Harmonogram część 1

Przed Tobą część pierwsza z dwóch dotycząca przygotowania harmonogramu robót budowlanych. W poniższym artykule poznasz podstawowe elementy związane z jego przygotowaniem – część teoretyczną –  w kolejnej natomiast zajmiemy się stroną praktyczną, czyli wykonaniem harmonogramu. Będzie to też świetne wprowadzenie do budżetowania, o którym pisałam tutaj. W kolejny wtorek możesz, więc spodziewać się nowego wpisu – części drugiej o harmonogramowaniu – a za dwa tygodnie zajmiemy się po raz kolejny budżetem.

A czego możesz spodziewać się po dzisiejszym wpisie? Przede wszystkim dowiesz się czym jest harmonogram, do czego on służy, jakie są jego rodzaje i jak zaawansowanych narzędzi potrzebujemy by go stworzyć. Jeśli nadal jesteś zainteresowany tym tematem to zapraszam do dalszej lektury.

Harmonogram robót – definicja

Zacznijmy od tego czym jest ów harmonogram. Definicja jest bardzo prosta, harmonogram to rozkład jednej czynności lub wielu czynności w określonym czasie. W języku potocznym korzystamy częściej ze słowa grafik niż harmonogram, a ostatnio dużą popularność zyskały wszelkiego rodzaju planery. W budownictwie jednak nadal zostajemy przy tytułowym nazewnictwie, czyli harmonogramie. Stanowi on dla branżystów niezbędny element organizacji przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego, wskazuje nie tylko planowaną datę rozpoczęcia i zakończenia robót, ale pozwala zaplanować płynne dostawy materiałów czy też równie płynne przepływy środków finansowych. Jednak harmonogramów w budownictwie mamy wiele, poniżej najważniejsze z nich.   

Rodzaje harmonogramów

Częścią wspólną każdego z niżej wymienionych harmonogramów jest oczywiście czas i rozkład danej składowej, bądź składowych w tym czasie. Niezależnie od rodzaju poziom szczegółowości harmonogramu zależny jest od osoby sporządzającej ten dokument lub od osoby na żądanie której jest on sporządzany. W zależności od potrzeb możemy stworzyć harmonogram ukazujący poziom zaawansowania danej składowej w okresie np. kilku miesięcy, tygodni czy dni. Ponadto to także my decydujemy jak szczegółowo dokonujemy opisu aspektu, dla którego wykonujemy harmonogram. A rodzajów harmonogramów wykorzystywanych w budownictwie jest wiele, często spotykanymi są:

Harmonogram rzeczowy (ogólny budowy)

Jak nietrudno się domyślić to harmonogram przedstawiający w sposób graficzny terminowy rozkład, planowanych do wykonania poszczególnych prac budowlanych na potrzeby realizacji danej inwestycji budowlanej. Na podstawie tego rodzaju harmonogramu, wykonujemy pozostałe rodzaje harmonogramów. Jest on więc podstawowym narzędziem do planowania przebiegu realizacji inwestycji.

Harmonogram finansowy

Prezentuje on koszty, jakie przewiduje się do poniesienia w ramach realizowanej inwestycji budowlanej. Ukazuje także wszelkie poniesione wydatki w czasie trwania prac budowlanych na każdy z realizowanych etapów prowadzonych prac. Jest to więc świetne narzędzie do zarządzania środkami finansowymi przeznaczonym na zrealizowanie danego zadania inwestycyjnego i trzymanie się wcześniej opracowanego budżetu.

Harmonogram rzeczowo-finansowy

To połączenie dwóch poprzednich harmonogramów. Uwzględnia przewidziane do wykonania roboty z jednoczesnym określeniem ilości środków finansowych koniecznych do poniesienia na poszczególnych etapach realizacji inwestycji. To najczęściej spotykany rodzaj harmonogramu przy inwestycjach realizowanych ze środków publicznych.

Harmonogram dostaw, zapasu i zużycia materiałów budowlanych

W zależności od wielkości realizowanej inwestycji, wykonuje się szczegółowe harmonogramy ułatwiające płynne wykonywanie robót budowlanych. Harmonogram dostaw materiałów ich zużycia i zapasów pozwala na rozsądne gospodarowanie materiałami budowlanymi. Pozwala on na uniknięcie przestojów w realizacji prac z uwagi na stałą kontrolę nad stanami materiałowymi. Jest to szczególnie ważne przy dużych inwestycjach takich jak np. budowa dróg czy obiektów wielorodzinnych. Można każdy z harmonogramów wykonać osobno, czyli osobno dostaw materiałów, osobno zapasów materiałów i osobno zużycia materiałów. Optymalnym rozwiązaniem jest jednak wykonanie jednego harmonogramu zawierającego wszystkie wyżej wymienione informacje. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko popełnienia błędu przy uaktualnianiu harmonogramu, a także na wykonanie jednego harmonogramu poświęcimy mniej czasu niż na wykonanie trzech.

Harmonogram pracy maszyn i sprzętu

Sporządzany jest na podstawie wydajności poszczególnych maszyn oraz ich danych logistycznych (np. dojazd na plac budowy). Zarządzanie siatką maszyn pozwala na unikniecie chaosu na placu budowy. Zaoszczędzamy w ten sposób czas i pieniądze. Jesteśmy bowiem w stanie zweryfikować nadmiar czy też niedomiar maszyn i sprzętu na placu budowy i w razie zaistniałej potrzeby np. wynająć dodatkowy sprzęt.    

Harmonogram zatrudnienia robotników

Dzięki niemu w dowolnym momencie jesteśmy w stanie zweryfikować ilość robotników potrzebnych j do wykonywania prac na danym etapie. Jest to idealne narzędzie do zarządzania zasobami ludzkimi na placu budowy w taki sposób, aby prace przebiegały w sposób płynny. Unikniemy dzięki temu nagromadzeniu robotników budowlanych w jednym miejscu, co stanowi nie tylko ważny czynnik ze względów logistycznych czy też ekonomicznych, ale i bezpieczeństwa ich pracy. Z drugiej strony likwidujemy przestoje na poszczególnych frontach robót poprzez świadome zarządzanie (rozlokowywanie) pracowników na placu budowy.

Narzędzia do sporządzania harmonogramu

Wydaje Ci się, że aby sporządzić harmonogram potrzebujesz skomplikowanego programu komputerowego? Otóż nie. Oczywiście bardzo wygodnym narzędziem jest program komputerowy, któremu zadajemy dane i tworzy on siatkę za nas, ale spokojnie możemy się bez niego obejść. To nie znaczy jednak, że programy do harmonogramowania są złe, przeciwnie. Jeśli masz możliwość to korzystaj z dostępnego programu/programów takich np. jak. GanttProject, czy Microsoft Project.

Jeśli nie chcesz uczyć się nowego programu i poświęcać kilku, kilkunastu czy też kilkudziesięciu godzin na jego opanowanie to polecam Ci bardzo proste narzędzie, które znaczna większość z nas posiada na komputerze i w mniej lub bardziej biegły sposób potrafi się nim posłużyć, czyli… Excel. Przy jego pomocy jesteś w stanie wykonać profesjonalny, szczegółowy harmonogram. Z czego korzysta wiele mniejszych firm budowlanych i z czym osoba spoza świata budowlanego spokojnie sobie poradzi. W części drugiej – która jak wcześniej wspomniałam ukaże się za tydzień – przedstawię Ci właśnie wzór harmonogramu opracowany w Excelu ( i nie tylko, ale o tym więcej za tydzień).

Jednak, jeśli praca w Excelu również Cię nie zadowala to pozostają tradycyjne metody: kartka, długopis, linijka, kolorowe kredki czy długopisy (jeśli posiadasz) i trochę czasu. To też wystarczy i przy pomocy tych prostych narzędzi wykonasz harmonogram. Kilka/kilkanaście pionowych i poziomych kresek, oznaczenie przedziału czasowego (i jego szczegółowości), opis przebiegu danego aspektu w czasie i tyle. W ten sposób też wykonasz harmonogram.       

Jeszcze jedna rzecz na koniec odnosząca się do narzędzi. Niejednokrotnie spotkałam się z opinią głównie wśród inwestorów, że sprawdzenie wykonalności harmonogramu, bądź samodzielne jego wykonanie jest niemożliwe dla osoby, która jest laikiem budowlanym z uwagi na brak stosownej wiedzy w tym zakresie.

Zupełnie nie zgadzam się z tym twierdzeniem, choć przyznam, że jest jeden warunek konieczny do spełnienia by amator budowlany mógł wykonać chociażby przybliżony harmonogram we własnym zakresie jest to… spryt.

Drogi czytelniku jeśli musisz zrobić harmonogram a nie jesteś doświadczony w tej dziedzinie wystarczy, ze wykonasz kilka telefonów do wykonawców i zapytasz ich, ile im zajmie wykonanie poszczególnych robót np. stropu gęstożebrowego o wymiarach A x B x C i co wcześniej muszą mieć przygotowane. Proste? Proste. Tylko odrobina sprytu wystarczy. Dobrze, zajmie Ci to więcej czasu, ale nie mów mi że nie wykonasz harmonogramu sam, albo że nie jesteś w stanie zweryfikować harmonogramu dostarczonego przez wykonawcę.         

Podsumowanie          

Widzisz już, ile jest rodzajów harmonogramów możliwych do sporządzenia, a także przy pomocy jakich narzędzi możesz je wykonać. Nie zawsze występuje potrzeba wykonania ich wszystkich. Bardzo często kierownicy zupełnie pomijają ich sporządzanie, a jedynym powodem, dla którego decydują się na jego przygotowanie jest wymóg formalny inwestora.

Zgodzę się z twierdzeniem, że nie zawsze harmonogram robót jest potrzebny, w szczególności, jeśli prace przewidujemy do wykonania na okres trzech dni czy tygodnia. Jednak dla rozległego zadania inwestycyjnego konieczne jest jego sporządzenie, aby w sposób płynny prowadzić dane zadanie inwestycyjne. W ten sposób dotrzymamy terminu końcowego realizacji zadania i jego poszczególnych etapów, ale także świadomie będziemy wydatkować środki finansowe przeznaczone na realizację zadania oraz co równie istotne zwiększamy bezpieczeństwo pracy pracowników na placu budowy. Jedna rzecz organizacyjna, a tyle korzyści.

Jak również udało Ci się zauważyć do wykonania harmonogramu nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi – chyba że linijkę za takową uważasz. Wystarczy Ci zwykła kartka, wiedza budowlana, a nawet przy jej braku, ale odrobinie sprytu jesteś w stanie samodzielnie wykonać prosty harmonogram budowlany. Zachęcam Cię do przeczytania części drugiej artykułu – praktycznej – która ukaże się w kolejny wtorek.

Jeśli artykuł przypadł Ci do gustu to zostaw lajka, udostępnij dalej może akurat ktoś Ci znany boryka się z problemem harmonogramowania. Zajrzyj też koniecznie na Facebooka i Instagrama, a żeby być na bieżąco zapraszam Cię do zapisania się do newslettera (z którego w dowolnym momencie możesz zrezygnować.

Dzięki i do zobaczenia.
InżyniErka         

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)