BIM Bam Boom – czyli o co chodzi z BIM-em…

Witaj czytelniku,
Cieszę się, ze tu dotarłeś i masz ochotę dowiedzieć się czym jest tytułowy BIM. Ponadto jakie są zalety jego stosowania i dlaczego tak wielu budowlańców i architektów tak zachwyca się tym „wynalazkiem”. Nie pracuję na co dzień w BIM-ie, moja wiedza opiera się na teorii, którą poznałam na studiach, w ramach własnego zgłębiania wiedzy (między innymi przy pisaniu pracy inżynierskiej). Zainteresowałam się tym tematem także dlatego, że jest to prognozowana przyszłość budownictwa. Przyszłość ta bez wątpienia będzie zrewolucjonizowana przez BIM jednak, czy warta jest uwagi i zainteresowania nie tylko przez inżynierów, projektantów, architektów, ale i przez inwestorów? Zapraszam na artykuł.

Czym jest BIM?

BIM to skrót od Building Information Modeling, czyli w dosłownym tłumaczeniu oznacza to modelowanie informacji o budynku lub szerzej – o budowli. To technologia, której celem jest wspomaganie procesu projektowania. Nie można jednak nazwać BIM-u programem, szybciej można uznać iż jest to zespół programów jednak i to podejście nie jest precyzyjne. BIM to rewolucyjny system myślenia i tworzenia budowli to filozofia projektowania, to szerokie, ale i jednocześnie precyzyjne spojrzenie na model obiektu w aż 7 wymiarach. W BIM-ie w sposób cyfrowy zapisywane są właściwości kreowanego obiektu. Nie tylko jego wygląd, ale też właściwości takie jak wymiary poszczególnych elementów, rodzaj materiału, ciężar czy wytrzymałość poszczególnych komponentów.

Jednak to nie wszystko, BIM umożliwia także między innymi: dokonanie szybkiej analizy kosztów, przygotowanie harmonogramów, czy wygenerowanie wirtualnego spaceru po obiekcie. Aby to było możliwe, prace z systemem rozpoczyna się od zdefiniowania obiektów trójwymiarowych i nadania im właściwych parametrów. W ten sposób można zamodelować np. ściany, okna, sufity, a także wszystko inne co jest nam niezbędne do realizacji inwestycji, w tym także korzystając z bibliotek gotowych elementów. BIM jest więc narzędziem kompleksowym wspomagającym pracę uczestników procesu budowlanego.

Zalety BIM-u

Wiemy już czym jest BIM, w uproszczeniu nazwijmy go (złożonym) systemem wspomagającym projektowanie obiektów budowlanych. Teraz pora na jego główne zalety. Poniższa lista została usystematyzowana według mojej opinii, co do istotności poszczególnych zalet w odniesieniu do odbiorców i użytkowników BIM-u, a także wpływu poszczególnych aspektów na prawidłowość wykonania projektu, a dalej wzniesienia obiektu budowlanego.
Celowo ograniczyłam liczbę zalet do pięciu, aby artykuł nie był zbyt monotonny i trafiał w samo sedno. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ wiele cech, którymi charakteryzuje się BIM jest równie istotnych i znacząco wpływa na proces budowlany. Jednak zadanie wykonałam i zachęcam Cię do przejrzenia listy i jej zaopiniowania w komentarzu poniżej artykułu.

Wykrywanie kolizji

Tytułowe wykrywanie kolizji to w mojej ocenie największa zaleta BIM-u. Już spieszę z wyjaśnieniem dlaczego. Otóż dzięki wykryciu kolizji na etapie projektowania, oszczędzimy czas, pieniądze i nerwy, które zostałyby nadszarpnięte w wyniku wykrycia błędu dopiero na budowie. Błąd projektowy na placu budowy w wielu przypadkach znacząco wpływa na finalny koszt realizacji inwestycji, a także na wydłużenie czasu budowy. Im później wykryjemy błąd tym wyższe koszty jego usunięcia. Jakie mogą to być błędy? Wszelakie, od złych wymiarów danego elementu, poprzez złe jego umiejscowienie aż do niewłaściwego doboru materiału. Błąd projektowy może być też na tyle poważny, że zaważy na bezpieczeństwie konstrukcji, a to sytuacja której w szczególności należy unikać.   

Współpraca branżowa i międzybranżowa

Powielanie rysunków, kopiowanie kopii rysunków, nanoszenie zmian w innych odcieniach jednego koloru – upierdliwe. BIM pozwala na pracę na jednym pliku wielu osobom jednocześnie. W dodatku nie z jednej branży, a kilku branż. Dzięki czemu zachowana jest ciągłość rysowania. W trakcie pracy w BIM-ie możesz dodawać komentarze, uwagi do projektu, które będą dostępne dla innych użytkowników, co pozwala na szybką komunikację między branżystami w ramach jednego projektu. Dobra współpraca i szybka komunikacja to podstawa.

Redukcja kosztów w całym cyklu życia obiektu

Zarządzanie kosztami w całym cyklu życia obiektu pozwala na znaczną oszczędność finansową zarówno na etapie wznoszenia konstrukcji, jak i późniejszego użytkowania obiektu. Redukcja kosztów nie tylko odbywa się poprzez wykluczenie błędów projektowych, ale także przez optymalne dobranie materiałów do budowy i analizę efektywności energetycznej budynku. W BIM-ie wszystko to znajdziesz w jednym miejscu. Przewidzisz koszty budowy, dokonasz ich redukcji, a także jesteś w stanie przewidzieć jak wysokie (lub niskie) środki finansowe będziesz wydatkować np. na: ogrzewanie, wentylację, czy chłodzenie budynku.  

Dokumentacja

Tytułowa dokumentacja znajduje się w całości w jednym miejscu. Zapisana jest w formie cyfrowej, nie istnieje więc konieczność drukowania setek, a nawet tysięcy stron projektu. Każda zmiana wprowadzana do projektu automatycznie pojawia się w dokumentacji. Nie ma potrzeby wykonywania skreśleń, tworzenia nowych świstków papieru, wymiany nieaktualnych już dokumentów. Oszczędzamy czas, środowisko, pieniądze, minimalizujemy ryzyko pomyłek w dokumentacji, która w całości pozostaje spójna i aktualna.  

Wirtualny spacer

To zaleta szczególnie ważna i przydatna dla inwestora. Dzięki wirtualnemu spacerowi dostaje on możliwość podejrzenia efektów pracy projektantów zanim zdecyduje się na rozpoczęcie prac na placu budowy. Funkcja ta daje sposobność do zauważenia niedociągnięć projektowych, kolizji i błędów. Narzędzie to umożliwia dopasowanie obiektu do szczegółowych wymagań inwestora. Czyż nie jest pozytywnym możliwość zobaczenia swojego obiektu przed jego realizacją w sposób naoczny, a nie tylko na papierze i rzutach poszczególnych kondygnacji? W dodatku w technologii VR?

A czy są jakieś wady?

Zawsze są, każde rozwiązanie ma swoje słabe strony. W tym przypadku to w szczególności wysoki koszt zakupu całego systemu. Koszty związane z zakupem to jedno, przy wdrażaniu nowego oprogramowania do firmy należy liczyć się także z przymusowym przeszkoleniem pracowników pod kątem nowej technologii, a także z ewentualną koniecznością zatrudnienia nowych osób znających się na nowoczesnym projektowaniu. Niestety poza kosztami wdrożenia są również koszty utrzymania – obecnie licencje często są sprzedawane na zasadzie subskrypcji czasowej. Pełne wykorzystanie możliwości BIM-u w inwestycjach publicznych łączy się z wprowadzeniem istotnych zmian w przepisach krajowych, co jest procesem czasochłonnym. To tylko te najważniejsze wady, które bezpośrednio wynikają z wprowadzenia do szerokiego zastosowania BIM-u w branży budowlanej.

Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej o BIM-ie, zachęcam Cię do zajrzenia do książki: BIM – Innowacyjna technologia w budownictwie. Podstawy, standardy, narzędzia – A. Tomana. Polecam Ci ją ponieważ zawiera dużo rzetelnych informacji o sposobie działania i celu stosowania BIM-u w budownictwie. Korzystałam z niej między innymi przy pisaniu pracy inżynierskiej, mogę więc Ci ją polecić do rozszerzenia swojej wiedzy w omawianym zakresie.

Podsumowanie

Jakie jest Twoje zdanie na temat wdrożenia BIM-u w branży budowlanej? W mojej ocenie to ważne narzędzie do poprawienia jakości wykonywanych projektów, optymalizacji kosztów, właściwej realizacji obiektu i jego użytkowania, a tym samym do zarządzania nim w całym cyklu życia. Jednakże system, to tylko system, wiedza inżynierska i doświadczenie powinny górować nad komputerami i technologią. BIM to świetne narzędzie ułatwiające codzienną pracę projektantów, architektów i inżynierów jednak jego wprowadzenie do powszechnego użytku powinno w mojej ocenie być zrealizowane stopniowo i z uwzględnieniem możliwości finansowych w szczególności tych mniejszych firm.

Aby zrewolucjonizować system potrzebne jest właściwe działanie nastawione na edukację i zwiększanie świadomości wśród przyszłych użytkowników. Nie można doprowadzić do sytuacji w której duże grono wykonawców, przedsiębiorców i projektantów stanie przed trudnym zadaniem związanym z niemożliwością wdrożenia BIM-u do codziennego użytku, a do czego zmusi ich prawo. Nic na siłę. BIM zrobił BAM i się ukazał, a kiedy będzie na niego BOOM…?
InżyniErka    

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)