING BROUGHT BROUGHT PRZYNOSIĆ
BUILD BUILT BUILT BUDOWAĆ
CUT CUT CUT CIĄĆ, KROIĆ
DIG DUG DUG KOPAĆ
HAVE HAD HAD MIEĆ
HIT HIT HIT UDERZAĆ
LAY LAID LAID KŁAŚĆ
MAKE MADE MADE ROBIĆ, WYKONYWAĆ

Lekcja do pobrania

Jeśli chcesz wydrukować tabelkę ze słówkami, to poniżej możesz ją pobrać wraz z całą lekcją poniżej. Znajdziesz tam też zadania utrwalające i odpowiedzi do nich. Zapraszam do pobrania.

Zadania utrwalające

  1. Uzupełnij tabelę
BEZOKOLICZNIK II FORMA III FORMA
BE WAS, WERE  
BREAK   BROKEN
BROUGHT BROUGHT
BUILD   BUILT
CUT CUT  
DIG DUG  
HAVE   HAD
HIT   HIT
LAID LAID
MAKE   MADE

2. Połącz tłumaczenie z właściwym słówkiem

  1. Cut                                        A. robić
  2. Hit                                         B. budować
  3. Make                                   C. ciąć
  4. Build                                    D. być
  5. Be                                          E. uderzać

3. Przetłumacz na język angielski:

A. być –
B. budować –
C. mieć –
D. uderzać –
E. kłaść –

Odpowiedzi

2.

1. c
2. e
3. a
4. b
5. d

3.
A. BE
B. BUILD
C. HAVE
D. HIT
E. LAY

Podsumowanie

The end. Koniec. Dobrnęliśmy do końca czasowników nieregularnych związanych z budownictwem, które przygotowałam dla Ciebie w ramach niniejszego wpisu. Jestem przekonana, że przedstawione słownictwo będzie dla Ciebie przydatne i stanowi podstawę do dalszej nauki czasowników nieregularnych – irregular verbs.

Zachęcam Cię też do przejrzenia wcześniejszych lekcji, które pojawiły się już na blogu np. Liczba mnoga, Czasownik „be”.

Widzimy się na następnej lekcji? Tak? To świetnie!. Zapraszam w kolejną sobotę. Za dzisiaj dziękuję, a jeśli spodobał Ci się artykuł zostaw kciuka w górę, będzie mi niezmiernie miło.
Przesyłam duuuużo uśmiechu,
InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)