WYBÓR WYKONAWCY

Dzień dobry,
Czy miałeś już kiedyś tę tytułową „przyjemność” wyboru wykonawcy? Ja z racji wykonywanego zawodu i pełnionego stanowiska robię to często. Zresztą również występuję w roli bycia wybieraną (w zasadzie firma w której pracuję) zarówno przez podmioty prywatne jak i państwowe. Wybór wykonawcy, w dodatku właściwego to temat rzeka. Zawiera on bowiem w sobie wiele aspektów od kwestii prawnych, przez finansowe, na posiadaniu doświadczenia kończąc. Dzisiaj wprowadzę Cię do tego zagadnienia i w ramach prowadzonego bloga stopniowo będę do tematu wracać i go rozwijać.  

Gdzie szukać wykonawcy?

W dzisiejszych czasach, w dobie internetu znalezienie wykonawcy nie jest wyczynem. Trudniej jest, gdy stawiamy poprzeczkę wysoko i chcemy zatrudnić kogoś kto ma doświadczenie, ugruntowaną wiedzę, jest terminowy, rzetelny itd. Jeśli kiedyś już wybierałeś wykonawcę i musisz to zrobić powtórnie, to wiesz jakie mu stawiać wymagania (bo stawiać je należy), czego się spodziewać i jak to zrobić. Warto jednak, żebyś zapoznał się z poniższymi radami, przydadzą się one przy kolejnych wyborach albo potwierdzą Twoje dotychczasowe zmagania. Jeśli nigdy tego nie robiłeś to koniecznie przeczytaj na co należy uważać i co zrobić żeby uniknąć niepotrzebnych nerwów w trakcie jak i po zakończonej współpracy.

Internet

Najłatwiejszym sposobem jest odpalenie komputera, klikniecie w wyszukiwarkę i wpisanie szukanej frazy np. „wykonawca domków jednorodzinnych pomorskie”. Wyników sporo, ale skąd mamy wiedzieć czy to jest ten, który nam będzie pasować. Nie czarujmy się nie będziesz wiedzieć dopóki nie rozpoczniecie współpracy. Oczywiście możesz przeczytać opinie, ale czy masz pewność na ile są one prawdziwe?

Znajomi, rodzina…

Dla wielu osoba/wykonawca z polecenia cioci, albo znajomego znajomych lub córki sąsiadów to dobry wybór, bo przecież ktoś był zadowolony. Po pierwsze z zadowoleniem bywa różnie jedni mają mniejsze, a inni większe wymagania. Dalej, dla jednych dany wykonawca jest tani, dla innych nie. Jednym pasuje, że termin realizacji to miesiąc, nawet jeśli rzeczywiście robota mogłaby być zrobiona w dwa tygodnie, albo że Ty masz kupić sam materiały, a nie masz o nich bladego pojęcia. Bierzesz kogoś z polecenia? Super, ale sprawdź go!!! Zapytaj byłego inwestora jak termin realizacji (czy się wydłużył), kto kupował materiały na budowę/remont, jak wygadała kwestia finansów – rozliczenie za wykonany zakres prac, czy może godzinowo. Ponadto doprecyzuj czy zadanie realizowała jedna osoba, a może więcej, jak z czystością i porządkiem, czy kontakt był właściwy, a może utrudniony bo Panu Heniowi nie chciało się odebrać telefonu itd.

Przetarg, konkurs

To sposób dedykowany głównie firmom/instytucjom. Określasz interesujące Cię kryteria (podkreślam kryteria, a nie kryterium – cena nie jest najważniejsza), stawiasz wymagania dla wszystkich takie same. Czekasz na wpłynięcie ofert do ściśle określonego terminu. Następnie analizujesz oferty (po ich otwarciu) i wybierasz najlepszego wykonawcę, ale zgodnie z wcześniej określonymi wymaganiami. Nie wybierasz firmy kolegi bo to kolega, tylko tego wykonawcę, który spełnił wszelkie wymagania i zgodnie z Twoimi kryteriami jest najkorzystniejszy. Przyjmijmy jednak, że artykuł dotyczy wyboru wykonawcy dla mniejszych inwestycji remont, budowa domku/ów i punktu tego nie będziemy dalej analizować. Przetargi mają swoją osobną zakładkę na stronie i jeszcze niejednokrotnie będę do tego tematu wracać.

Samodzielnie

Budowa czy remont – nazwijmy to – we własnym zakresie to ryzykowne przedsięwzięcie. Dlaczego? Wybór wykonawcy w postaci swojej osoby, niesie za sobą ryzyko niewywiązania się w założonym terminie z realizacji zadania, ale też – nie umniejszając Ci – mniejszą wiedzą budowlaną, niż wykonawcy od wielu lat działającego w branży. Jeśli jednak znasz się na budownictwie, masz w tym zakresie doświadczenie, jesteś w stanie poświęcić czas na wykonanie danego zadania inwestycyjnego i zakończyć je w terminie to świetny wybór. Ważne jeszcze żebyś to lubił, a jeśli masz rodzinę to żeby ona na tym nie ucierpiała.

Wykonawcy

Po przeszukaniu Internetu, wypytaniu znajomych i rozmowie z samym sobą, wytypowałeś trzech wykonawców i nie wiesz którego wybrać. Załóżmy, że są nimi:

1. Pan Heniu,
2. Pan Zbyszek,
3. Pani Aleksandra.

Pierwszy z wymienionych nie ma firmy i „dorabia na boku”. Pracuje popołudniami i w weekendy, a za wykonanie chce otrzymać wynagrodzenie w wysokości 50 zl/m2  (przyjmijmy szacunkowo, ze do wykonania jest 120 m2)*. Termin realizacji 3 m-ce. Zakup materiałów po stronie inwestora, gwarancji brak, ale ciocia Krysia była zadowolona.

Pan Zbyszek natomiast jest właścicielem małej firmy specjalizującej się w realizacji domków jednorodzinnych jak i w remontach. Ma 4 pracowników + dodatkowo sam pracuje (jak trzeba) jako robotnik budowlany, 5 dni w tygodniu od 8-16. Przewiduje wykonanie tego samego zadania co Pan Heniu ale w miesiąc, sam kupuje niezbędne materiały ale po wcześniejszym uzgodnieniu z inwestorem i rozlicza się za nie pokazując dowody zakupu. Stawka 10.000,00 zł brutto za całość zadania (bez materiałów). Gwarancji nie przewiduje, ale… prawo jest prawem. Wytypowany na podstawie opinii z internetu.

Ostatni z wykonawców to firma budowlana zarządzana przez Panią Aleksandrę. Zatrudnia ona 15 pracowników, którzy wykonują to na co akurat jest zlecenie. Termin realizacji 3 tygodnie , kwotę 35.000,00 zł netto wraz z materiałami. Praca od poniedziałku do piątku 7-16 oraz w soboty 7-14. Gwarancja na wykonane zadanie 2 lata. Firma również wytypowana na podstawie opinii z internetu, ale kolega kolegi słyszał, że jest nie jest tak dobra jak ja opisują. W szczególności kontakt z właścicielką jest utrudniony.   

* w przykładzie nie analizuję konkretnej inwestycji, dlatego kwoty wynagrodzenia dla poszczególnych wykonawców są przykładowe. Mają one włącznie uzmysłowić różnice między poszczególnymi wykonawcami, z którymi możemy mieć do czynienia w rzeczywistości. Podobnie czas realizacji, jakość i pozostałe aspekty wymienione w artykule. 

Kogo wybrać?

Kto Twoim zdaniem z tej trójki jest najbardziej obiecujący, na kogo byś się zdecydował? Na podstawie powyższych danych nie jesteś w stanie dokonać właściwego wyboru wykonawcy. Mimo, iż wiemy, że do wykonania jest to samo zadanie, to ceny różnią się od siebie diametralnie. Ponadto nie masz wiedzy o materiałach, które planowane są do wykorzystania (chyba że wybierzemy je sami), terminy realizacji również są odmienne, opinie niepotwierdzone, a dochodzenie ewentualnej gwarancji niepewne. Co więc zrobić? Po pierwsze i najważniejsze określić dla wszystkich identyczne kryteria. Muszą one być ściśle opisane, uszczegółowione i zrozumiałe. Jeśli czegoś wymagamy, wykonawca musi być o tym poinformowany. Komunikacja z nim jest więc istotnym aspektem współpracy, co więcej zachęcam Cię (gdybym mogła to wręcz nakazuję) żeby owa współpraca była poświadczona jakimś dokumentem/dokumentami (umowa, zlecenie, oferta, faktura, paragon). Omówienie w/w dokumentów wraz z przykładami pojawi się wkrótce na blogu jako dalsze rozwinięcie tematu.

Równe kryteria

 Najważniejsze – jak już wcześniej wspomniałam – są równe kryteria dla wszystkich wykonawców. One bowiem pozwolą w prosty sposób dokonać wyboru najwłaściwszego wykonawcy. O jakich kryteriach mowa? Przede wszystkim chodzi o określenie przedmiotu realizacji – dokładnego zakresu prac np. w postaci przedmiaru robót. Oczywiście należy również wskazać miejsce wykonania zadania z uwzględnieniem dostępności mediów. Koniecznym jest też określenie końcowego terminu wykonania robót. Ponadto musisz zaznaczyć jakie materiały Cię interesują, czy chcesz sam je zamówić, czy pozostawiasz to w gestii wykonawcy. Jednakże, jeśli ma on to zrobić w Twoim imieniu, powinieneś dokładnie określić czego sobie życzysz.

Również na początku rozmów zaznacz, aby w ofercie podana była informacja czy zaoferowana cena jest kwotą netto czy brutto. Dodaj również, że wymagasz gwarancji na wykonamy zakres prac, jak i życzysz sobie sporządzenia dokumentu potwierdzającego przyjęcie przez wykonawcę zadania (najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy, bądź zlecenia). Ostatnie kryterium jest, jednakże często niechętnie postrzegane przez poszczególne firmy, a jego osiągnięcie może być niemalże niemożliwe do zrealizowania.       

Właściwy wybór wykonawcy

Wracając do przykładu… niestety nie określiliśmy wcześniej właściwych kryteriów i pozostaje nam wybór pomiędzy Panem Heniem (A), Zbyszkiem (B) i firmą Pani Aleksandry (C). Spróbujmy wyciągnąć wnioski na podstawie posiadanych informacji:

Tab. 1. Poziom spełnienia kryteriów przez poszczególnych wykonawców.

LEGENDA:
Poszczególne kolory symbolizują opinię o wykonawcach:

Jak widać z powyższej tabeli najwięcej opinii dobrych (3) posiada firma Pani Aleksandry, następnie Pana Zbyszka (2) i na końcu Pana Henia (1). Zarówno wykonawca B i C mają po jednej średniej opinii. Najsłabiej wśród wszystkich prezentuje się wynik Pana Henia 3 parametry z kolorem czerwonym. Teoretycznie więc, nie biorąc pod uwagę ceny, „wygrywa” firma Pani Aleksandry. Jednakże zaproponowana przez nią kwota jest bardzo wysoka. Kogo więc wybrać? ?

Ja wybieram firmę Pana Zbyszka, już śpieszę z wyjaśnieniem dlaczego. Otóż Pan Zbyszek zaoferował tylko o tydzień dłuższy czas realizacji zadania inwestycyjnego niż firma C. Ponadto satysfakcjonuje mnie rozwiązanie, w którym mam pełną możliwość wyboru materiału do budowy/remontu, w szczególności biorąc pod uwagę, że posiadam wiedzę na ten temat. Ma także dobrą opinię w internecie, którą i tak chciałabym sprawdzić odwiedzając lub chociażby kontaktując się z poprzednimi inwestorami.

Na koniec pozostaje nieszczęsna kwota… każda inna. Zakładając wcześniejsze 120 m2 do wykonania *bliżej niesprecyzowanego zadania) Pan Zbyszek jest o 4.000,00 zł droższy od Pana Henia (6.000,00 zł). Dla jednych dużo dla innych mało, bardziej przekonuje mnie jednak współpraca z firmą niż „Panem Heniem” od której mogę dochodzić gwarancji. Dostanę fakturę za zrealizowane prace, a status firmy mogę sprawdzić w bazie CEIDG, bądź KRS. Dlaczego nie Pani Aleksandra? Zaoferowała wysoką cenę z materiałami, o których nic nie wiem, dodatkowo opinia o firmie nie jest nieskazitelna. Minusem jest też to, że przedsiębiorstwo to łapie się wszystkiego co może i nie specjalizuje się w konkretnych robotach. Może więc to oznaczać, że występuje tam duża rotacja pracowników i brak jest specjalistów w poszczególnych dziedzinach. Stąd moja decyzja.  

Podsumowanie

Wybór wykonawcy jak sam widzisz to nie najłatwiejsze zadanie. Wiele rzeczy koniecznych jest do przeanalizowania i przewidzenia przed rozpoczęciem współpracy z danym podmiotem gospodarczym. Decydując się na wybór konkretnej firmy postaraj się dokonać możliwie wnikliwej jej analizy. Nie podejmuj decyzji zbyt pochopnie, zastanów się na czym najbardziej Ci zależy. W szczególności powinieneś dążyć do uzyskania możliwe najwyższej jakości realizowanego zadania przez wybranego wykonawcę. Stawiaj na sprawdzone firmy, z którymi kontakt jest przynajmniej zadowalający, a ceny niewygórowane. Namawiam Cię również do podpisania umowy z wykonawcą, to szalenie istotne jeśli nie chcesz by Cię „wyrolował”.

W kolejnych wpisach przeanalizujemy umowy, zlecenia, a także inne dokumenty o które powinieneś się starć podczas negocjacji z wybranym wykonawcą. Ponadto wskażę wraz z omówieniem kryteria, wymagania i metody sprawdzenia poszczególnych firm ich wiarygodność i rzetelność, a także ewentualny status finansowy. Zachęcam Cię więc do uważnego śledzenia bloga i pojawiających się na nim wpisów, a także do zapoznania się z poprzednimi artykułami np. o bloczkach z betonu komórkowego.       

Dziś zostawiam Cię już z tematem. Przemyśl i daj znać jakie Ty masz doświadczenia z wykonawcami budowlanymi i „fachowcami”. Chętnie podzielę się również moimi przykładowymi problemami z wybranymi firmami. Masz pytania zapraszam do kontaktu: kontaktstrefadlainzyniera@gmail.com lub poprzez pozostawieni komentarza poniżej.  
I oczywiście prośba na koniec, jeśli spodobał Ci się wpis to proszę polub go i udostępnij, klikając poniżej lub na fanpage’u.

Pozdrawiam,
InzyniErka

Udostępnij i polub

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Jeśli podoba Ci się blog i chcesz być na bieżąco, kliknij i subskrybuj :)