Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu jednorodzinnego?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a więc najprawdopodobniej wiele budów w całym kraju zostanie zamrożonych. Jest jednak szansa, że łagodna zima oszczędzi przestojów i wszystkie prace budowlane będą prowadzone zgodnie z planem. Jednakże nadchodzący mroźny okres nie musi oznaczać całkowitego zaprzestania myślenia o budowie, w szczególności jej rozpoczęciu. Warto ten czas zimowy poświęcić na znalezienie odpowiedniego projektu domku jednorodzinnego. Jeśli już zacząłeś albo masz to już za sobą to wiesz, że zadanie to nie należy do najłatwiejszych.

Za mała kuchnia, za mała łazienka, tylko dwie sypialnie, brak pomieszczenia gospodarczego, brak pralni, przykładów można mnożyć bo ile osób tyle pomysłów i potrzeb. Z tej sytuacji można łatwo wybrnąć decydując się na projekt indywidualny. Wbrew powszechnej opinii, iż jest to rozwiązanie znacznie droższe od kupna gotowego rozwiązania wiele tych gotowych projektów jest równie drogich, co indywidualne opracowania. Wszystko zależy od tego na co się zdecydujemy. Pamiętaj również, że gotowy projekt wymaga dostosowania do indywidualnych warunków, musisz więc zatrudnić do tego architekta, a to generuje dodatkowe koszty od 900 zł do nawet 3.500 zł. Dobrze, przejdźmy teraz do sedna, na co zwrócić uwagę wybierając projekt?

Od czego zacząć…?

Zacząć należy od tego, że artykuł ten dotyczy głównie projektów gotowych. Jeśli jednak chcesz zaprojektować swój dom marzeń z pomocą architekta i tak zachęcam Cię do przeczytania całości materiału. W artykule poruszone zostały takie kwestie, które dotyczą każdego rodzaju projektu, pewne prawdy są bowiem uniwersalne. 

W pierwszej kolejności powinieneś rozpocząć poszukiwanie właściwego projektu od określenia możliwych, maksymalnych wymiarów domu względem posiadanej działki. Jeśli jeszcze nie zakupiłeś odpowiedniego terenu to masz większe pole do popisu. Zachęcam Cię także do przeczytania artykułów, w których omawiałam kolejne etapy zakupu działki pod budowę domu, linki znajdziesz poniżej:
1. Zakup działki pod budowę domu część 1,
2. Zakup działki pod budowę domu część 2,

Jeśli masz już wybrany projekt pamiętaj, żeby szukać działki spełniającej kryteria wielkościowe pasujące do upatrzonego przez Ciebie projektu domu. W przeciwnym przypadku kupisz działkę i nowy projektu. Dobrze, ale na jakie wymiary zwrócić uwagę? Najważniejsze to odległość budynku od granicy działki:

  1. Nie mniej niż 4 m, gdy budynek jest zwrócony ścianą z oknami lub drzwiami do granicy działki,
  2. Nie mniej niż 3 m, gdy budynek zwrócony jest ścianą bez okien i bez drzwi to granicy działki.

Powyższe dwie zasady nazwijmy ogólnymi, ale jak zawsze istnieją od danej reguły wyjątki dopuszczone prawnie np. można usytuować budynek bezpośrednio przy granicy działki budowlanej. Dopuszczalne jest to w sytuacji, gdy ściana budynku będzie przylegała do ściany budynku zlokalizowanego na sąsiedniej działce, a wysokość będzie odpowiadać obowiązującemu na danym terenie miejscowemu planowi lub warunkom zabudowy. Możemy także wznieść budynek w odległości 1,5 m od granicy (dot. obiektu ze ścianą nieposiadająca okien i drzwi) jeśli dopuszczone zostanie to przez odrębne przepisy miejscowe adekwatnie do w/w.

Wyjątków tych i zasad jest bardzo dużo i zasługują one na omówienie w odrębnym artykule. Pojawi się on na blogu jeszcze przed wiosną. Zachęcam Cię do bieżącego śledzenia artykułów poprzez zapisanie się na newsletter, który wysyłam raz na dwa tygodnie, nie będziesz mnie mieć ani za dużo ani za mało – optymalnie.

Dokumenty

Wracając jednak do tematu, sytuacja zarówno prawna, jak i usytuowanie działki (wymiary, kształt) dla wielu terenów jest różna, dlatego koniecznie przed zakupem projektu zajrzyj przynajmniej do tych dwóch dokumentów:

  1. Warunków zabudowy lub miejscowego plan zagospodarowania przestrzennego,
  2. § 12 warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,    

Jeszcze raz zaznaczam, że warunki panujące na działce mogą być różne i możesz zakupić teren przy lesie lub z lasem (jak ja). Dla przykładu w pierwszym przypadku koniecznie będziesz musiał zachować właściwą odległość od ściany lasu do budynku 12 lub 16 m w zależności od warunków pożarowych. W drugim przypadku odległość jest dowolna, jednak dla własnego bezpieczeństwa zachowaj odległość przynajmniej 10 m od ściany lasu. Dobrze, zostawmy te odległości, bo wyjątków i możliwości jest dużo, a na ten temat, jak wcześniej wspomniałam pojawi się odrębny wpis. Ważne abyś wiedział co sprawdzić i gdzie sprawdzić podstawowe informacje.

Co dalej, skoro mamy już wymiary domu wynikające z przepisów – odległości do granicy?

Wymogi lokalne

Powinieneś poświęcić czas na sprawdzenie rodzaju dachu i kąta pochylenia połaci dachowe, wielkości budynku – kubatury. Tu odsyłam Cię do albo warunków zabudowy albo miejscowego planu, bowiem tam znajdziesz wszelkie informacje. Zachęcam Cię do wypisania albo przynajmniej podkreślenia najważniejszych obostrzeń (prawnych/lokalnych) co do przyszłego domu i na tej podstawie rozpoczęcia poszukiwań wymarzonego projektu.

Własne potrzeby

Mając wypisane warunki, które zobowiązany jesteś spełnić będąc właścicielem danego terenu przeznaczonego na budowę domu nie zapomnij o swoich potrzebach one też są ważne. Bądź jednak przygotowany na pewne ustępstwa względem pierwotnych planów i marzeń. W moich wymaganiach znalazła się duża garderoba (lub możliwość przerobienia pomieszczenia, co się zresztą wydarzyło), brak schodów w salonie, duże okna (z nastawieniem na jedną całą ścianę „szklaną”), pomieszczenie gospodarcze posiadające osobne wejście z ogrodu i ze środka domu i „niewystający” z bryły budynku garaż.

Jak się możesz domyślić nie wszytko udało mi się zrealizować i pewne rzeczy musiałam odpuścić na szczęście tylko brak wyspy, będzie „półwysep” i „niewystający garaż” – lekko wystaje – to jedyne ustępstwa. Projektem domu, który szalenie mi się podoba do dziś, to projekt domu pod nawą „Odważny 1”, niestety ze względów wszelkich nie zdecydowaliśmy się na jego zakup. A Ty jaki masz projekt na oku, albo jaki zakupiłeś podziel się ze mną w komentarzu swoim „cackiem”.

Na co jeszcze zwrócić uwagę abstrahując od własnych potrzeb?

Jednym z istotnych aspektów są koszty użytkowania danego lokalu, co także łączy się z dbaniem o środowisko i wpisywanie się w modę, bądź wartości bycia eko (do wyboru w zależności od poglądów). Jeśli nie jesteś osobą dbającą o środowisko to zadbaj przynajmniej o własne rachunki w tym np. koszty związane z ogrzewaniem pomieszczeń czy o wysokość opłat za prąd (a przy okazji przysłużysz się środowisku).

 Jak to zabezpieczyć? W bardzo prosty sposób, dostosuj bryłę budynku do stron świata. Przemyśl gdzie dobrze aby było dużo światła, a gdzie zupełnie jest Ci ono zbędne. Dla przykładu, czy garaż musi być oświetlony? U przeciętnego Kowalskiego zupełnie nie, znajdź więc taki projekt (lub jego odbicie lustrzane), który pozwoli Ci na odpowiednie gospodarowanie światłem. Nie tylko mniej zużyjesz energii, która przełoży się na niższe rachunki, ale także zadbasz o środowisko – działamy więc kompleksowo.

Jeśli jeszcze bardziej chcesz zadbać o swoje finanse i środowisko poprzez oszczędzanie energii wybierz projekt domu z małą ilością mostków cieplnych/termicznych. Ogranicz do minimum wszelkiego rodzaju wykusze i zbędne naroża, a z pewnością Twój portfel na tym zyska (zarówno ten finansowy jak i energetyczny, o ile możemy mówić o portfelu energetycznym, cóż uznajemy że jestem kreatywna 😋).

Przyszłość

Czy o czymś więcej powinieneś pomyśleć? O przyszłości. Teraz wydaje Ci się to dziwne, ale przemyśl i określ jakie masz plany na przyszłość. Może za kilka lub kilkanaście lat planujesz powiększyć rodzinę, albo przeciwnie dzieci dorosną i wyprowadzą się z domu lub wiesz że spadnie na Ciebie obowiązek zaopiekowania się rodzicami, wymagającymi stałej opieki? Pomyśl o tym czy dom nie będzie za mały, za duży, z niedostosowan do potrzeb ilością sypialni lub łazienek. Te chwilowo błahe sprawy za kilka lat mogą się okazać wyjątkowo ważne i podziękujesz sobie, że o nich pomyślałeś zawczasu.

Finanse – od tego wszystko się zaczyna i na tyk kończy

To jest już pewnie wszystko, jak myślisz? Otóż nie, nie omówiliśmy jeszcze kwestii finansowych. Poniekąd od nich zaczęłam, więc na nich skończę. We wstępie wspominałam o kosztach związanych z zakupem projektu gotowego i wykonywanego „na miarę”, to jednak niejedyne kwestie stricte finansowe na jakie powinieneś zwrócić uwagę. Przy większości projektów dostępnych w internecie znajdują się informacje o przewidywanych kosztach budowy danego domu. Jest to istotne w szczególności jeśli masz ograniczony budżet np. wynikający z zaciąganego przez Ciebie kredytu.

Zachowaj jednak ostrożność. Podane ceny to tylko prognozy, nie wiesz niestety jakie ceny będą za kilka miesięcy czy też lat. Na obecną chwilę ceny materiałów, jak i robocizna stale rosną. Weź to pod uwagę planując budżet i harmonogram robót. Załóż przynajmniej minimalny zapas finansowy 5-10% tego co zostało podane w kosztorysie do projektu, uwierz to naprawdę jest absolutne minimum!!! Pamiętaj, że w takim kosztorysie nie zostały zawarte wszystkie aspekty budowy domu, które mogą dla Ciebie być niezbędne może np. nie wyobrażasz sobie mieszkać w domu bez instalacji alarmowej. Bądź więc ostrożny i planuj.

Podsumowanie

Dużo punktów, a każdy istotny do przenalizowania przed zakupem właściwego projektu. W pierwszej kolejności jednak pamiętaj by zapoznać się z dokumentami, które określają jakie wymogi powinien spełniać Twój dom. Dalej, nie zapomnij o określeniu odległości do granicy działki, a także o własnych potrzebach i możliwościach w szczególności finansowych. Mam nadzieję, że artykuł ten pomógł Ci przynajmniej w najmniejszym stopniu uporządkować Twoją wiedzę na temat zakupu projektu, a także uniknąć ewentualnych błędów wynikających z pominięcia, którejś z kwestii omówionej powyżej.  

Czasami warto zdecydować się na projekt indywidualny i dostosować go w pełni do własnych potrzeb i wedle możliwości finansowych. Jeśli finanse w żaden sposób Cię nie ograniczają teraz, to pamiętaj, że wszystko się może zdarzyć a dom 500 m2 , gdy zajdzie taka potrzeba może być trudny przy sprzedaży. Mam nadzieję, że pomogłam. Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę owocnych poszukiwań. Z miłą chęcią odpowiem na Twoje pytania dotyczące mojego projektu, a także obejrzę co Ty wybrałeś na swój wymarzony dom. Widzimy się niebawem, pozdrawiam,
InżyniErka   

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Darek pisze:

    Bardzo dobry artykuł. Dobrze się czyta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)