BUDŻETOWANIE #1 Czyli wstęp do budżetu domku jednorodzinnego

Witaj Budowlańcu,
Cieszę się, że mogę Cię znowu gościć na Strefie dla Inżyniera. W niniejszym wpisie zajmiemy się finansami, a ściślej mówiąc finansami związanymi z budową domu. Kolejne wpisy ze wspomnianej tematyki stworzą, więc całą serię artykułów „Finanse przy budowie domu jednorodzinnego”. Zainteresowany? Mam nadzieję.

Dzisiejszy artykuł jest wstępem, przygotowującym fundamenty pod ten trudny obszar finansowy związany z realizacją inwestycji. Pomogę Ci dostrzec wszystkie aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę budując dom, a następnie na ich podstawie stworzymy realny budżet budowlany. Budżet ten będzie dla Ciebie przydatny zarówno na etapie przygotowania inwestycji do realizacji, jak i później przy jej wykonywaniu na placu budowy. Będzie on jednak szczególnie ważny jeśli planujesz budowę z wykorzystaniem kredytu hipotecznego lub jeśli środki jakie chcesz przeznaczyć na budowę są ściśle ograniczone i określone. Przeanalizujemy różne warianty realizacji inwestycji, weźmiemy pod uwagę wszelkie możliwe do powstania koszty i nieprzewidziane wydatki, reasumując stworzymy bazę – budżet – który realnie pomoże Ci oszacować koszty realizacji inwestycji, a następnie wskażemy czynności, które ten budżet pomogą utrzymać w ryzach na etapie wznoszenia domu.

Wstęp do budżetowania budowlanego

Wykonanie budżetu dla realizacji jakiekolwiek inwestycji to zadanie, szalenie trudne, wymagające doświadczenia i znajomości branży, a także analizy prognoz gospodarczych na kilka miesięcy czy też lat w przód. Wydawać by się więc mogło jak laik, który chce zbudować dom ma to zrobić w sposób realny. Wszystko jest możliwe i z moją pomocą przebrniesz przez ten trudny, ale ważny temat najłagodniej jak się da.

Na co dzień w pracy zawodowej zajmuję się między innymi przygotowaniem, prowadzeniem i rozliczaniem budżetów inwestycji budowlanych czyli właśnie tym tematem, który będziemy omawiać w serii „Finanse przy budowie domu jednorodzinnego”. Na przestrzeni kilku lat wypracowałam już metody ułatwiające mi to zadanie i gwarantuje Ci, że będą one równie przydatne dla Ciebie. Nie potrzebujesz żadnych dedykowanych programów do budżetowania czy planowania. Wystarczy Ci nawet kartka, długopis i kalkulator, ale dla ułatwienia my będziemy opierać się na powszechnie dostępnym programie komputerowym – Excelu. Docelowo udostępnię Ci szablon właśnie w Excelu, z którego będziesz mógł skorzystać do przygotowania własnego budżet inwestycyjnego.  

Omawiany budżet inwestycyjny znacząco różni się od budżetu domowego, który wielu z nas przygotowuje w domowym zaciszu. Przyznam Ci, że swój budżet domowy prowadzę dopiero od niedawna pod wypływem przeczytania serii artykułów na blogu Michała Szafrańskiego o budżetowaniu domowym właśnie. W budżetowaniu domowym jedną z podstawowych zasad jest jego planowanie na kolejny miesiąc/miesiące na podstawie – nazwijmy to oczywiście w wielkim uproszczeniu – zwyczajowo ponoszonych kosztów, czyli takich które możemy określić na podstawie uprzednio poniesionych wydatków (w poprzednich miesiącach). W budżetowaniu inwestycyjnym nie mamy takiej możliwości w szczególności jeśli nigdy wcześniej nie budowaliśmy domu. Pamiętajmy także, że ceny materiałów budowlanych czy usług budowlanych stale rosną, więc wstawienie budżetu dla identycznego budynku z przed pięciu lat czy nawet roku nie będzie adekwatne do tych wydatków jakie my poniesiemy.

Podstawy budżetowania

Budżetowania nie możesz zacząć od zaraz, od teraz, na hurra. Powinieneś się do tego trochę przygotować, bowiem jest to zadanie trudne i czasochłonne ale pozwalające na określenie wymaganych zasobów finansowych.  

Przede wszystkim musisz wiedzieć, ze budżetowanie opiera się na wszystkich planowanych do podniesienia kosztach, a w przypadku firm budowlanych i na zysku, który chce uzyskać przedsiębiorca realizując inwestycję. Ta druga część nas jednak nie dotyczy. Chcąc wykonać realny budżet musisz koniecznie przewidzieć i wliczyć wszelkie koszty, które zostaną przez Ciebie poniesione na potrzeby budowy np. zakup działki, wykonanie wykopu, wynajem toalety przenośnej, opłaty za prąd, zakup materiałów budowlanych (np. drewna na więźbę dachową, czy cegły na ściany) comiesięczne opłaty za ochronę, wykonanie ogrodzenia, itp. Jeszcze raz powtórzę i będę pewnie przypominać to do znudzenia wliczamy wszystko.

Nie będę też ukrywać, że każdej możliwej do wydarzenia się sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale za to dobra wiadomość jest taka, że jesteśmy w stanie ją w liczyć do budżetu.

Zawsze, ale to zawsze należy przewidzieć w budżecie „pakiet rezerwowy” właśnie na takie nieprzewidziane sytuacje i niestety będzie on znaczący pod względem finansowym. O wspomnianym „pakiecie rezerwowym” powstanie też odrębny artykuł w serii „Finanse przy budowie domu jednorodzinnego”.

Niezależnie od tego, na którym etapie budowy domu jesteś, czy dopiero planujesz zagłębienie się w temat czy też zakupiłeś już działkę lub planujesz to zrobić forma budżetu będzie taka sama, jedynie zmieni się poziom trudności jego realizacji. Przy okazji, jeśli przygoda z budową domu dopiero przed Tobą zachęcam się do przeczytania wpisów na temat zakupu działki:

  1. Zakup działki pod budowę domu część 1
  2. Zakup działki część 2

Budżetowanie możesz zacząć w dowolnym momencie i na dowolnym etapie realizacji inwestycji, a efekty poprawnie wykonanego budżetu z pewnością Cię zaskoczą, ale pomogą zapanować nad finansami. Szczególnie jednak zachęcam Cię do wykonania budżetu w fazie wstępnej inwestycji czyli przed zakupem działki lub przynajmniej przed rozpoczęciem robót budowlanych. W ten sposób będziesz w stanie uniknąć problemów finansowych związanych z niedoszacowaniem inwestycji. Jest to niestety częsta przyczyna nieskończonych (lub niezaczętych) budów i w cale nie mam na myśli inwestycji prywatnych.

Jak zacząć?

Jeśli masz już jakieś wydatki na swoim koncie, to koniecznie musisz je spisać lub uporządkować zbierając w jednym miejscu np. włóż wszystkie faktury lub potwierdzenia zapłaty do segregatora, bądź do teczki (jak komu wygodniej) układając je w kolejności od najstarszej do najnowszej. W sytuacji, w której nie pamiętasz dokładnej kwoty wydatkowanych środków, ale wiesz, że już jakieś koszty poniosłeś zapisz na kartce przybliżoną wartość i umieść we wspomnianej teczce. To jest zadanie dla Ciebie na najbliższych kilka tygodni lub dni w zależności od tego ile zgromadziłeś już dokumentów i ile masz czasu. Wszystkie zebrane wydatki będziemy stopniowo wprowadzać do budżetu.

Jeśli przed Tobą długa droga do wymarzonego domu, jesteś w lepszej sytuacji „budżetowej” bo nie musisz zbierać i porządkować dokumentów tym bardziej, że nie każdy to lubi. Za to etapem, który Cię czeka jest wyznaczenie budżetu pod zakup działki. Zastanów się ile środków jesteś w stanie wydać na ten krok – w trakcie wykonywania budżetu będziesz mieć możliwość zweryfikowania zadeklarowanej kwoty. Pomocne przy tym mogą się okazać wcześniej wspominane artykuły o zakupie działki, do których ponownie Cię odsyłam.

Podsumowanie

Wiesz już co masz zrobić zanim przejdziemy do właściwej części budżetu – zadanie domowe: uporządkować dokumenty lub określić kwotę jaką chcesz przeznaczyć na zakup działki. Dostałeś na to kilka tygodni aby spokojnie przeanalizować swoje możliwości finansowe przed zakupem działki, ale także uporządkować ewentualny „papierowy bałagan”. Wiesz już także, że wykonanie realnego budżetu opera się na kompleksowym podejściu do wydatków i wzięcia pod uwagę wielu potencjalnie niewielkich kosztów przy realizacji inwestycji, które wymieniłam w rozdziale podstawy budżetowania. Te niewielkie kwoty w ciągu kilku miesięcy mogą okazać się jednak znaczące, a brak ich określenia to brak płynności finansowej Twojego portfela, a przynajmniej jego nadszarpnięcie.

Warto więc rzetelnie, spokojnie i z głową podejść do tematu budżetowania. Pomoże Ci to zaoszczędzić Twoje środki finansowe, ale i nerwy – w końcu zdrowie jest najważniejsze!!!. I tego zdrowia i spokoju właśnie Ci życzę przy realizacji wszelkich inwestycji budowlanych.

Pozdrawiam,
InżyniErka             

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)