Elementy pokrycia dachu

Witaj,
Miło mi Cię gościć na Strefie dla Inżyniera, dziś zajmiemy się ponownie tematem dachu. Pierwszy wpis odnoszący się do wspomnianego dachu znajdziesz klikając tutaj, a dotyczył on rodzaju pokryć dachowych. W poniższym artykule natomiast przedstawię Ci elementy „pokrycia” dachu – nie mylić z elementami konstrukcji dachu! Czym jest pokrycie dachu zapewne nie trzeba nikomu tłumaczyć, natomiast wielu osobom mylą się takie pojęcia jak kalenica, okap, czy kosz. Dziś więc postaram Ci się je przybliżyć. Zapraszam na artykuł.

Co na dachach mamy…?

Od razu przechodzimy do głównej części wpisu, czyli elementów dachu. Na poniższych zdjęciach znajdziesz dach z opisanymi jego składowymi. Jako, że nie znalazłam jednego zdjęcia, które w pełni odpowiadało moim wymaganiom i temu co chcę na nim ukazać, postanowiłam posłużyć się kilkoma obrazkami. Taka wersja jest też bardziej przejrzysta i czytelna niż opisanie wszystkiego na jednym obrazku.

Na każdym zdjęciu strzałką, oznaczyłam elementy składowe pokrycia dachu, natomiast pod nim znajdziesz opis każdego pojęcia.

POŁAĆ DACHOWA – to pochylona płaszczyzna dachu ograniczona brzegami – okapami – a także kalenicą, szczytami, koszami oraz narożami.

KALENICA – to najwyższa krawędź dachu. Kalenicę nazywa się również linią szczytową, kipą lub wierchem. Powstaje na przecięciu połaci dachowych. Wyróżnia się kalenicę główną oraz kalenice narożne.  Nie każdy wie, ale kalenica stanowi istotny element zapewniający prawidłową wentylację. Zostawia się w niej otwory wentylacyjne, które zapewniają cyrkulację powietrza pod połacią dachu.

OKAP – dolna część dachu wystająca poza jego obrys. Służy do ochrony zewnętrznych ścian domu przed zawilgoceniem w wyniku opadów deszczu lub śniegu. Ponadto w słoneczne dni osłania wnętrze budynku przed promieniami słońca.

KOSZ – miejsce przecięcia się dwóch połaci dachowych pod kątem wklęsłym. Zadaniem kosza dachowego jest odbiór wody napływającej z połaci dachowych i jej przekazanie do systemu rynnowego. Jest to miejsce najtrudniejsze w montażu dachu przy którym niestety powstaje wiele błędów wykonywanych popełnianych przez dekarzy.

OKNO DACHOWE/POŁACIOWE – stanowi dodatkowy element umieszczany w połaci dachu służący doświetlaniu pomieszczeń poddasza.

KOMIN – pionowa konstrukcja służąca do odprowadzenia spalin, gazów lub powietrza z pomieszczeń na zewnątrz budynku. Kominy mogą być murowane, betonowe, stalowe.

NAROŻE  – krawędź powstająca w wyniku przecięcia bocznych połaci dachowych pod kątem ostrym.

 LUKARNA – element dachu pełniący funkcje architektoniczną i oświetleniową poddasza. Na froncie lukarny umieszcza się okno, a prostopadle do frontu wyróżniamy powierzchnie boczne, które łączą front z połacią dachu.

Podsumowanie

Po tej dawce wiedzy, nazwy elementów pokrycia dachowego nie będą stanowiły dla Ciebie problemu. To oczywiście nie wszystko co należy wiedzieć o dachach, chociażby pozostaje do omówienia konstrukcja. Śledź uważnie bloga, a na pewno niebawem znajdziesz tu rozwinięcie tematu. Jeśli masz jakieś pytania, coś jest dla Ciebie niejasne, masz jakiś problem budowlany zapraszam do kontaktu poprzez maila: kontaktstrefadlainzyniera@gmail.com chętnie rozwieję Twoje wątpliwości i stworzę dedykowany Twojemu problemowi odrębny artykuł. Mam nadzieję, że widzimy się za tydzień w ramach kolejnego wpisu, a w sobotę zapraszam Cię na wspólną naukę angielskiego.  
Do zobaczenia wkrótce.
InżyniErka  

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)