Odległość budynku od granicy działki

Witaj Czytelniku,
Czy pamiętasz jak przy okazji wpisu pod nazwą „Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu jednorodzinnego?” wspomniałam, że jednym z najważniejszych aspektów przed zakupem projektu jest określenie w jakiej odległości od granicy może znajdować się budynek? Dziś właśnie przybliżę Ci szczegółowo ten temat. Postaram się zrobić to prosto, zwięźle i zrozumiale, aby artykuł ten stanowił bazę wyjściową do określenia odległości Twojego domu do granicy działki. Bardzo ważne jest, abyś etap ten wykonał przed zakupem projektu, bądź działki w zależności od tego co już posiadasz.

Odległości

Informacji na temat odległości budynku od granicy działki szukać powinieneś w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w dziale II, rozdziale I Usytuowanie budynku. Pamiętaj, że rozporządzenia ulegają „aktualizacjom” w związku z tym chcąc potwierdzić znalezione np. w niniejszym artykule informacje konfrontuj je wyłącznie z najnowszą wersją rozporządzenia. Jak wygląda aktualna sytuacja?

UWAGA! Kursywą zaznaczone są odległości, które aby mogły wystąpić muszą być zgodne z przepisami dodatkowymi tj. m.in. planem miejscowym i warunkami zabudowy.

Odległości „podstawowe”

Podstawowymi i dla większości wystarczającymi danymi są dwie pierwsze (pogrubione) z poniżej podanych odległości usytuowania budynku od granicy działki, chociaż można dość często spotkać się również z pozostałymi wymaganiami czyli:

nie mniej niż:

4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy,

3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy

1,5 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy, ale jedynie w sytuacji gdy pozwalają na to plan miejscowy. A także gdy działka budowlana ma szerokość 16 m i mniejszą. 

0 m – bezpośrednio przy tej granicy, w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy, ale jedynie w sytuacji gdy pozwalają na to plan miejscowy. Budynek dopuszcza się usytuować bezpośrednio przy granicy działki jeśli będzie on (swoją) ścianą bezpośrednio przylegał do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce oraz jego wysokość będzie zgodna z planem miejscowym, lub warunkami zabudowy. A także gdy działka budowlana ma szerokość 16 m i mniejszą. 

Odległości „szczegółowe”

Przejdźmy teraz do obostrzeń bardziej „szczegółowych” występujących w sytuacji gdy walczymy o każdy metr odległości do granicy działki:

Odległość od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż:

1,5 m do okapu lub gzymsu zwróconego w stronę granicy działki, a także do balkonu, daszku nad wejściem, galerii, tarasu, schodów zewnętrznych, rampy lub pochylni ( z wyjątkiem tych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych).

4 m do okna umieszczonego w dachu również zwróconego w stronę granicy działki 

1 m do okapu zwróconego w stronę granicy działki, jeżeli pozwalają na to plan miejscowy i działka budowlana ma szerokość równą lub mniejszą niż 16 m

Najmniejsza odległość domu od granicy lasu wynosi:

4 m – gdy las zlokalizowany jest na sąsiedniej działce

0 m – gdy las znajduje się na działce na której sytuuje się budynek

Podsumowanie

Mam nadzieję, że teraz odległości nie stanowią już dla Ciebie przeszkody przy wyborze właściwego projektu domu, czy też działki pod jego budowę. Pamiętaj, że niezachowanie tych odległości to nie tylko obniżenie komfortu użytkowania budynku, ale i narażenie się na niebezpieczeństwo pożarowe.

W przypadku zmiany w/w odległości w rozporządzeniu ulegnie też aktualizacji powyższy artykuł aby nie wprowadzić Cię w błąd.

Wpis ten zawierać się będzie w serii Budowa domu krok po kroku, który będą tworzyć istniejące już na blogu artykuły, ale także te przyszłe. Śledź więc na bieżąco kolejne wpisy i nowości blogowe, pomoże Ci w tym zapisanie do newslettera. Znaleźć mnie możesz także na Facebooku i Instagramie, tam też pojawiają się informacje, których nie znajdziesz na blogu, zapraszam Cię więc serdecznie do odwiedzin.
A za dzisiejsze spotkanie dziękuję i liczę na następne. Będzie mi niezwykle miło jeśli zostawisz kciuka w górę i podzielisz się tym artykułem z innymi. Widzimy się wkrótce.
InżyniErka   

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)