Zalety i wady cegły pełnej

Zgodnie z tytułem dziś przybliżę Ci wady i zalety cegły pełnej. Ten materiał budowlany uważany jest za najstarszy wyprodukowany przez człowieka. Dziś rzadko spotyka się inwestorów decydujących się na budowę budynków/domków jednorodzinnych z cegły pełnej. Materiał ten częściej wykorzystuje się do renowacji obiektów budowlanych lub odtworzenia fragmentów budowli. Nie znaczy to jednak, ze nie warto poświecić mu uwagi wręcz przeciwnie. Wiele budynków wniesionych zostało z wykorzystaniem omawianego materiału warto więc posiadać wiedzę o cegle, skoro mieszkamy lub planujemy mieszkać w obiekcie z niej wzniesionym. Zapraszam do lektury.

Zalety cegły pełnej

 • Pierwszą istotną zaletą cegły pełnej jest jej trwałość. Szacuje się, że obiekty wzniesione z jej wykorzystaniem przetrwają nawet sto lat.
 • Cegła pełna charakteryzuje się dobrą izolacyjnością termiczną, kumuluje bowiem ciepło i powoli oddaje je otoczeniu. Pozwala to na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz budynku w poszczególnych porach roku.
 • Należycie wzniesione ściany z cegieł pełnych cechują się dobrą izolacyjności akustyczną. Tłumią więc skutecznie hałasy z zewnątrz domu.
 • Cegła to materiał składający się z naturalnych składników: gliny, wody i kruszywa. W związku z tym powszechnie uważany jest za przyjazny środowisku.
 • Omawiany materiał jest niepalny. Nie oznacza to jednak, że w przypadku pożaru domu wzniesionego z użyciem cegły dom ten nie spłonie. Szacuje się, że ściana z cegły będzie opierać się sile ognia przez około 4h.
 • Należy również podkreślić, że cegła charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie od 5 -20 MPa.       
 • Kolejną zaleta cegły jest jej odporność na warunki atmosferyczne. Nie straszne jej długotrwałe opady deszczu czy śniegu. Ponadto odporna jest na korozję biologiczną.  

Wady cegły pełnej

 • Patrząc na wymiary cegły (umieszczoną na zdjęciu poniżej) z łatwością można stwierdzić, że materiał ten jest stosunkowo ciężki bowiem jedna cegła waży od 3-3,5 kg.

 • Cegła pełna jest materiałem drogim. Cena jednej cegły waha się od 0,80-3,50 zł w zależności od klasy i producenta materiału.
 • Długi czas budowy to niestety kolejna wada cegły pełnej. Z uwagi na niewielkie wymiary, ale duży ciężar własny murowanie ścian z jej wykorzystaniem jest czaso- i pracochłonne. Im dłużej budujemy, murujemy tym więcej zapłacimy ekipie budowlanej za czas poświęcony na realizację.
 • Kolejnym problemem są ograniczone możliwości estetyczne i kolorystyczne cegły.    
 • Ostatnią wadą wpływającą na czas budowy domu, ale i zwiększenie kosztów jest konieczność zastosowania dodatkowej warstwy izolacji termicznej. Dość szerokie warstwy cementu łączące poszczególne cegły, tworzą mostki cieplne przez które ucieka ciepło. Szczególnie niepożądane jest to w okresie zimowym, gdy zależy nam na utrzymaniu ciepła w domu.

Pomiędzy zaletami a wadami

 • Promieniotwórczość – część specjalistów z branży budowlanej podnosi, iż cegła nie jest dobrym materiałem do budowy ponieważ charakteryzuje się właśnie promieniotwórczością. Owszem cegła jest promieniotwórcza w dodatku bardziej od innych dostępnych na rynku materiałów jak np. wcześniej omawiane bloczki z betonu komórkowego, jednakże jest w pełni dopuszczona do użytku – wbudowania. Dla jednych więc właściwość ta będzie w pełni wykluczać omawiany materiał dla innych nie będzie stanowić większego problemu.  

Producenci

Producentów cegły pełnej na Polskim rynku jest wielu. W większości przypadków nie są to duże zakłady produkcyjne, a średnie bądź małe przedsiębiorstwa zasilające rynek lokalny w swoje produkty. Zakupu cegły pełnej najlepiej dokonać u jednej z najbliższych hurtowni, oczywiście wcześniej porównując ceny u poszczególnych dostawców i koszty samej dostawy na teren budowy.

Nie będę polecać Ci konkretnego producenta cegły z uwagi na fakt, że w różnych częściach kraju spotkać możesz odmiennych producentów. Rzadko korzystam z cegły pełnej do budowy, a jak muszę to kupuję to co jest dostępne na magazynie u dostawcy, najczęściej jest to materiał pierwszego z niżej wymienionych producentów. Nie zostawię Cię jednak zupełnie bez pomocy, jeśli chodzi o producentów, bowiem wśród nich znaleźć możesz: CERADBUD Sp.j., Lode-Polska (spółka handlowa), Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o. o., Zakład Ceramiki Budowlanej Idziejczak, Idziejczak Sp. J. Cegły pełne w większości przypadków nie różnią się składem, wystrzegaj się jednak dodatku popiołów, gdyż nie są one korzystne dla naszego zdrowia.

Ceny

Zgodnie z tym co zapisałam przy omawianiu wad, cena cegły zawiera się w przedziale od 0,80 zł aż do nawet 3,50 zł. Swoją drogą duży rozrzut. Zawsze zachęcam inwestorów do zaopatrywania się w materiały budowlane w okresie zimowym czy też na przełomie roku. W tym czasie ceny są najniższe, występują liczne promocje, czy „czyszczenie magazynów”.

Podsumowanie

Czy na podstawie powyższego artykułu zdecydowałbyś się na budowę domu z cegły pełnej, a może już się zdecydowałeś i mieszkasz w obiekcie z niej wybudowanym? Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii i wrażeń. Nigdy nie mieszkałam w domu ceglanym i trudno mi powiedzieć coś więcej o komforcie i zaletach takiego rozwiązania niż to co dowiedziałam się na studiach, a później w trakcie pracy zawodowej. Dlatego też będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się ze mną swoimi odczuciami, jeśli miałeś kiedyś przyjemność mieszkać w ceglanym domu. Osobiście nie zdecydowałabym się na budowę całego domu z cegły, uważam bowiem że jest to rozwiązanie nieekonomiczne i czasochłonne.

Jednakże mieliśmy z moim parterem pomysł zakupu starego ceglanego domu i odrestaurowanie go w nowoczesnym stylu. Analiza kosztów i ograniczeń z tym związanych, odwiodła nas od tego pomysłu. A może Ty zrealizowałeś taki projekt i podzielisz się ze mną i czytelnikami swoim osiągnięciem architektoniczno-budowlanym? Zapraszam.  

Za dzisiejszy poświęcony czas bardzo Ci dziękuję i mam nadzieję, że widzimy się przy okazji kolejnych wpisów nie tylko o materiałach budowlanych. Zachęcam Cię do zajrzenia do poprzednich wpisów o materiałach budowlanych, na blogu było już o bloczkach z betonu komórkowego i ceramice poryzowanej, a dziś dołączyła do tego grona cegła pełna. Jeszcze raz Ci dziękuję za spotkanie i do zobaczenia.
InżyniErka.   

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)