Budżetowanie #2

Cześć Strefowiczu,
Mam nadzieję, że czekałeś na kontynuację tematu o budżetowaniu i oto w końcu jest część druga czyli Budzetowanie #2. W części pierwszej Budżetowanie #1 dostałeś do wykonania zadanie domowe, które polegało na spisaniu wszystkich dotychczasowo poniesionych przez Ciebie wydatków, zebraniu dokumentów kosztowych w jednym miejscu lub oszacowaniu całkowitej kwoty wydatków jeśli nie zachowałeś żadnych dokumentów (o ile takowe poczyniłeś). Jeśli do tej pory nie wniosłeś ani złotówki to zaczynasz z pustą kartą (pustym szablonem do budżetowania).  

Wspomniany szablon dziś Ci udostępniam. Będziesz mógł dowolnie go zmodyfikować dostosowując do własnych potrzeb, ale co najważniejsze Twoim zadaniem będzie jego uzupełnienie. Ma on bardzo prostą formę, która sprawdzi się przy realizacji inwestycji jaką jest budowa domku jednorodzinnego. Dla większych realizacji budowlanych szablon ten nie będzie wystarczający, ponieważ jego prosta forma nie będzie w pełni odzwierciedlać złożoności budżetu a potrzeby realizacji dużej inwestycji budowlanej. Jeśli natomiast planujesz budowę domu lub jesteś już w trakcie prac zapraszam Cię do wspólnego prowadzenia budżetu.  

Dane wyjściowe

Jak zawsze w pierwszej kolejności należy określić dane wyjściowe. Do nich należeć będą:

  • Podział na etapy danej inwestycji,
  • Przyporządkowanie czynności do poszczególnych etapów,
  • Oszacowanie kosztów dla poszczególnych robót,

Oprócz podanych wyżej koniecznych danych wyjściowych, przędzą Ci się chęci, zapał i sumienność. Pamiętaj, że budżetu nie wykonuje się raz i pozostawia do samorealizacji. Aktualizuje się go na bieżąco wprowadzając dane zgodzie z postępem prac, a tym samym dokonanymi wydatkami.

Podziału na etapy dokonujesz według własnego uznania. Jednakże nie powinieneś tworzyć zbyt wielu etapów w ramach budowy domku jednorodzinnego np. 30, ale też nie myśl że 2 wystarczą. Optymalnym będzie przyjęcie czegoś z przedziału 6 – 12.

W przypadku przyporządkowania poszczególnych czynności do wyznaczonych etapów, powinieneś dokonać szczegółowego ich podziału i określenia. Początkowe  wskazówki dotyczące kategoryzacji etapów i czynności wchodzących w ich skład znajdziesz we wpisie pn. „Harmonogram część 2” – polecam go w szczególność osobom, które nie są biegłe w tematyce budowlanej .

Jeśli podział na kategorie przysporzy Ci problemów koniecznie daj znać w komentarzu lub wysyłając maila na adres: kontakststrefadlainzyniera@gmail.com chętnie pomogę odpowiadając na pytania. W kolejnych wpisach dotyczących budżetowania – bo dzisiejszy artykuł nie wyczerpuje w pełni tematu – pojawi się także uszczegółowienie kwestii podziału inwestycji na etapy i czynności wykonywane w ramach tych etapów. Wszystko jednak w swoim czasie. Gdybym miała przygotować jeden artykuł czytałbyś go kilka godzin, a po kilkunastu minutach z całą pewnością miałbyś dość i porzucił chęć wykonania budżetu, tak więc małymi krokami do celu.

Szablon budżetu domowego

Poniżej znajdziesz plik w Excelu ze wspominanym prostym szalonem do wykonania budżetu np. domku jednorodzinnego. Polecam Ci ten szablon wyłącznie na potrzeby realizacji niedużych i stosunkowo prostych obiektów budowlanych. Udostępniony przeze mnie szablon ma Ci służyć pomocą w zarządzaniu środkami pieniężnymi potrzebnymi do realizacji celu inwestycyjnego, a także określenia swoich możliwości finansowych przed rozpoczęciem budowy. Jest on przeznaczony wyłącznie na Twój własny użytek i zastrzegam, że nie jest przeznaczony do dalszej odsprzedaży. 

Jak korzystać z szablonu?

 Moim celem było stworzenie jak najprostszego szablonu na potrzeby realizacji budżetu budowlanego. Zawierającego etapy i przyporządkowane do nich czynności, a także intuicyjne miejsca na wpisanie środków finansowych planowanych do wydania, wydanych oraz podsumowanie realizacji budżetu. Żeby łatwiej Ci było poruszać się po szablonie, przygotowałam skrótową instrukcję obsługi z podziałem na kolejne etapy wprowadzania i przetwarzania danych.

Etap 1

Na początek wprowadź etapy i przyporządkuj do nich czynności. W udostępnionym szablonie umieściłam przykłady, które możesz wykorzystać lub usunąć i zmienić ich brzmienie. Staraj się nie tylko pisać zwięźle, ale w szczególności zwróć uwagę by treść byłą dla Ciebie zrozumiała. W razie potrzeby dodaj do poszczególnych punktów komentarz z krótkim wyjaśnieniem.        

Etap 2

W drugiej kolejności należy wprowadzić do trzeciej kolumny pliku przewidziane do poniesienia wydatki dla poszczególnych czynności. Po ich wprowadzeniu jak zapewne zdążyłeś zauważyć sumują się poszczególne etapy. Pamiętaj aby uzupełnić wszystkie wiersze.

Etap 3

Tu sprawdzimy czy wykonałeś zadanie domowe z części pierwszej wpisu o budżetowaniu, pora bowiem na wprowadzenie poniesionych do tej pory kosztów. Możesz zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy – szybszy – polega na wpisaniu całej sumy, którą wcześniej obliczyłeś. W drugim przypadku wpisz ręcznie do programu kolejne kwoty, które automatycznie się zsumują. W pliku znajdziesz przykłady opatrzone komentarzami, gdzie wskazałam która technikę przyjęłam. Dane te umieszczasz w kolumnie nr 4.

Etap 4

Polega na bieżącej aktualizacji budżetu, poprzez wprowadzanie kolejnych wydatków. Proponuję abyś poświęcał na to jeden dzień w tygodniu i wprowadzał kolejne koszty. Dzięki temu w pełni zapanujesz nad finansami i budżetem.

Etap 5

Czas na sprawdzenie wykonalności budżetu. W tym etapie albo czujesz radość, że udało Ci się zmieścić w budżecie, albo uświadamiasz sobie, że odniosłeś sromotną porażkę. Jednakże w kolejnych wpisach o budżetowaniu pomogę Ci świadomie stworzyć budżet, z realnymi kwotami i zapasem na nieprzewidziane wydatki, tak abyś odniósł zwycięstwo. Po wprowadzeniu początkowo planowanych do poniesienia kosztach i tych rzeczywiście poniesionych w kolumnie czwartej zobaczysz czy udało Ci się zmieścić w budżecie – wynik dodatni lub 0 – lub czy niestety przekroczyłeś zaplanowaną do wydania kwotę – wynik ujemny. Proponuje abyś każdorazowo wynik ujemny zaznaczył kolorem czerwonym, aby jeszcze bardziej bił Cię po oczach.

Etap 6

Twoje wprawne oko a pewno zauważyło, że ukryłam pewne kolumny. Zrobiłam to z pełną premedytacją. Kolumny te przysłużą Ci się w momencie kiedy już biegle będziesz posługiwać się szablonem i wspólnie przebrniemy przez meandry podstaw budżetowania. Nie usuwaj ich. Zostaw je puste, uzupełnimy je wspólnie już niebawem.

Podsumowanie

Na początek zdecydowanie wystarczy informacji o budżetowaniu. W dodatku sporo pracy przed Tobą – wprowadzenie nazw etapów i im podporządkowanych czynności, dalej uzupełnienie przewidzianych do poniesienia kosztów i tych które już poniosłeś. W kolejnych wpisach będę uszczegóławiać poszczególne etapy, a także zajmiemy się pustymi kolumnami. Nie zapomnę też o precyzyjnym określeniu etapów i czynności w ramach tych etapów.

Szablon już teraz możesz samodzielnie wypełnić na tyle na ile potrafisz i jest on dla Ciebie zrozumiały. Dzięki temu zobaczysz co Cię czeka – jaka kwota końcowa – ile pieniędzy już zainwestowałeś, a ile jeszcze będzie Ci potrzebnych.

Temat budżetowania jest obszerny, ale wspólnie na pewno go opanujemy, dzięki czemu wykonasz możliwy do zrealizowania budżet na potrzeby realizacji inwestycji budowlanej. Zapraszam w kolejny wtorek – też o budżetowaniu.

Przypominam, że znajdziesz mnie w mediach społecznościowych takich jak Facebook i Instagram. A przydatny i interesujący dla Ciebie wpis możesz oznaczyć kciukiem w górę, co sprawi, że docenisz włożoną przeze mnie pracę w przygotowany materiał.
Dziękuję za kolejne spotkanie i zapraszam a kolejne,

InżyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)